martie 19, 2024

Wimbledon 2021 Ziua 1: Andy Murray revine pe teren complet cu victorie | Știri despre tenis

Singurul Bull Court Grand Slam Wimbledon din acest an revine după doi ani. Campionatele de la Wimbledon din 2021 vor fi a 134-a ediție a turneului, a 127-a ediție a Campionatelor de simplu feminin, a 53-a în era Open și a treia Grand Slam a anului. Novak Djokovic, campionul apărător la simplu masculin, își va începe apărarea la titlu anul acesta cu Simona Halep din România.

Iată toate rezultatele din Ziua 1:

1) Arna Sabalenga câștigă

Arna Sapalenka din Belarus a devenit prima câștigătoare a Grand Slam-ului de la Wimbledon în doi ani, în timp ce a învins-o pe Monica Niculescu din România în seturi drepte în prima rundă. Sabalenka a câștigat setul cu 6-1, 6-4 împotriva adversarului său de pe Court One.

2) Novak Djokovic câștigă

Campionul în acțiune, Novak Djokovic, a venit din spate pentru a-l învinge pe britanicul Jack Dropper în prima rundă cu patru seturi. După ce a pierdut primul set pentru a obține frica inițială, Djokovic și-a învins adversarii în următoarele trei seturi pentru a câștiga următorul set cu 4-6, 6-1, 6-2, 6-2 și a avansa în runda următoare.

3) Chitsibas Knock Out

Steaua grecească de tenis Stefanos Tsitsipas a pierdut în primul tur în fața lui Francis Diafo din SUA. Chitsipas din clasa a treia a căzut în setul lui Diafo 4-6, 4-6, 3-6.

4) Punctul Martinez câștigă

Martinez din Spania l-a învins pe Stefano Travaglia din Italia cu 6-3,2-6,6-4,6-4 în prima rundă la Campionatele de la Wimbledon din 20201.

5) Calificatorul american Denise Goodla câștigă

Calificatoarea americană Denise Goodla s-a adunat de la un deficit de două seturi pentru a câștiga primul meci de la Wimbledon. Gutla, pe locul 114, a căzut la locul 30 pe Alejandro Davydovic Fokina din Spania. Scorul a fost 5-7, 4-6, 7-6 (4), 6-3, 6-3.

6) Victoria Sophiei Ken

Sofia Kenin a avansat în turul doi la Wimbledon, învingându-l pe Sini Wang cu 6-4, 6-2. Kenin a salvat singurul punct de rupere cu care s-a confruntat. Campioana Australian Open din 2020 a terminat pe locul patru.

7) Petra Kvitova a eliminat.

De două ori campioană la Wimbledon, Petra Kvitova, a fost eliminată de americanul Sloane Stephens cu 6-3, 6-4 în prima rundă. Stephens, fostul top 10 jucător aflat acum pe locul 73, a făcut doar 14 erori obligatorii. Cea mai bună performanță a sa la Wimbledon a fost în 2013, când a ajuns în sferturile de finală.

8) Iga Swedech câștigă

Poloneza Iga Swidek și-a început campania de la Wimbledon cu hotărâre, înregistrând Xi Su-Wee din Taiwan cu 6-4, 6-4 pentru prima victorie la egalitate. El a învins numărul 9 mondial Hsi în drum spre titlul de French Open anul trecut, făcând un început puternic cu o pauză în jocul de deschidere, dar permițându-i adversarului său neobișnuit să se agațe înainte de a lua primul set în serviciu.

9) Andy Murray începe cu o victorie

Anglianul Andy Murray și-a început campania de la Wimbledon 202i învingându-l pe al 24-lea cap de serie Nicholas Basilashvili cu 6-4, 6-3, 5-7, 6-3 la All England Club. Murray a câștigat 5-0 în setul al treilea, dar a rupt serviciul turneului de trei ori la rând, pierzând șapte jocuri la rând. În setul final a luat mâna.

10) Corbin Muguruza a învins-o pe Fiona Faro

Fostul campion Corbin Muguruza a învins-o luni pe franceza Fiona Ferro cu 6-0, 6-1. Fuga a fost întârziată de joc. Cu toate acestea, spaniolul clasat pe locul 11 ​​a recuperat timpul pierdut în minutul 49 după ce a început runda a doua. Muguruza a câștigat primele 11 jocuri, arătând calea de a obține faraonul net în fața tabloului de bord.

READ  OlirO | Romania Online introduce o soluție de marketing nouă și accesibilă pentru a stimula afacerile mici