aprilie 16, 2024

Welwyn Garden City a învins FC România cu 3-0

O victorie atât de necesară pentru Welwyn Garden City a venit cu un strop de stil, când au învins pe FC România acasă.

Victoria cu 3-0 a făcut șase pentru echipa lui Max Mitchell de la victoria cu 3-1 asupra lui Thame United la mijlocul lunii octombrie, dar a fost pe deplin meritată, deoarece au dominat toată ziua.

Josh Hutchinson a marcat de două ori, ambele de Cyrus Pape, și ambii au contestat premiul WGC’s Man of the Match.

Yasin Bhutto, care a făcut al doilea debut acasă după revenirea de la Colney Heath, a marcat al doilea gol în tot atâtea meciuri.

Cu căpitanul Charlie Crowley indisponibil, Mitchell l-a semnat pe portarul Ashley Jones, în vârstă de 36 de ani și mai experimentat, în dimineața meciului.

Babaie a avut prima șansă a jocului în șase minute, când a jucat într-o minge șmecheră a lui Harvey Steele, un alt dintre vedetele de top ale WGC în acea zi, dar portarul României și jucător de la Welwyn Matt Boylan a salvat cu picioarele.

Jones a fost rapid la celălalt capăt cu o salvare confortabilă dintr-o lovitură liberă de Alex Yearwood.

Minute mai târziu, o lovitură liberă de la Cees Grand a stârnit panică în apărarea oaspeților, iar mingea a căzut în cele din urmă la Pape, care a trimis cu capul peste bară.

Dar acum o jumătate de oră, WGC a fost pe merit înainte.

Babaie a coborât pe stânga și a trimis o centrare peste capul lui Hutchinson, care a fost trecut cu vederea de apărarea României.

Cinci minute mai târziu, după ce Jones a fost învins, avantajul a fost păstrat cu o depășire îngrijită, cu capul, de pe linia porții de către Lewis Franklin, sărind pentru a învinge lovitura de cap a lui Charne Lemba.

READ  Dacia Spring a fost complet distrusă de un incendiu de baterii în România

Repriza a doua a început încet, înainte ca FC România să facă cel mai bun efort al jocului, un corner a văzut o îndepărtare a lui Darnell Luke, care a lovit un efort fin, rapid, pe care Jones l-a transformat la fel de bine.

WGC a făcut 2-0 imediat după oră, înlocuindu-l pe Dearman Grant, din colțul lui Dearman din stânga.

Booth scapă de marcaj pentru a întâlni colțul și a obține un titlu de marcă înregistrată.

Minute mai târziu, WGC a pus mingea în plasă pentru a treia oară, de data aceasta o lovitură liberă Dearman a lui Hutchinson a îndreptat cu capul spre stâlpul din spate, unde Ryan Doherty a forțat-o acasă, doar pentru a fi exclus pentru offside.

Dar nu a trecut mult până a venit al treilea WGC.

Doherty, de data aceasta, s-a întors pentru a-i oferi o pasă care divizează apărarea lui Papai, care a găsit fundașii României înainte de a înfrunta mingea invitată, Hutchinson lovindu-l pe Boylan din greu pentru a pecetlui atât punctele, cât și performanța WGC. Târziu.

Jordan Kinoshi, un alt repatriat WGC care s-a alăturat clubului de la liderul ligii Berkhamsted, a primit ultimele șase minute, în timp ce atacantul adolescent Elijah Grant, în vârstă de 17 ani, care a impresionat în dezvoltarea clubului, și-a făcut debutul la prima echipă. complet

WGC: Jones, Steele, Boudeau, Russell, Franklin, Doherty, Flood (Kinoshi 84), Jessop, Grant (C) (Dearman 64), Hutchinson, Babai (Grant E 87).