mai 19, 2024

5 manageri care au câștigat cele mai multe titluri în fotbal

Fără antrenori, echipele de fotbal s-ar destrama cu ușurință. Acest lucru se datorează faptului că jocul este conceput și jucat la fel de mult în creier ca și pe teren.

Fotbalul poate părea simplu pentru omul obișnuit. La urma urmei, sunt 11 jucători care caută să pună mingea în plasa adversarilor. Dar frumosul joc a evoluat într-unul dintre cele mai complexe sporturi din lume.

Acest lucru este dovedit de numărul imens de formațiuni și nuanțe tactice folosite de manageri care au fost analizate și studiate de experți, fani și studenți ai jocului. În acest moment, fotbalul seamănă mult cu șahul.

Pentru ca orice echipă să devină o unitate coerentă, are nevoie de cineva care să o hrănească în drumul către câștigători. Managerii sunt cei care fac ajustări tactice pentru a depăși problemele cu care se poate confrunta echipa sa în timpul meciului.

Marii manageri nu se definesc doar prin perspicacitatea lor tactică, ci și prin capacitatea lor de a dezvolta și cultiva talentul și de a reconstrui echipe din când în când.

Fără alte prelungiri, să aruncăm o privire la cinci dintre cei mai buni antrenori din istoria fotbalului.

#5 Ottmar Hitzfeld – 28 de trofee

Cu trofeul antrenorului Bayern Munchen Ottmar Hitzfeld

Ottmar Hetzfeld este o persoană oarecum unică pe această listă, deoarece este matematician și profesor de matematică. Hitzfeld este unul dintre cei cinci antrenori care au câștigat Cupa Europei sau Liga Campionilor cu două echipe diferite.

Hitzfeld a avut o carieră bună de jucător și a fost un atacant prolific care a jucat la Basel, Stuttgart, Lugano și Lucerna. De asemenea, a reprezentat Germania de Vest la Jocurile Olimpice.

READ  Detalii despre versiunea completă a romanului britanic - Buletin internațional

Hitzfeldt și-a câștigat cu adevărat florile în lumea fotbalului ca antrenor. El a antrenat șapte echipe în cariera sa de antrenor, inclusiv Borussia Dortmund, Bayern Munchen și naționala Elveției. Hitzfeld a câștigat un total de 28 de trofee ca antrenor.

#4 Valery Lobanovskyi – 30 de trofee

Valeri Lobanovski

Valeri Lobanovskyi este un antrenor renumit pentru perioada petrecută cu Dynamo Kiev și echipa națională a URSS. Regretului antrenor ucrainean i s-a acordat postum premiul „Eroul Ucrainei” în 2002, cea mai înaltă onoare a mamei sale.

A câștigat un total de 30 de trofee în cariera sa de manager și este unul dintre cei mai de succes antrenori ai secolului XX. Lobanovskyi s-a bucurat de cea mai de succes perioada sa la Dynamo Kyiv.

A câștigat opt ​​titluri de Liga sovietică, șase Cupe sovietice, trei Supercupe ale URSS, cinci titluri de Liga Națională a Ucrainei, trei Cupe ucrainene, două Cupe ale Cupelor Europei și o Supercupă UEFA cu echipa ucraineană.

#3 Josep Guardiola – 32 de trofee

Manchester City - Everton - Premier League
Manchester City – Everton – Premier League

Josep Guardiola, sau pur și simplu „Pep” Guardiola, este considerat unul dintre cei mai mari tacticieni ai tuturor timpurilor. Și-a început cariera de antrenor senior Barcelonaunde s-a bucurat de o perioadă foarte reușită ca jucător.

Influența lui Guardiola asupra Barcelonei ca antrenor a început imediat. A câștigat tripla continentală în primul său sezon și de atunci a fost clar că este sortit lucrurilor mărețe.

A câștigat dubla internă, iar B.J La Liga și titluri de Liga Campionilor în 2011, înainte de a părăsi clubul pentru a prelua conducerea lui Bayern Munchen. Antrenorul spaniol a câștigat titlul Bundesliga în toate cele trei sezoane cu echipa bavareză și a câștigat și două meciuri interne.

READ  Înotătorul de la Houston a stabilit un nou record românesc

Apoi alăturați-vă Orasul Manchester și i-a transformat în partea cea mai dominantă din Anglia. Guardiola a câștigat până acum patru titluri din Premier League, patru Cupe ale Ligii și o Cupă FA cu Citizens.

#2 Mircea Lucescu – 35 de trofee

Fenerbahce - Dynamo Kyiv - UEFA Champions League 2022/23 manșa secundă, turul doi al calificărilor
Fenerbahce – Dynamo Kyiv – UEFA Champions League 2022/23 manșa secundă, turul doi al calificărilor

Mireya Lucescu are 77 de ani, dar încă lucrează în business-ul de coaching. Lucescu conduce în prezent echipa ucraineană Dinamo Kiev. Antrenorul și fostul jucător român este considerat unul dintre cei mai decorați antrenori din istoria sportului.

Lucescu a fost desemnat de cinci ori Antrenorul Anului din România. A avut o perioadă foarte reușită ca antrenor al lui Shakhtar Donețk. Lucescu a câștigat opt ​​titluri din Premier League ucraineană, șase cupe ucrainene, șapte supercupe ucrainene și o cupă UEFA cu echipa ucraineană.

Lucescu a condus actuala sa echipa Dynamo Kyiv la dubla internă, câștigând Premier League Ucrainei și Cupa Ucrainei în primul său sezon cu echipa (2020-21).

# 1 Sir Alex Ferguson – 49 de premii

Manchester United x Swansea City - Premier League
Manchester United x Swansea City – Premier League

Sir Alex Ferguson Probabil cel mai mare antrenor din istoria jocului. Nu numai că avea o minte uimitoare de fotbalist, dar Ferguson era excelent și la conducerea bărbaților. A reușit să reconstruiască echipa de multe ori, în timp ce menținerea mentalității de câștig este una dintre calitățile sale subapreciate.

Ferguson a condus Manchester United prin cea mai de succes perioadă. A câștigat tripla continentală cu o echipă care avea o mulțime de absolvenți ai academiei Manchester United și este încă văzută ca o realizare istorică.

Ferguson a câștigat 49 de trofee în legendara sa carieră managerială. El a câștigat trei titluri din Premier League scoțiană, patru Cupe Scoției, o Cupă a Cupelor Europene și o Supercupă UEFA cu Aberdeen înainte de a se alătura lui Manchester United.

READ  Licitații de javelină poloneză Licitații de caritate pentru medalia olimpică de argint, doar pentru a o lua înapoi direct

Ferguson a condus United la 13 Prima ligă două adrese Liga Campionilor titluri, cinci Cupe FA, patru Cupe Ligii, o dată Supercupa Europei, o dată Cupa Mondială a Cluburilor, Cupa Intercontinentală și Cupa Cupelor Europene o dată.

Cel mai bun acolo, cel mai bun a fost cel mai bun din toate timpurile La mulți ani de 81 de ani Sir Alex Ferguson 👑❤️ https://t.co/0bThzIG4VX

Paris Saint-Germain doar în a cincea! Paul Merson își clasează cei 5 favoriți în Liga Campionilor în acest sezon. click aici