mai 26, 2022

Tenis – Halep, Azarenka avansează la Roma, Osaka se retrage din cauza unei accidentări

Fostul număr unu mondial Simona Halep și Victoria Azarenka au avansat în turul doi al Italian Open de la Roma, în timp ce campioana de Grand Slam Naomi Osaka a fost nevoită să se retragă din turneu din cauza unei accidentări la gleznă. Halep, campioana Romei din 2020, a învins-o pe franceza Alize Cornet cu 6-4, 6-4 și și-a răzbunat înfrângerea din turul al patrulea la Australian Open în ianuarie.

Într-un meci care a luat o pauză de 10 puncte în jurul celor două jucătoare, Halep a condus cu 5-1 în ambele seturi înainte de a-l riposta pe Cornet în ambele ocazii, înainte ca românca să-și facă treaba, sigilând conducerea cu un forehand în serviciul lui Cornet. Azarenka a întâlnit un inamic cunoscut în elvețiana Victoria Golubic, care a fost învinsă pe aceeași scenă la Madrid Open la sfârșitul lunii trecute.

Deși meciul de la Madrid a fost mai aproape de competiție, de data aceasta Azarenka a învins-o cu 6-3, 6-0, încheind meciul în doar 68 de minute. Organizatorii au confirmat retragerea Osakei din cauza unei accidentări la glezna stângă și că adversara ei, Sarah Soribes Tormo, se va confrunta cu norocoasa învinsă Nuria Barezas Diaz.

Campioana apără și prima cap de serie Iga Sweetek și campioana Madridului Anas Jaber vor participa marți.

(Această poveste nu a fost editată de personalul Devdiscourse și este generată automat dintr-un flux partajat.)