aprilie 24, 2024

WTA: Peugeot a învins-o pe Jani pentru a câștiga Teriyac Foundation Cup

BUCUREȘTI (România) 18 sept. Jucătoarea de serie română Irina Camelia Bego a câștigat Cupa Fundației Teriyac după ce a învins-o pe Rica Luca Jani cu 6-3, 6-3 în finala de duminică aici.

Peugeot este un top 50 colegial pentru turneul WTA 125 din orașul ei natal, București, care a câștigat anterior titlul de nivel 250 în 2017.

Românca de 32 de ani a fost în plină ascensiune în 2022, ajungând în runda a patra a unui turneu major pentru prima dată în șase ani la Roland Garros și apoi luând al cincilea trofeu la nivel de Tur la Palermo în iulie.

Săptămâna aceasta, Peugeot, cap de serie pe locul 41 la acel nivel, a continuat să câștige evenimentul fără a pierde un set și a primit doar 18 meciuri în cinci meciuri. Finala a fost cea mai grea pentru ea, deși Bigot a avut nevoie de o oră și 47 de minute pentru a o învinge pe Jani care se zbate, care a condus un break timpuriu în setul doi.

Deși jocul mai mare al lui Begu și puterea mai mare i-au permis să-și țină nasul în față, protejarea progresului ei era rareori evidentă. În trei ocazii, Peugeot a capturat serviciul adversarului ei, doar pentru a stăpâni drop shot-ul lui Janie și instinctele ei de a avansa pentru a ataca înapoi cu o pauză instantanee în spate.

Dar după ce a jucat un joc grozav pentru a restabili serviciul la 4-3 în al doilea set, puterea de revenire a lui Jani s-a stins. Forehand-urile care au fost pe Song în acel meci au început să scurgă faulturi, iar ungurul a pierdut opt ​​din ultimele nouă puncte ale meciului.

Cu toate acestea, prima finală WTA 125 a lui Jani este o perioadă de trei săptămâni în care tânăra de 31 de ani a marcat un record în carieră de 114 înainte de a juca la București, ceea ce ar duce-o la cele mai apropiate 100 de echipe.

În urmă cu două săptămâni, Jani a câștigat cel mai mare titlu al carierei la ITF W60 Praga și săptămâna trecută a susținut-o cu un spectacol în semifinale la evenimentul Bari 125.

Jani a făcut prima ei remiză majoră WTA la Budapesta în 2011 și s-a calificat pentru prima ei majoră la US Open în acel an. Anul acesta, ea a revenit în tabloul principal la un Grand Slam pentru prima dată de atunci ca învinsă norocoasă la Roland Garros.

Luna trecută, și-a dublat seria de 100 de victorii de la trei la șase, cu două dintre acele victorii la București.

Jani a venit din spate cu 6-0, 3-0 în sferturile de finală pentru a învinge capul de serie nr. 6 Bana Udvardi cu 0-6, 6-4, 7-5, apoi a învins-o pe Marina Zaniewska cu 7-5, 7-6 (6) în semifinale., venind de la 5-3 în jos în ambele grupe.