aprilie 23, 2024

Tenis – Osaka o învinge pe Kerber pentru a ajunge în turul trei la Miami

Naomi Osaka a învins-o joi pe Angelique Kerber cu 6-2, 6-3, într-o confruntare unilaterală dintre doi foști numărul unu mondial pentru a ajunge în turul al treilea al Miami Open, unde Garbine Muguruza și Simona Halep s-au retras din cauza unei accidentări.

Osaka, de patru ori campioană de Grand Slam, a făcut un start puternic împotriva capului de serie german, Kerber, luând un avans timpuriu pentru a conduce cu 2-0 și a controla serviciul în primul set de 29 de minute. Osaka i-a refuzat lui Kerber orice șansă de a reveni în meci și a dominat complet meciul, după ce a terminat meciul de 60 de minute la al treilea punct, când adversara ei a trimis un forehand lung.

Această victorie a fost prima pentru Osaka în fața lui Kerber de la US Open din 2017 și a privat-o pe adversara ei de a cincea victorie consecutivă din seria lor, pe care germanul o deține acum 4-2. De asemenea, a marcat prima victorie a Osaka în fața unui jucător de top 20 de la Miami Open de anul trecut.

„Este un stimulent al încrederii, dar nu am intrat în meci și nu sunt încrezător, dacă asta are sens”, a spus Osaka reporterilor. „Pentru mine, arată într-un fel toată munca grea pe care am făcut-o tot anul”. Următoarea pentru Osaka, care a sosit la Miami după o înfrângere în turul doi la Indian Wells, în timp ce lacrimile ei i-au scăzut în timpul meciului, va fi cehoaica Karolina Machova, care a învins-o pe finalista US Open Leila Fernandez cu 6-4 7-6(3). (3).

În alte meciuri din turul doi, campioana olimpică la dublu, Katerina Sinyakova, era în urmă cu un set și se odihnea, dar încerca să-și asigure o victorie cu 3-6 6-4 7-5 în fața campioanei de la US Open Emma Radocano într-un meci care a durat aproape trei ore. A fost o răsturnare grozavă pentru cehoaica, care nu a capat de serie, care a făcut mai multe apeluri la antrenor, primul când era cu 4-1 în jos în primul set și părea să se chinuie în căldură.

„Pentru mine a fost foarte greu. Am luptat mai mult cu mine în deschidere și apoi m-am simțit ușurat și a fost mult mai bine”, a spus Sinyakova. „M-am simțit mai bine pe măsură ce meciul a continuat”, când a opta cap de serie a Tunisiei, Ons Jabeur, a noua cap de serie americană Danielle Collins, britanică Heather Watson, Alison Riske și Alexandra Sasnovich au ajuns în turul al treilea.

A șaptea cap de serie a Spaniei, Muguruza, care urma să se confrunte vineri cu calificarea Lauren Davis, s-a retras din cauza unei accidentări la umăr și a spus că speră să fie pregătită pentru meciul pe zgură de la Madrid la sfârșitul lunii aprilie. Cap de serie a 21-a română Halep s-a retras și înainte de meciul din turul doi împotriva australienei Daria Savile din cauza unei accidentări la picior despre care fosta numărul unu mondial a spus că o va ține afară timp de trei săptămâni.

Pe partea masculină, britanicul Andy Murray a arătat puternic în victoria sa cu 7-6(4) 6-1 în fața lui Federico Delbonis. Fostul număr unu mondial și-a păstrat nervii cu un prim set puternic înainte de a sparge pentru a deschide al doilea și a se îndepărta. Murray, care a câștigat turneul de două ori, se va confrunta în turul doi, cu cel mai mare clasament al Rusiei, Daniil Medvedev.

Alți câștigători din prima rundă includ americanii Tommy Paul, Sebastian Korda, Jenson Broxby, australianul Jordan Thompson și japonezul Yoshihito Nishioka.

(Această poveste nu a fost editată de personalul Devdiscourse și este generată automat dintr-un flux partajat.)