aprilie 25, 2024

Zi istorică pentru Irlanda la Campionatele Europene de box, când Broadhurst Walsh și Desmond au câștigat medalii

Într-o după-amiază istorică de box irlandez, Garda Tina Desmond, născută în Cork, a câștigat a doua ei medalie la Campionatul European.

În 2016, la Sofia, Desmond a luat o medalie de bronz la categoria mijlocii. Acum speră să se facă mai bine. Ea a concurat în Muntenegru la categoria mijlocii ușoare – a înlocuit-o pe campioana mondială accidentată Lisa O’Rourke – și a ajuns în semifinalele categoriei de 71 de kg.

Până la ora prânzului, Katie Taylor a fost singura boxeră irlandeză care a câștigat mai mult de o medalie la eveniment – a câștigat șase medalii de aur consecutive între 2005 și 2014.

Dar în câteva ore, încă trei luptători irlandezi, Michaela Walsh, Amy Broadhurst și Desmond, au adăugat cel puțin un al doilea bronz la colecția lor.

Combinat cu medalia de bronz a lui Shannon Sweeney la clasa de 48 kg la începutul sesiunii, înseamnă că Irlanda și-a asigurat deja un record de patru medalii – cea mai bună dintre două – la acest nivel.

Desmond a făcut o performanță strălucitoare împotriva suedezei Hannah Headey. După un început dificil, luptătoarea irlandeză s-a așezat pe ritmul ei și și-a găsit raza de acțiune mai ales cu mâna stângă precisă.

Ea a câștigat comod runda la toate cele cinci cărți de arbitri și a devenit mai dominantă în al doilea clip când și-a folosit laba sudică stângă pentru efect. Natura unilaterală a turneului s-a reflectat în scorul de 10-8 pe toată lumea.

Menținând un avantaj de trei puncte pe toate cărțile, Desmond și-a putut permite să se relaxeze, dar a păstrat un ritm ridicat pentru a câștiga runda și a asigura o domnie ușoară unanimă de 5-0 (30-25, 30-26, 30-26, 30-26).

READ  Fotbaliștii români fac echipă pentru a încuraja viața câinelui

În sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice de mâine, campioana europeană Kelly Harrington, O’Rourke, Caitlin Friers (50 kg) și Casey Rock, care și-au luat rămas bun de la sferturile de finală, vor avea ca scop să obțină medalii de bronz.

Amy Broadhurst este încă pe drumul ei către o triplă unică de titluri mondiale, Commonwealth și europene de box după o victorie accentuată în sferturile de finală la categoria ușoară.

Luptătoarei de la Dundalk i se garantează o medalie de bronz, dar își propune să fie încoronată campioană sâmbătă.

După ce a câștigat o medalie de bronz la Euro 2019, ea este a treia luptătoare irlandeză care câștigă mai mult de o medalie la aceste turnee, pe urmele lui Katie Taylor și Michaela Walsh.

Broadhurst a depășit-o complet pe experimentata luptătoare sârbă, Milena Malovic, deoarece arbitrul a cerut oprirea unilaterală a competiției la mijlocul rundei a doua.

Malovic, care a fost odată învins într-o luptă profesionistă de fosta adversară profesionistă Katie Taylor, Firuza Sharipova, nu a fost pe măsură pentru Broadhurst, care a aterizat liber din clopot.

Broadhurst va fi vinerea viitoare în semifinale.

Jocurile Olimpice de la Tokyo Mikaela Walsh a câștigat a doua medalie irlandeză mai devreme în cursul zilei. Walsh, care a câștigat și o medalie de bronz la evenimentul de la Sofia în 2018, și-a asigurat un loc pe podium și s-a chinuit să-și asigure un loc în finală când a învins-o pe Claudia Nichella din România cu 4-1.

Dar nu a fost nicio bucurie pentru coechipiera Carly McConnell, care a fost pe partea greșită a unei decizii împărțite de 3-2 în sferturile de finală la greutatea mușcă.

READ  De ce femeile cu sânii mai mari renunță la sport?

Lupta lui Walsh a fost strânsă și tactică, mai ales în primul tur. În timp ce munca ei defensivă a fost excepțională, a întârziat să dea lovituri în primele trei minute. Dar în mod crucial, și poate din fericire, trei judecători au fost de acord.

Ea a fost mai agresivă în runda a doua, găsindu-și în sfârșit raza de acțiune în ultimul moment pentru a domina lupta și oferindu-i patru dintre arbitrii rundei. Aceasta înseamnă că are un avantaj de neînlocuit de 2 puncte (20-18) față de majoritatea cărților arbitrilor din runda finală.

Tot ce trebuia să facă era să evite un knockout și, având în vedere setul ei de abilități defensive, aceasta era a doua natură la sud de Belfast.

Dar a mers și ea înainte și a primit suficiente pumni pentru ca toți cei cinci judecători să-i dea runda – de fapt, unul a marcat 10-8 în favoarea ei.

După ce a câștigat cu 4-1 (30-26, 30-27, 30-27, 29-28, 28-19), ea trece în semifinale unde o întâlnește pe medalia olimpică Irma Testa din Italia, pe care a câștigat-o. în Tokyo.

Anterior, Shannon Sweeney de la Westport a câștigat prima medalie a Irlandei la turneu

La categoria de greutate mai mică 48 kg, boxerul Sf. Ana a devansat-o pe Nicole Durikova din Slovacia.

Probabil că arbitrul a fost foarte precaut în a face sferturile de finală un final devreme la 90 de secunde din runda a doua, deși nu a existat nicio îndoială de supremația lui Sweeney.

Cei doi luptători au fost precauți în schimburile lor inițiale timpurii. Dar luptând dintr-o poziție de sudac, odată ce Sweeney și-a găsit grupul de backhand dreptaci, Durikova a avut probleme. În ultimele treizeci de secunde ale clipului, arbitrul i-a dat un număr în picioare.

READ  Spitalele românești sunt pline de pacienți cu COVID pe fondul respingerii pe scară largă a vaccinurilor

Patru arbitri i-au acordat lui Sweeney runda cu scorul de 10-9, unul dintre ei conducând cu 10-8. Durikova a avut din nou probleme la începutul rundei a doua, când a fost prinsă din nou și i s-a acordat o a doua numărătoare.

Când Sweeney marca cu un drept mare mai târziu în rundă, arbitrul a oprit competiția.

Campioana Irlandei are garantată o medalie de bronz, dar pare să treacă la medalia de argint mai târziu în cursul săptămânii, în semifinale.