aprilie 25, 2024

Știri despre sport astăzi: ce trebuie să știți

cele mai recente – Tânărul pilot din Noua Zeelandă, Liam Lawson, a câștigat a doua cursă a sezonului German Touring Car (DTM).

Fotografie: Action Plus

Lawson, care conduce un Ferrari, l-a învins pe pilotul german Mercedes Maximilian Goetz în prima cursă de pe circuitul Red Bull din Austria.

Un alt pilot Mercedes, elvețianul Philip Ellis, a terminat pe locul trei, înaintea coechipierului lui Lawson, Alex Albon, care reprezintă Thailanda.

Lawson, în vârstă de 19 ani, a câștigat cursa de deschidere a sezonului la Monza în iunie și a revenit pe locul trei în clasamentul campionatului.

Cursa a doua începe la Red Bull Circuit la ora 23:15 (ora Noua Zeelandă).

Rotliff avansează în runda a treia de la New York

Irene Rotliff din Noua Zeelandă și partenerul ei canadian, Layla Fernandez, s-au calificat pentru a treia rundă a dublului feminin la US Open din New York.

Jucătoarea de tenis din Noua Zeelandă, Irene Rotliff.

Fotografie: filmare

Au câștigat în runda a doua cu 6-2 6-2 față de tânăra pereche americană Ashlyn Kreuger și Robin Montgomery în 57 de minute.

A fost o prezentare dominantă a neozeelandezului în vârstă de 26 de ani și canadianului de 18 ani, care a ajuns ieri în prim-plan cu o uimitoare victorie din turul al treilea asupra campioanei Naomi Osaka.

Vor juca duo-ul românesc Monica Niculescu și Elena-Gabriela Ross pentru un loc în sferturile de finală.

Rotliff, care a intrat în turneu cu o clasare de 108, este deja de așteptat să urce la aproximativ 78, ajungând la a treia rundă la Flushing Meadows.

Echipa Noua Zeelandă încheie campania de la Tokyo

Medalia de aur din Noua Zeelandă, Lisa Adams, a terminat pe locul șapte în finala de disc F38 la Jocurile Paralimpice de la Tokyo.

Lisa Adams la Sir Graeme Douglas International Track Challenge.  2019.

În condiții care au fost din nou ude și greu de aruncat, tânărul de 30 de ani a avut un sâmbătă seară cel mai bun rezultat lăudabil de 29,69 m.

Rezultatul a încheiat campania Noii Zeelande la Jocuri.

READ  Eroare baza de date WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MariaDB server version for the right syntax to use near '%20+%20thisValue3%20+%20 where ID_P='%20+%20thisValue2%20+%20'' at line 1]Selectați * din players_%20 + %20thisValue3%20 +%20 unde ID_P = '%20 +%20thisValue2%20 +%20'Stats Players - Tennis Tonic

Echipa, care nu va participa la ceremonia de închidere de duminică seară din cauza precauțiilor Covid-19, a terminat paralimpicele cu 12 medalii, inclusiv șase de aur, trei de argint și trei de bronz.

Sâmbătă, mai devreme, Alcanor Scott Martlow a terminat pe locul opt în finala individuală masculină de 200 m, în timp ce Michael Johnson a terminat pe locul al cincilea la Jocurile Paralimpice pe locul 13 în pușca R2 mixtă de 50 m SH2.

Cantlay continuă să conducă Campionatul Turului

Patrick Cantlay a amenințat că va renunța la Campionatul Turului înainte ca o prelungire a rundei târzii să-l facă să fie înșelat din nou la East Lake Golf Club din Atlanta.

Patrick Cantlay reacționează după ce a făcut un birdie pe green-ul 18 în timpul celei de-a treia runde a turneului de la East Lake Golf Club, pe 4 septembrie 2021, în Atlanta, Georgia.

Fotografie: Agenția France Press

Cantlay ar avea un avantaj cu două lovituri față de Jon Ram care intră în runda finală după ce a marcat 3 sub 67 în a treia rundă.

Cantlay a avut trei păsări pe o întindere de patru găuri înainte de a juca o perioadă de șase găuri în 2. S-a recuperat pentru un al 18-lea pui, așa că scorul său citește sub 20 (după ce a început turneul sub 10 ani pe baza formatului folosit).

„Cred că tot ceea ce îmi spun este doar să rămân pe deplin prezent și să devin cât mai jos posibil în fiecare zi și să nu mă depășesc”, a spus Cantlay.

„Duminica se va simți ca o duminică normală, sunt sigură”.

Cantlay și Ram vor juca din nou în confruntarea finală, întrucât vor concura pentru fondul de premii de 15 milioane de dolari.

– Reuters

Sharma pune India pe scaunul conducătorului auto

India dominantă a dominat al patrulea test împotriva Angliei la The Oval și și-a extins avantajul la 171 în jurnale în a treia zi, Rohit Sharma lovind primul său test la sută de acasă și al optulea în general.

Rohit Sharma.

Fotografie: Photosport

Vizitatorii erau la 270-3 când lumina slabă a dus la încetarea prematură a procedurilor.

READ  Platforma automată de antrenament sportiv câștigă 1,8 milioane de dolari

Anterior, bolii englezi trudau combinându-i pe Rohit (127) și Sheteshwar Poojara (61), care aveau un parteneriat de 153 în cel de-al doilea ghișeu, făceau ca scorul să pară ușor în ciuda condițiilor înnorate.

Rohit și-a construit rolurile perfect, apărându-se hotărât din trunchi, luând o fugă de orice lucru liber, cu o rotire dată lui Ali de multe ori țintă. El a găsit un partener capabil în Pujara, care a jucat cu o agresiune neobișnuită, atingând nouă limite.

Anglia a amenințat o scurtă revenire după ce Ole Robinson i-a eliminat atât pe Rohit, cât și pe Pojara în prima repriză cu a doua minge proaspătă, dar căpitanul Virat Kohli (22 fără ieșire) și Ravindra Jadega (nouă fără ieșire) s-au stabilit în repriză.

Cele cinci serii de teste sunt legate 1-1.

– Reuters

Magnatul casei lui Verstappen

Max Verstappen l-a pus pe Red Bull în pole position la Marele Premiu al Olandei acasă în fața a 70.000 de spectatori, alături de rivalul de Formula 1 și liderul campionatului Lewis Hamilton.

28 august 2021;  Spa-Francorchamps, Stavelot, Belgia: Marele Premiu FIA F1 al Belgiei, cursuri de calificare;  33 Max Verstappen Ned, Red Bull Racing

Hamilton, cu un avans de trei puncte în clasament după 12 curse, a fost cu 0.038sec mai lent pentru Mercedes decât cea mai bună încercare a lui Verstappen de 1min 08.885sec în jurul circuitului de coastă.

Colegul său britanic Valtteri Bottas s-a calificat pe locul trei, în timp ce francezul Pierre Gasly s-a calificat pe locul patru cu echipa sură a Red Bull Alpha Tauri.

Polul a fost al șaselea în ultimele șapte curse ale lui Verstappen și al zecelea din carieră.

Cursa va fi primul mare premiu al Olandei din 36 de ani, iar revenirea este condusă de succesul și urmăririle masive ale lui Verstappen.

– Reuters

Roglic se înfășoară aproape în roșu

Clement Champusin (AG2R Citroen) a obținut o victorie dramatică în etapa 20 în Vuelta a Espana cu un atac uimitor târziu, Primoz Roglic (Jumbo-Visma) a sigilat clasificarea generală pentru al treilea an consecutiv.

READ  Trio de paraclimberi români urcă pe Muntele Kilimanjaro de Ziua Națională, sfidând granițele și inspirând inimile

Sloveanul Roglic a terminat etapa pe locul al doilea, la șase secunde în urma lui Champusin, dar cu două secunde în spate și cu același număr de locuri în fața lui Enrique Mas (Movistar) care, cu excepția oricăror nenorociri, va termina cursa pe locul al doilea.

Primoz Roglic la Turul Franței.

A fost o zi de coșmar pentru coechipierul de masă Miguel Angel Lopez, care a început ziua a treia.

Colombianul a alunecat în clasament înainte de a renunța la cursă la doar 20 de kilometri de sosire, la o zi după linia de sosire.

Roglic are un avans de 2:38 față de Mas, care, la rândul său, îl învinge pe Haig în 2:10, podiumurile ieșind în siguranță înaintea ultimei etape de duminică, un test solo de 33,8 km de la Padron la Santiago de Compostela.

– Reuters

Un început puternic pentru europeni

O echipă europeană sufocantă condusă cu trei puncte peste Statele Unite în prima zi a Cupei Solheim la Inverness Club din Ohio, bătută de vânt.

Georgia Hall of Team Europe și Leona Maguire de la Team Europe se îmbrățișează după ce au câștigat jocul împotriva echipei SUA Yalemi Noh și echipei SUA Brittany Altomari în timpul unui joc cu patru sensuri în prima zi a Cupei Solheim de la Inverness pe 4 septembrie 2021 în Toledo, Ohio .

Europa a avansat cu 3-1 / 2 la 1/2 după dimineața, în patru, câștigând trei jocuri și desenând al patrulea pe ultima gaură pentru a uimi gazdele și mulțimile lor de fani îmbrăcați în roșu, alb și albastru.

Rezultatele de dimineață au fost o lovitură uriașă pentru gazde, în special veterana europeană Mel Reed și câștigătoarea de la debutantă a Leonei Maguire, cu numărul 1 mondial Nelly Korda și sora ei Jessica.

Echipa SUA a reușit să oprească sângerarea în sesiunea de după-amiază a jocului în patru, dar va trebui să profite mai bine de șansele sale în următoarele două zile pentru a împiedica campionii în apărare să repete în turneul bienal.

A doua zi a competiției va cuprinde patru meciuri cu patru mingi și patru meciuri cu patru mingi. Ultima zi va consta din 12 meciuri la simplu.