aprilie 19, 2024

Swatik îl învinge pe Lee în sferturile de finală din Varșovia

Sport

Iga Swiatek a ajuns în sferturile de finală ale Poloniei Open cu 6-3 6-2 în fața Gabriellei Lee.

Varșovia (AFP) – Returul lui Iga Swatic a continuat cu o victorie cu 6-3 și 6-2 în fața norocoasă învinsă Gabriella Lee, ajungând joi în sferturile de finală ale Poloniei Open.

Numărul unu mondial și-a învins adversara pe locul 146 din România și-a extins cariera pe zgură la 18 victorii, stabilind recordul general din 2022 la 48-4.

Campioana de la French Open, Swiatek, nu a pierdut niciun meci pe zgură de la sferturile de finală de la Roland Garros din 2021.

Swiatek a spart jocul al șaptelea cu 4-3, profitând de o dublă greșeală a lui Lee, românca nu a reușit să profite la maximum de oportunitatea ei de pauză când a trecut cu 4-1 în setul doi.

Swiatek are o victorie cu 25-3 pentru adversara ei și se va confrunta cu a cincea cap de serie Caroline Garcia pentru un loc în semifinale.

Ea a învins-o pe franceza Elisabetta Cocciareto cu 6-3, 7-5, după ce a eliminat-o și pe italiană la Palermo săptămâna trecută.

Ucraineana Katerina Bindel a avansat după ce italianca Sarah Errani s-a retras cu 6-2, 3-0 din cauza unei probleme la spate, iar aceasta o va întâlni pe brazilianca Laura Pegosi.

READ  Ministerul Sportului impune o cotă de 40% din cetățenii români pentru sporturile de echipă