aprilie 19, 2024

Toxport Merck mătură weekendul în Valencia; S-au decis titlurile de clasă – Sportscar365

Maro Engel și Luca Stolz au câștigat Cursa 2 la Valencia pentru a mătura runda finală a Fanatec GT World Challenge Europe propulsată de sezonul AWS Sprint Cup, unde s-au decis titlurile piloților Silver Cup și Pro-Am.

Engel și Stolles și-au condus echipa Toksport WRT Mercedes-AMG GT3 Evo în virușă la o victorie ușoară la steag în cea de-a doua competiție de 60 de minute de duminică, la doar câteva ore după ce au folosit o strategie de scurtătură pentru a câștiga cursa de dimineață de pe locul doi în grila 27 mașină.

După revenirea pe teren, șoferii Lamborghini au luat Cupa de Argint și Campionatul Pro-Am. Aceste două trofee au fost pe punctul de a cuceri Valencia după ce Dries Fanthor și Charles Wirts au încheiat titlul general al Sprintului după a patra rundă la Brands Hatch.

Alex Fontana a câștigat Cupa de Argint terminând al patrulea în al patrulea alături de Riccardo Feller în Lamborghini Huracan GT3 Evo # 14 de la Emile Frye Racing.

La Pro-Am, Miguel Ramos și Henrique Chaves și-au adăugat anul trecut titlul GT Open prin acordarea premiilor sezonului Sprint Cup pentru Barwell Motorsport.

Cea de-a doua cursă a început duminică cu Mercedes-AMG-urile AKKA-ASP ale lui Engel conduse de Jules Gunnon și Jim Blah.

Christian Engelhart a rupt ordinea de start 1-2-3-4 a Mercedes-ului, obținând un Porsche 911 GT3R Dynamic Motorsport înaintea lui Dominic Baumann, Pro-Am.

Mașina de siguranță a fost adusă în turul doi din cauza unui accident timpuriu care a implicat patru mașini. Trecerea de la Vanthoor la Arthur Rougier a dus la ultimul pilot Emil Frey Lamborghini care a lovit și învârt Bentley-ul lui Nelson Panciatici și Ferrari-ul lui Eddie Cheever.

READ  Real Madrid donează un milion de euro pentru a-i ajuta pe strămutații din Ucraina

Engel a dominat repornirea opt minute mai târziu, pe ceasul cursei, dar nu a reușit să-l elimine pe Junnon, care se afla la o secundă de la colegul său de la fabrica la prima sarcină.

Engelhart și-a asigurat încă un loc în Porsche-ul său dinamic, cu o mișcare inteligentă pe Mercedes-AMG de clasă argintie în Pla, la dreapta dreapta 12, urmat de Albert Costa de la Emil Frey Racing, de asemenea, pentru a termina pe locul patru.

Pla a fost primul șofer care a săpat când s-a deschis geamul de la mijlocul cursei la 25 de minute, Engel continuând să conducă de la Junon, Engelhart și Costa.

Engel a venit în turul 17, în timp ce Jonnon s-a oprit după runda următoare. Stația AKKA-ASP a fost cu o secundă mai rapidă decât stația Toksport, dar Stolz a reușit să-l depășească pe Petru Umbrărescu în momentul în care romanul a ieșit din banda de carieră.

Stolz a continuat să construiască rapid un avantaj de neînlocuit față de AKKA-ASP Mercedes, care a venit la doar 15 secunde, în timp ce șoferul german a trecut steagul în carouri pentru a obține a treia victorie consecutivă a Cupei Sprint.

Atenția lui Umbrarescu s-a concentrat ferm pe urmărirea mașinilor din spate, în special pe Lamborghini nr. 163 pe care Costa i-a predat-o lui Norbert Seidler.

După ce a avansat într-un Porsche dinamic prin parcursul în groapă, Seidler l-a apăsat pe Ambrarescu, dar a intrat doar cu șapte zecimi pe linie.

Adrien de Leener a preluat conducerea Porsche de la Engelhart și a rămas în fața lui Konstantin Tereschenko în modelul AKKA-ASP Mercedes-AMG.

Cu toate acestea, belgianul a fost atacat de cursa 1, primul clasat Ben Barnicott, care începuse cu o a doua misiune după ce asistentul său Jota McLaren Oliver Wilkinson a ocupat câteva poziții din poziția a 11-a.

READ  Vești bune joi: Femeia donează rinichi fostului soț, testele oculare îi ajută pe copiii români din mediul rural

Barnicott a luat al patrulea la șase minute pentru a trece pe lângă o mașină Dynamic pe drumul spre virajul doi.

De Linner și Engelhart au încă cel mai bun rezultat al sezonului pe locul cinci, în timp ce Tereshchenko și Bella au câștigat clasa de argint pentru a șasea clasament.

Tereshchenko a rezistat presiunii târzii a lui Ezequiel Kompanc, care a terminat pe locul doi în argint pentru Madbanda Motorsport, în timp ce Oscar Tongo a terminat pe locul trei în clasa Toxport.

Scenariul Campionatului Cupei de Argint s-a întâmplat în clasament.

Fontana a ajuns în Cursa 2 cu un avans de 14,5 puncte față de Frank Bird și Ryoichiro Tomita de la WRT, care trebuiau să câștige dacă doreau să inverseze diferența.

În schimb, Fyler a trecut de a doua repriză la a patra, care a inclus depășirea lui Bird în a doua viraj la stânga și a luat titlul Fontana cu 17,5 puncte.

Emile Frye Lamborghini # 14 al lui Villiers și Fontana a participat la toate rundele Sprint Cup, cu excepția jocului de deschidere Magny-Cours, unde un accident din timpul pre-calificării uneia dintre mașinile profesionale ale echipei a amestecat echipajul, ceea ce a dus la promovarea lui Veller la locul 163. .

Cea mai bună pereche de Audi R8 LMS GT3 Evos din cursa 2 a fost perechea Sainteloc Racing care a terminat pe locul 9 și 10. Campionii Fanthur Woertz au suportat un weekend plin de accidente la Valencia în Audi # 32 WRT și nu au reușit să înscrie puncte în ambele curse.

SPS Automotive Performance a câștigat ultima cursă Pro-Am a anului, dar nu a fost suficient să îi oprim pe Ramos și Chavez să ia titlul de campionat.

READ  Emma Raducano: campioană a US Open care încearcă să se mențină înainte de debutul Indian Wells | știri despre tenis

Dominik Baumann a început al doilea rând al grilei cu mai multe mașini între el și alți concurenți Pro-Am. Austriecul Valentin Berborg a dat instrumentele pentru a finaliza misiunea Mercedes-AMG 20 pentru a doua oară în 2021.

Ramos și Chaves au terminat pe locul trei în spatele Garage 59 Alexander West și Johnny Adam, care s-au retras din prima cursă din cauza unui accident în primul tur.

Adam a depășit bine în Chavez la Turnul 1, între repornirea mașinii de siguranță și geamul de box care a stabilit clasamentul clasamentului pe podium.

Ramos la cincizeci de ani și Chavez a încheiat sezonul cu 8,5 puncte înaintea lui Bowman și Bierberg.

Rezultate: Valencia Race 2 (finală)

Daniel Lloyd

Daniel Lloyd Ea este reporteră în Marea Britanie pentru Sportscar365, care acoperă Campionatul Mondial de Anduranță FIA, GT World Challenge Europe, sprijinit de AWS, și Campionatul IMSA WeatherTech SportsCar, printre alte serii.