Foaierul de la etajul 1 al Hotelului Delta*** a fost miercuri gazda ediţiei 2018 a Galei Sportului Tulcean, un eveniment de tradiţie ce încununează, la mijloc de decembrie, truda sportivilor tulceni din cele 11 luni precedente. La evenimentul festiv au dat curs invitaţiei reprezentanţilor conducerii Direcţiei Judeţene de Tineret şi Sport Tulcea (director Liviu Urlih, director adjunct, Elena Fidatov Moruzov) şi reprezentanţii la vârf ai administraţiei publice locale: prefectul Lucian Furdui, preşedintele Consiliului Judeţean Tulcea, Horia Teodorescu, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Tulcea, Petre Badea, iar din partea Primăriei Tulcea, primarul Constantin Hogea şi viceprimarul Petre Marinescu.

Dacă la sporturile olimpice un canoist, o pugilistă şi un atlet au ocupat primele trei poziţii de pe podium, la sporturile neolimpice clasamentul primilor zece sportivi ar fost ocupat 100% de karatişti. O dovadă că în sporturile de contact, ce presupun lupta corp la corp, Tulcea este un judeţ cu rezultate la o adică. În baza rezultatelor din acest an clasamentul primilor zece sportivi la sporturile neolimpice este următorul:

CLASAMENT 2018 SPORTURI NEOLIMPICE 1. IONUȚ DANIEL NICOLA – Clubul YAMATO DOJO – 98 pct. Antrenor : Iulian Gheba – Participând la Campionatul European de Kempo, desfășurat în luna octombrie la București, a obţinut locul ÎI şi medalia de Argint la Sistem Knockdown , 2 medalii de Bronz la Sistem Full Contact și Sistem Submision, categoria 65 kg, iar la Cupa Noviodum a obținut Aurul în proba K1-65kg. 2. VICTOR ISPAS – Clubul SAKURA DOJO – 68 pct. Antrenor : Ovidiu Tîrlogeanu – la Campionatul European de Kempo, desfășurat în octombrie la București, a obţinut locul ÎI şi medalia de Argint la Sistem Full Contact și locul III la Sistem Submission, categoria 60 kg. 3. IONUȚ VIȘAN – Clubul NIPPON BUDO SPORT – 67 pct. Antrenor : Sensei Nicolae Pănuţa – Participant la Campionatul European de Seniori Karate Kyokuschin de la Sibiu, a obţinut locul ÎI – proba Kumite, categ. 80kg ; – la Camp. Nat. de Karate Kyokuschin Seniori a obţinut 1 medalie de Aur în proba Kumite și 1 medalie de Bronz la proba Kata categ. +80kg; – la Camp. Nat. de Kempo Knockdown Juniori a obţinut medalia de Bronz la 75kg; – ocupant al locului I și ÎI în probă de kumite la Cupele Internaţionale Bucureşti Challenge Cup și Full Contact Internațional Cup de la Sibiu. 4. ADRIAN MILITARU – Clubul NIPPON BUDO SPORT – 65 pct. Antrenor : Sensei Nicolae Pănuţa – Participant la Campionatul European de Juniori Karate Kyokuschin din Suedia, a obţinut medalia de Aur în proba Kumite, iar la Camp. European Bodokai Karate din Polonia a obținut Bronzul la Kumite 50kg. – Medaliat cu Aur la Camp. Nat. de Karate Kyokushin Juniori , unificat de Kata și Kumite; – Medaliat cu Aur la Kumite în cadrul Turneelor Internaționale “Cupa Sentoky Kyokushin” – Iași, “Mas Oyama Memorial Cup” – Ploiești, “Lupul Dacic” – Ploiești. 5. IRINA POENARU – Clubul FUDOSHIN Tulcea – 53 pct. Antrenor : Vasile Perianu – Participanta la Campionatul European de Juniori Karate Wadokai, a obţinut medalia de Argint la Kumite individual, medalia de Bronz la Kata individual și medalia de Aur pe echipe la Kumite. – la Camp. Nat. de Karate WadoRyu a obţinut 2 medalii de Argint la Kata și Kumite. 6. VLAD CONSTANTIN UNCU – Clubul NIPPON BUDO SPORT – 51 pct. Antrenor : Sensei Nicolae Pănuţa – Participând la Camp. Mondial de Karate Kyokushin din Kazakhstan, obține locul III și medalia de Bronz la Kumite, 45 kg; – la Campionatul European de Karate Budokai din Polonia , obţine medalia de Bronz la Kumite, iar la Camp. European Kyokushin Tradițional de la Sibiu obține Aurul la Kumite 50kg. – Medaliat cu Aur la Camp. Nat. de Karate Kyokushin Unificat de Kata și Kumite ; – Medaliat cu Aur la Kumite în cadrul Turneelor Internaționale “Cupa Sentoky Kyokushin” – Iași, “București Chalenge Cup” și “Cupa Ștefan cel Mare ”, Piatra Neamț. 7. ROBERTA GEORGIANA ANDREI – Clubul YAMATO DOJO – 41 pct. Antrenor : Iulian Gheba – Participantă la Camp. European de Kempo Juniori, a obţinut medalia de Aur la Sistem Full Contact şi medalia de Argint la Sistem Submission, categoria 75 kg. – la Camp. Naț. de Kempo Cadeți a obținut medalia de Aur la Sistemul Knockdown și 2 medalii de Argint la Sistemele Semicontact și Submission, categ. 70kg. 8-9. MARIO NICHITOV / IUSTIN DINCĂ – Clubul FUDOSHIN Tulcea – 30 pct. Antrenor : Vasile Perianu – Participanţi la Campionatul European de Juniori Karate Wadokai, au obţinut medaliile de Bronz la Kata și Kumite individual și medalia de Bronz pe echipe la Kumite. – la Camp. Nat. de Karate WadoRyu Iustin Dincă a obținut 2 medalii de Bronz la Kata și Kumite Juniori, iar Mario Nichitov a obţinut 1 Aur și 1 Bronz la Kata și Kumite Cadeți. 10. GHEORGHE RĂDUCANU – Clubul SAKURA DOJO – 30 pct. Antrenor : Ovidiu Tîrlogeanu – la Campionatul European de Kempo, desfășurat în octombrie la București, a obţinut medalia de Bronz la Sistem Full Contact, categoria 80 kg.

EVIDENŢIAŢI ANULUI 2018 Pe lângă premiile oferite sportivilor karatişti, organizatorii au mai acordat distincţii şi unor persoane din fenomenul sport care s-au evidenţia în 2018 astfel: Prof. C-tin Burungiu, – antrenează Echipele de Volei – Băieţi a C.S.S. Tl. şi în acest an a avut următoarele rezultate : – Echipa de Jun.1 a obţinut locul VI la Turneul final al Camp. Naţional; – Echipa de Cadeți a obţinut locul VII la Turneul final, echipa de Speranțe a obţinut locul III și medalia de Bronz la Turneul final al Camp. Naţional, iar echipa de Minivolei a obţinut locul ÎI și medalia de Argint la Turneul final al Camp. Naţional – Are în componența Lotului Naţional de Volei 3 elevi ce au participat la Calificările Campionatului European de Volei: Adrian Chesim și Silviu Grigoraș la Juniori și Teodor Arion la Cadeți, iar Mihai Miron a Participat la Campionatul Balcanic de Volei Speranțe. Prof. Gabriela Gheorghe – antrenează Echipele de Handbal – Fete a C.S.S.Tulcea. În acest an Jun. 1 au evoluat în Turneul Semifinal al Camp. Nat., iar Echipa de Jun.2 a ocupat locul IV la Turneul Final. Prof. Mihaela şi Alexandru Grecu – antrenează Echipele de Baschet – Băieţi ale C.S.S. Tl., dintre care, echipele U18 și U14 s-au calificat în acest an la Turneele Semifinale ale Campionatului Național. Au în componența centrului naţional de performanţă U14 pe Iacob Vlad şi Iorga Alexandru. Prof. Stela Cazacu și Cornel Casian – antrenează Echipele de Volei – Fete a C.S.S. Tl., iar în acest an atât Junioarele cât și Speranțele au accesat în Turneul Semifinal al Cam. Nat. de Volei. Prof. Marcel Ivanov – C.S.Aqua Vita Delta – a obţinut în acest an la Camp. Nat. de Juniori şi Copii Triathlon, Duatlon, Aquatlon şi Triatlon Sprint 1 titlu de campion naţional, 6 medalii de argint şi 6 medalii de bronz cu : Despina Ştefan, Denişa Cralea, Neculai Matei , Safca Dumitrel. Marius Sarighioleanu – ACS Logic Delta – antrenează micii şahişti din Tulcea, iar cele mai importante rezultate din acest an la nivel naţional au fost obţinute de Adelina Izabela Mardare, Sofia Ioana Borisov şi Sebastian Laurenţiu Sarighioleanu la Camp. Nat. de Șah Blitz şi Camp. Nat. Individual de Şah Rapid. Emil Nanu – ACS Victoria Delta, echipă de fotbal cu activitate exclusiv de juniori Dr. Ştefan Răileanu – ACS “Real Racing” – șlefuitor al tinerilor talente tulcene în domeniul echitației şi anduranței. Neculai Alexandru – elev al Colegiului Dobrogean Spiru Haret, este cel mai titrat jucător de tenis de masă tulcean, abonat al podiumului la diferite turnee naționale. Florin Cristian Anastasiu – pescuit sportiv Romeo Ștefan Ghioc – poet, prozator și jurnalist sportiv.