aprilie 16, 2024

West Ham a egalat cu prima manșă a rundei a 16-a a Ligii Europene

LONDRA, Marea Britanie, 4 NOIEMBRIE – West Ham a avansat în faza eliminatorie a Ligii Europa, în ciuda unui autogol al lui Tomas Socic care i-a costat joi un egal 2-2 la Genk, în timp ce Rangers au remizat 1-1 la Brondby.

Hammers sunt pe punctul de a-și asigura primul loc în Grupa H care își va rezerva locul în optimile de finală, dar avea nevoie de Said Benrahma să marcheze de două ori în Belgia pentru a-și menține recordul de neînvins în Europa.

În cel de-al 1000-lea joc al carierei sale de antrenor, David Moyes a profitat de ocazie pentru a-i odihni pe câțiva dintre jucătorii săi cheie înaintea vizitei lui Liverpool la stadionul din Londra duminică și a plătit prețul cu un început lent, când Josef Paintzel a deschis scorul pentru Genk după ce doar patru minute.

Doi dintre jucătorii cheie ai lui West Ham, Michael Antonio și Declan Rice, aproape au egalat înainte de pauză.

Dar au schimbat jocul doar după ce Soucek, Pablo Fornals și Jarrod Bowen au fost introduși după pauză.

Benrahma a încheiat o acțiune impresionantă de echipă pentru a egala înainte de a-și folosi abilitatea unu-la-unu pentru a-și face mâna departe de apărarea lui Genk și a șuta puternic la bara apropiată.

Cu toate acestea, oaspeții au pierdut puncte pentru prima dată în grupă când lovitura de cap a lui Sucek a intrat în propria poartă cu trei minute înainte de finalul meciului.

Locul lui West Ham în playoff va fi confirmat mai târziu, joi, dacă va exista un câștigător în confruntarea dintre Dinamo Zagreb și Rapid Viena.

reclame. Derulați pentru a continua lectura.

Rangers mai au mult de lucru pentru a ajunge în ultimele 32 după ce au venit din spate pentru a revendica un punct la Copenhaga.

READ  Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022: România ocupă locul trei în clasamentul medaliilor

Autogolul lui Leon Balogun în timpul opririi primei reprize le-a oferit oamenilor lui Steven Gerrard un munte de urcat.

Campioana Scoției s-a îmbunătățit după pauză, iar înlocuitorii Ryan Kent și Iannis Hagee au egalat, când românul a lovit stâlpul îndepărtat la 14 minute de la final.

Lyon și-a asigurat primul loc în Grupa A cu o victorie cu 3-0 în fața Sparta Praga.

Sparta și Rangers sunt la egalitate la patru puncte, dar cehii au un avantaj în palmaresul înainte ca cele două echipe să se întâlnească la Ibrox pe 25 noiembrie.

Liderii Seriei A, Napoli, au venit din spate pentru a învinge cu 4-1 Legia Varșovia în Polonia, pentru a primi în strânsă disputată Grupa C.

Leicester s-ar putea alătura echipei italiene cu șapte puncte dacă va învinge mai târziu Spartak Moscova la King Power.

Monaco a menținut un avans de două puncte față de liderii din La Liga, Real Sociedad, după ce cele două meciuri din Grupa B s-au încheiat la egalitate.

Sociedad a reușit să egaleze cu 1-1 acasă, împotriva Sturm Graz, pentru a da lui PSV Eindhoven speranța de a se califica, în condițiile în care au remizat 0-0 în principat.