mai 17, 2024

10 sportivi adolescenți și-au pus amprenta la Jocurile Asiatice de la Hangzhou și toți ochii sunt ațintiți asupra Jocurilor Olimpice de la Paris – YP

Jocurile Asiatice din 2023 s-au încheiat duminică la Hangzhou. În timpul evenimentului de 16 zile, aproape 12.000 de sportivi din 45 de țări și regiuni au concurat pentru 481 de medalii de aur. Pe lângă vedetele sportului, a apărut un grup de adolescenți talentați, care și-au lăsat amprenta pe scena internațională.

Iată 10 sportivi adolescenți care au strălucit la Jocurile Asiatice și speră mari că îi vom vedea în curând la Jocurile Olimpice din 2024.

sport: Schi

Tânărul de 15 ani a făcut istorie ca cel mai tânăr campion chinez care a câștigat o medalie de aur în finala masculină de skatepark. Victoria sa impresionantă a marcat prima medalie de aur a echipei naționale chineze la patinaj la o competiție globală majoră.

Exprimându-și recunoștința, tânărul sportiv, al cărui tată este antrenor de schi, a declarat pentru Cotidianul Poporului: „Este o adevărată onoare să devin campion”. Chen și-a început călătoria cu skateboarding-ul la vârsta de opt ani, iar acum își pune ochii pe Jocurile Olimpice de vară din 2024 de la Paris, așa cum promite: „Voi încerca să „zburez” mai sus la antrenamentele viitoare.”

Chen Yi din China a devenit cel mai tânăr campion chinez care a câștigat o medalie de aur la patinaj artistic în parc masculin. Fotografie: Xinhua

Cui Chenxi, 13 (China)

sport: Schi

În ciuda faptului că a practicat doar sporturi de stradă în timpul pandemiei de COVID-19 din 2020, Cui, în vârstă de 13 ani, a devenit cea mai tânără medaliată cu aur chineză din istorie la Jocurile Asiatice, câștigând competiția feminină de patinaj stradal. Având doar 1,52 metri înălțime, patinatoarea adolescentă a impresionat prin performanțele ei atrăgătoare, inclusiv cu o mișcare masivă de pe șina înaltă.

Comentând reușita ei, adolescenta a declarat pentru Science and Technology Daily: „Înainte de competiție, familia mea și antrenorii mei mi-au spus să fac tot posibilul. Dar m-am concentrat pe campionat. Voi munci și mai mult pentru a obține un loc în campionat. Jocurile Olimpice de la Paris.”

READ  „Sănătatea mintală este o problemă serioasă în sportul profesionist” – o privire în urmă asupra jucătorilor de tenis care și-au exprimat îngrijorări legate de sănătatea mintală

China Cui Chenxi a luat medalia de aur la patinaj stradal feminin. Foto: Reuters

Studenții din Hong Kong spun că voluntariatul pentru Jocurile Asiatice este o „onoare”

Isha Singh, 18 ani (India)

sport: filmare

Supranumită un minune al tirului cu arcul, Isha Singh, în vârstă de 18 ani, a obținut patru medalii la categoria tir cu arcul la evenimentul de la Hangzhou, inclusiv una de aur și trei de argint, atât în ​​competițiile pe echipe, cât și în cele individuale.

Esha și-a exprimat satisfacția față de performanța ei pentru revista lunară indiană Sportstar: „Nu am vizat niciodată vreo medalie, dar concentrarea, ca întotdeauna, a fost pe proces. A fost grozav că totul a căzut la locul lor”. Adolescenta a adăugat că a rămas concentrată și pe asigurarea unui loc la Jocurile Olimpice de la Paris de anul viitor.

Indian Isha Singh, în vârstă de optsprezece ani, a câștigat patru medalii la categoria tir. Foto: AP

Hinano Kosaki, 15 (Japonia)

sport: Schi

Datorită trucurilor și rotirilor uimitoare, patinatoarea în vârstă de 15 ani a câștigat victoria în finala parcului feminin.

„Sunt fericită că am făcut toate trucurile. M-aș bucura foarte mult dacă aș putea arăta bucuria de a patinaj în timpul alergărilor mele”, a declarat tânăra medaliată pentru Kyodo News, dezvăluind că muzica joacă un rol important în succesul ei. „Ascult muzică nu numai pentru a scăpa de stresul în timpul competiției, ci și pentru a mă face să cred că pot reuși acest truc dacă ascult această muzică anume.”

Japoneza Hinano Kosaki a câștigat medalia de aur în finala feminină de skateboarding. Foto: AP

Un elev de la Școala Eparhială de Băieți își laudă părinții când a câștigat premiul Sportivul Anului

Muhammad Isnawi Iqbal Bin Adam, 17 ani (Malaezia)

sport: Navigație

Marinarul în vârstă de șaptesprezece ani, Mohammed Asnawi Iqbal Bin Adam, a câștigat o medalie de bronz în cursa ILCA 4 băieți de vele de la Jocurile Asiatice. Deși aceasta a fost prima medalie a Malaeziei în competiția de la Hangzhou, medalia de aur a fost câștigată de sud-coreeanul Cho Won-woo, în vârstă de 28 de ani, în timp ce thailandezul Nattavong Vonoparat, de 35 de ani, a ocupat locul al doilea.

Malaezianul Mohd Isnawi Iqbal bin Adam a câștigat medalia de bronz la categoria băieți ILCA 4. Foto: Reuters

Neha Thakur, 17 ani (India)

Pe 26 septembrie, Neha Thakur, în vârstă de 17 ani, a câștigat o medalie de argint la proba ILCA 4 pentru fete, care constă din 11 curse, marcând prima medalie de navigație a Indiei la Jocurile Asiatice.

În ciuda vârstei sale fragede, marinara și-a făcut un nume în diferite competiții de navigație, câștigând un bronz și un aur la Campionatele asiatice de navigație desfășurate la Abu Dhabi anul trecut și terminând pe locul șase la Campionatele Mondiale din 2022.

India Neha Thakur a luat argint în barca fetelor ILCA 4. Imagine: Reuters

Patinajul artistic a devenit popular în Hong Kong, dar speranțele pentru Paris 2024 sunt încă departe

Pan Zhanli, 19 ani (China)

sport: înot

Starul înotătorului în vârstă de 19 ani a concurat pentru aur la proba de 100 m liber masculin, cu un record uimitor de 46,97 secunde la Jocurile Asiatice, primul asiatic care a depășit marca de 47 de secunde. Cu toate acestea, are ochii pusi pe un obiectiv mai mare: doborârea recordului mondial de 46,86 secunde deținut de înotătorul român David Popovici, în vârstă de 19 ani.

Comentând performanța sa, Pan a spus CIO: „Recordul asiatic nu pare ceva neobișnuit. Este ceva ce trebuie să realizez… Îmi lipsește”. [the world record] Cu 0,11 secunde este foarte nefericit. Personal, nu cred că m-am descurcat suficient de bine”.

Chinezul Pan Zhanli este primul asiatic care a depășit bariera de 47 de secunde la categoria masculină de 100 de metri stil liber. Fotografie: Xinhua

Palak Julia, 17 ani (India)

Adolescentul indian Palak Gulia, care a început să tragă în 2019, și-a văzut visul împlinit când a câștigat o medalie de aur și argint la concursurile de tir.

READ  Alexa Kamore așteaptă cu nerăbdare să reia pierderea după mai multe greșeli ale adversarului

Ballack și-a exprimat mândria că își face țara mândră în fața Comitetului Olimpic Internațional, spunând: „Jocurile Olimpice sunt obiectivul suprem acum. „Este timpul să facem un pas și să muncim din greu”.

Indian Palak Gulia a câștigat două medalii în competițiile de tir la Jocurile Asiatice. Fotografie: Xinhua

Puribul Punson, 17 ani (Thailanda)

sport: Atletism

Alergatorul în vârstă de 17 ani a câștigat medalia de argint la 100 de metri masculin în 10,02 secunde, în spatele chinezului Xie Zhenyi, care a înregistrat 9,97 secunde. Tânăra a excelat și la Jocurile de la Hanoi, din Asia de Sud-Est, în mai anul trecut, câștigând trei medalii de aur la ștafeta de 100 de metri, 200 de metri și 4×100 de metri.

După ce a terminat pe locul al doilea la primele sale Jocuri Asiatice, noul tânăr sportiv a declarat pentru CIO: „A fost foarte greu pentru că sunt cel mai tânăr jucător din această competiție. Toți ceilalți au mai participat la competiții mondiale înainte. Sunt foarte mândru că pot pentru a participa cu Toți acești mari alergători cu experiență.

Puripol Ponsun din Thailanda a câștigat medalia de argint în finala de 100 m masculin la cele 19-a Jocuri Asiatice de la Hangzhou. Foto: AP

Zhou Tong, 17 ani (China)

sport: Gimnastica

Pe 27 septembrie, tânăra de 17 ani a cucerit medalia de aur la titlul feminin de gimnastică generală, menținând cu succes recordul perfect al Chinei în gimnastică artistică. Performanța adolescentului a fost constantă pe parcursul rutinelor ei pe patru dispozitive.

„Evident că sunt nespus de bucuroasă după ce am reușit să câștig medalia de aur. A fost o călătorie grea. Aș dori să mulțumesc tuturor pentru sprijinul acordat”, a spus Zuo pentru Xinhua despre câștigul ei.

China Zhou Tong a câștigat medalia de aur la campionatul feminin de gimnastică generală. Fotografie: Xinhua