martie 29, 2024

Ucraineana Anhelina Kalinina a ajuns în finala WTA 1000 de la Roma

Anhelina Kalinina a ajuns în prima finală WTA 1000 a carierei, dar ucraineanca a refuzat să dea mâna concurentei ruse Veronika Kudermetova după un meci greu la Openul Italiei.

Kalinina și-a ținut nervii după ce a trecut la o echipă decisivă pentru a înregistra o victorie 7-5 5-7 6-2 în două ore și 51 de minute față de capul de serie a 11-a și o va înfrunta pe kazaha Elena Rybakina la următorul turneu.

Ea a aruncat-o în plasă pe a 30-a cap de serie, Kudmitova, în cel mai recent exemplu al unei jucătoare de tenis ucrainene care evită o imitație de după meci față de un rus din cauza conflictelor continue dintre cele două națiuni.

„Nu ne-am dat mâna, pentru că fata este practic din Rusia”, a spus Kalinina. „Nu este un secret de ce nu am fost zguduit, pentru că această țară atacă deja Ucraina.

„Acesta este un sport, înțeleg, dar este și un fel de chestie politică. Nimic personal. Dar, în general, da, nu este acceptabil.”

Campioana de la Wimbledon Rybakina a învins-o pe letona Jelena Ostapenko cu 6-2 și 6-4 într-un meci oprit de ploaie, venind de la 4-1 în setul al doilea pentru a câștiga cele cinci meciuri ale ei.

„Mă bucur că am câștigat”, a spus Rybakina. „A fost o zi foarte grea în general, cu toate întârzierile de ploaie. Am venit fără nicio așteptare pentru că știam că alți ani au fost foarte grei pentru mine când joc aici.

„Mă bucur că am jucat multe meciuri acum înainte de Openul Francez”.