martie 29, 2024

WTA: Bernarda Pera a câștigat al doilea titlu consecutiv cu victoria din Hamburg

24 iulie – Americanca Bernarda Pera a câștigat primul ei titlu WTA weekendul trecut la Budapesta. Sâmbătă, ea și-a dublat numărul cu o victorie cu 6-2 6-4 în fața capului de serie Anett Kontaveit la Hamburg European Open.

Victoria ei asupra numărului 2 mondial Kontaveit i-a oferit Perei a doua victorie în topul celor mai bune 10 jucătoare. Am mai fost învins și apoi nu. 10 Joanna Konta în runda de deschidere a Australian Open 2018.

Sâmbătă, Pera a avut nevoie de doar 74 de minute pentru a-l învinge pe candidatul eston. Ea a spart serviciul lui Kontaveit de patru ori în primele opt meciuri de serviciu.

Înregistrați-vă acum pentru a obține acces gratuit nelimitat la Reuters.com

Pera, în vârstă de 27 de ani, s-a clasat pe locul 130 înaintea turneului de la Budapesta și este de așteptat să intre în primele 60 când noile clasamente vor fi publicate luni. Cel mai mare record al carierei ei a fost numărul 59.

Pera se alătură lui Iga Swiatek, Ons Jabeur, Beatriz Haddad Maya și de atunci, Ashleigh Barty, care s-a retras ca mai mulți câștigători ai turneului în acest sezon.

Campionatul feminin de la Palermo

A șasea cap de serie Irina-Camelia Bejo a supraviețuit unui set final de 92 de minute în drumul ei către o victorie pe zgură cu 3-6 6-3 6-4 în fața a patra cap de serie Sarah Sorribes Tormo pentru a ajunge la meciul pentru titlu din Italia.

Lucia Bronzetti va fi adversara lui Peugeot, după ce aceasta și-a construit o victorie cu 0-6, 6-3, 6-3 în fața colegului ei italian Yasmine Paolini. Bronze, în vârstă de 23 de ani, va căuta primul ei titlu WTA.

READ  Orange România lansează oferte convergente și integrează serviciul TV - Digital TV Europe

Peugeot, românca de 31 de ani, luptă pentru al cincilea titlu profesionist. A deschis un avantaj de 5-2 în setul final împotriva lui Soribes Tormo înainte ca spaniolul să revină pentru a câștiga următoarele două meciuri.

Peugeot a încheiat apoi meciul câștigând un serviciu de forehand pentru a încheia meciul maraton care a durat trei ore și 13 minute.