martie 28, 2024

Tenis: Nou-zeelandeza Erin Routliff a fost eliminată din ASB Classic după o luptă grea în trei seturi

Irene Rutliff. foto/fotosport

Wildcard din Noua Zeelandă, Irene Routliff, a luptat curajos, dar a fost învinsă în trei seturi în primul ei meci de simplu din runda ASB Classic.

Specialistul în dublu în vârstă de 27 de ani a pierdut cu 6-2 4-6 6-4 în 2 ore 24 de minute în fața româncei Elena Gabriela Rus.

A fost un meci care s-a întins pe parcursul a patru ore prin trei întârzieri de ploaie și a avut multă dramă.

Rotliff a avut întotdeauna o treabă grea împotriva unui jucător care a câștigat două runde de calificare și s-a clasat pe locul 51 în lume și a câștigat titlul WTA de simplu la Hamburg în 2021. Românul în vârstă de 25 de ani se află în prezent pe locul 91.

Meciul a fost o omisiune controversată din programul terenului central, dar tribuna a fost plină pentru competiția care a apărut după o a doua întârziere de ploaie, când Rotliff și-a revenit.

Rosé a început rapid, scăzând doar un punct în primele trei meciuri și doar trei puncte la serviciu în primul set, în timp ce Rotliff a început lent.

Kiwii au un serviciu puternic și sunt o forță pe terenul de dublu. Dar împotriva unei retururi puternice a fost împotriva ei de la început.

Pentru Routliffe, care a urcat pe 30 în clasamentul de dublu, planul de joc a fost să servească bine și să amestece lucrurile de la sol. Dar încrederea ei a primit o lovitură uriașă în meciul ei de deschidere, deoarece a aterizat un singur serviciu la start și a fost rupt. Ea a scăpat din nou serviciul în al patrulea meci, când Ross a terminat setul de deschidere în doar 34 de minute.

READ  (p) Noi oportunități pentru oamenii de afaceri români: serviciu de livrare convenabil din China și vămuire

A existat un indiciu de îmbunătățire de la Routliff la începutul setului al doilea, când jucătorii au părăsit terenul timp de 45 de minute din cauza ploii, Ross conducând cu 2-1.

Routliff a luptat din greu pentru a egala scorurile cu mai multe înfloriri pentru a stabili câștigători ușori din forehand în meciul de serviciu de deschidere și a crescut în încredere pe măsură ce setul a continuat. Ross și-a creat încă ocazii și a avut trei puncte de break pe serviciul lui Rotliff în set, dar nu a reușit să transforme.

Rotliff a avut două puncte de break și un break în al doilea pentru a lua conducerea cu 5-4. Ea și-a îmbunătățit precizia serviciului în timpul setului și a servit confortabil pentru a forța un al treilea set decisiv.

Cu toate acestea, Kiwii nu au reușit să înceapă puternic în decizie. Imediat rupt după ce Ross a reținut serviciul pentru a începe setul, Rotliff a renunțat la serviciu pentru a doua oară și a apărut ca o pauză dublă de 4-0 în drum spre runda a doua.

Cu toate acestea, meciul a văzut o altă întorsătură, în timp ce Routliff a continuat să lupte.

Ea a spart serviciul lui Rosse cu 4-1 și din nou 4-3, când meciul a trecut de marcajul celor două ore. Meciul maraton l-a văzut pe Rotliff să-i spargă pe Kiwi la sfârșit, iar Ross a servit pentru meci.

În timp ce Rotliff era pe cale să se prăbușească la 15-40, o altă furtună a trecut peste terenul de tenis ASB, iar jucătorii au părăsit din nou terenul. Când s-au întors, Ross a salvat două puncte de break, dar Rotliff a profitat de următoarea ocazie și a primit serviciul înapoi.

READ  WTA: Bernarda Pera a câștigat al doilea titlu consecutiv cu victoria din Hamburg

Cu toate acestea, s-a încheiat în liniște, deoarece Kiwii s-au îndrăgostit, încheind meciul pe o dublă greșeală pentru a ieși din turneu.

Routliff, cap de serie numărul unu la dublu cu americanca Caroline Dollyhead în primul tur de luni seară, își va face acum bagajele pentru turneul WTA de săptămâna viitoare de la Adelaide, înainte de Australian Open.

Ea va juca cu partenera ei obișnuită de dublu, Alicia Rosolska, care a jucat pentru Polonia în Cupa United Via Tasman.