În perioada  4 – 7 iulie, la Karaganda (Kazahstan) a avut loc a III-a ediţie a Campionatului Mondial de Karate Kyokushinkai pentru Juniori, competiţie la care tulceanul Vlad Uncu a cucerit medalia de bronz la categoria sa de vârstă (12 – 13 ani).

„Au fost cel puţin şase luni de muncă, în care şi eu, şi el, am tras umăr la umăr pentru a scoate un rezultat cât mai bun. Este cel bun rezultat obţinut de vreun tulcean la juniori de acest nivel. Am fost încurajaţi să participăm la această competiţie de către părinţi şi sponsori, iar aici se află şi unul dintre aceştia din urmă, domnul Gabriel Belibrov. De la începutul anului şi până acum, Vlad a luat parte la şase – şapte campionate pentru a ne roda şi a elimina greşelile. Noi ne pregătim jumătate de an ca să luptăm un minut sau două: nu-i ca la fotbal, să dai trei goluri, iar apoi să vină Germania să dea cinci…”, a declarat sensei Nicolaie Pănuţă, preşedintele „Nippon Budo Sport” Tulcea, afiliat la Federaţia Română de Karate Kyokushin.

La campionatul organizat de All Kazahstan Organization of Kyokushin Karate şi patronat de International Karate Organization Kyokushinkai Union au fost prezenţi aproape 200 de sportivi din 24 de ţări, iar categoriile au fost: băieţi 12 – 13 ani – 3 categorii, fete 2 categorii; băieţi 14 – 15 ani, 3 categorii, fete 2 categorii; băieţi 16 – 17 ani, 3 categorii, fete 2 categorii. Podiumul a fost ocupat de Japonia (locul I), Kazahstan (II), Rusia (III).

„Ca şi în celelalte competiţii de acest nivel, a fost un concurs foarte puternic din toate punctele de vedere, în primul rând ca organizare. Din perspectiv mea, arbitrajul a lăsat un pic de dorit: consider că sportivul meu a fost dezavantajat într-o oarecare măsură. Sunt foarte mulţumit de rezultat, dar mai ales de prestaţia lui Vlad, care a fost foarte sigur pe el şi a dovedit că poate urca pe podium şi că are tot ce-i trebuie ca să se ridice la nivelul acestui concurs: inteligenţă, tehnică, atitudine, spirit, mod de abordare a luptei!”, a adăugat sensei Pănuţă.

Ca sistem valoric de departajare, Campionatul mondial de juniori – cel mai înalt nivel competitiv pentru juniori – este a treia competiţie, după World Tournament (seniori), care are loc o dată la 4 ani, şi Cupa Mondială pentru seniori, care se desfăşoară la fiecare 2 ani.

În vârstă de 13 ani, Vlad Uncu practică de la 4 ani karate kyokushinkai la „Nippon Budo Sport”. În Kazahstan a avut noroc, a prins un tur liber; în al doilea tur l-a învins pe campionul kazah, un sportiv masiv şi mai greu cu aproape 10 kilograme; a avut de înfruntat apoi un sportiv japonez, dar Vlad a fost penalizat (pe nedrept, susţine antrenorul său) de două ori şi nu i s-a dat dreptul de mai disputa o repriză suplimentară.

„Cel mai dificil meci de la Campionatul Mondial a fost cel cu sportivul kazah: era şi primul meci, erau şi emoţiile. O zi obişnuită din viaţa mea? După orele de curs mă antrenez zilnic o oră – două. Pentru competiţii, câte patru. Visul meu este să cuceresc un titlu mondial. De şcoală am timp: sunt elev al Şcolii Gimnaziale «Alexandru Ciucurencu» şi anul şcolar trecut l-am terminat al patrulea din clasă. Cel mai mult la kyokushinkai îmi place disciplina. Sensei mi-a spus un lucru foarte important: că din orice înfrângere poţi învăţa ceva, poţi să ai un câştig!”, a spus cu modestie Vlad Uncu.

Următoarea competiţie la care s-au înscris sportivii de la „Nippon Budo Sport” începe sâmbătă, 14 iulie, la Sibiu – Cupa Europeană.