aprilie 25, 2024

Tombole preferate la turneul feminin de la Roland Garros din 2021, feminin

Simona Halep, câștigătoare a numărului trei mondial și câștigătoarea French Open 2018, s-a retras din Roland Garros 2021 din cauza unei accidentări. Conform ultimelor cote pe Schimb de pariuri, Halep a fost favoritul la câștig, așa că această reclamă îi va dezamăgi pe fanii tenisului și pe cei mai buni deopotrivă.

Halep suferă de un vițel stâng rupt într-un meci din turul doi al Openului Italiei, împotriva lui Angelique Kerber. la tweetRoman a spus:

Cu inima grea, îmi anunț retragerea @ Roland Garros anul acesta. Din păcate, o fractură de vițel stâng are nevoie de mai mult timp pentru a-și reveni, iar programul este foarte scurt. „

Datorită întreruperilor sportive cauzate de pandemia de coronavirus, abia recent s-a reluat jocul normal și locurile sunt în sfârșit capabile să găzduiască din nou spectatori. Acest lucru face cu atât mai dificil ca Halep să-și ia liber pentru recuperare, dar nu ne îndoim că, atunci când se va întoarce pe ring, va continua să domine terenul.

Halep câștigă Openul Franței din 2018

Din păcate, Halep nu va putea să-și repete victoria la Roland Garros 2018 anul acesta. În urmă cu trei ani, ea și-a arătat priceperea de argilă, care i-a afectat poziția de candidat la turneul din acest an.

Victoria sa din French Open a reprezentat un grup de premii. Nu numai că a fost prima victorie la Grand Slam a lui Halep, dar a devenit prima româncă care a câștigat un campionat major în 40 de ani, când Virginia Rosichi (mentorul lui Halep) a câștigat campionatul.

2018 nu a fost pentru prima dată când românca a ajuns în finala Open-ului Franței, întrucât visele ei de a câștiga la Paris au fost spulberate anul precedent din mâna Galinei Ostapenko, ceea ce a dus-o la scăderea titlului și stabilirea pe locul doi. .

La întoarcerea pe stadionul francez în 2018, Halep a ajuns din nou în finală, de data aceasta s-a întâlnit cu americanul Sloan Stephens. Deși s-a trezit grupă și o defecțiune în primele etape ale meciului, s-a luptat să câștige meciul cu 3-6, 6-4, 6-1.

În discursul său câștigător, Halep a recunoscut:

„Visez la acest moment de când am început să joc tenis. Sunt foarte fericit că s-a întâmplat la Roland-Garros din Paris. Orașul meu natal”.

Parisul a fost într-adevăr orașul în care Halep și-a consolidat poziția de unul dintre cei mai promițători jucători de tenis din lume și suntem siguri că intenționează să revendice titlul din nou, când se va întoarce la Roland Garros în 2022.

Iga vetik

Înlocuind-o pe Simona Halep ca favorită la câștigarea Openului Francez din acest an, este campioana în apărare Iga Schwiitek. Femeia poloneză și-a dovedit abilitatea impresionantă pe lut anul trecut, învingând-o pe Sofia Kenin pentru a-și revendica primul titlu de Grand Slam.

Aceștia se află într-o poziție excelentă pentru a învinge din nou terenurile de teren de la Paris, după ce au câștigat recent Openul Italiei, pierzând doar un set în finală într-un spectacol impresionant împotriva lui Karolina Pliskova.

La doar 19 ani, presiunea asupra lui Świątek pare să fie deja în vigoare, întrebarea este, o va motiva aceasta să-și apere titlul sau să o vadă micșorată ca urmare a inexperienței.

READ  Sunt o fată de gimnastică - Cinci mișcări de care ai nevoie pentru a-ți crește prada dacă nu este atât de dureros, nu se va întoarce