aprilie 30, 2024

Halep o învinge pe favorita Padusa pentru a ajunge în turul al treilea al lui Real Madrid | Sport

Halep o învinge pe favorita Padusa pentru a ajunge în turul al treilea al lui Real Madrid |  Sport

Simona Halep a câștigat Openul Francez în 2018 și Wimbledon un an mai târziu. – AFP .fișier imagine

MADRID, 1 mai – Simona Halep poate să fi susținut ceea ce a părut o performanță stătută ieri pentru a elimina locul doi acasă, Paula Padusa, în turul doi de la Madrid Open, dar românca insistă că este Simona 2.0.

Fostul număr unu mondial și de două ori campioană, Madrid, a câștigat în nouă din ultimele 10 meciuri și a câștigat a treia victorie în top 10 din 2019, câștigând cu 6-3 și 6-1.

Halep, a cărei campanie s-a clătinat în 2021 din cauza accidentărilor, a coborât pe locul 21 în lume, dar jocul ei obositor împotriva Padusei amintește de nivelul pe care l-a jucat în cele 64 de săptămâni în fruntea clasamentului.

Noua Simona, care se va înfrunta în continuare cu adolescenta americană Coco Gauff sau kazaha Yulia Putintseva, a confirmat pentru un loc în sferturile de finală.

„M-am simțit grozav pe teren. Sunt fericit să fiu pe teren și acesta este cel mai important lucru din viața mea. Cred că m-am îmbunătățit foarte mult în ultimele patru săptămâni și încă aștept cu nerăbdare să mă îmbunătățesc chiar și Mai Mult.

„Voi lua acest meci ca pe un impuls și încredere, pentru că am jucat cu unul dintre cei mai buni jucători din lume.

„Am jucat un meci foarte grozav fără multe meciuri înainte de acest turneu, așa că îmi dă un impuls bun. Vom vedea în etapa următoare.”

Tânărul în vârstă de 30 de ani l-a angajat pe fostul antrenor al Serena Williams, Patrick Muratoglu, la începutul acestei luni, iar parteneriatul pare să aibă un început promițător.

„Este o mare plăcere și o onoare să-l am pe Patrick în piept ca antrenor. Lucrăm din greu la unele lucruri și, după cum văd, am jucat bine în fiecare meci. Sunt concentrat doar să devin mai bun și să devin mai puternic. ” a adăugat de două ori campioană de Grand Slam.

Halep a deschis procedura cu o pauză și a luat avans cu 2-0.

Iar Padusa, care a fost surprinsă de mulțime la ea acasă, l-a ridicat pe catalanul care locuiește la Madrid, și i-a fixat balanța jucătorului român, pe măsură ce a jucat următoarele trei meciuri. Halep încă s-a năpustit din nou pentru a apuca primul set.

Badusa caută tratament

După ce a pierdut șapte meciuri la rând, după Halep cu 0-3 în secunda, Padusa a chemat-o pe antrenor pentru tratament pe umărul drept.

Padusa a salvat două puncte de meci pentru a menține scorul 1-5, dar Halep a încheiat victoria la scurt timp după, terminând cu 21 de câștigători impresionante la 14 erori neforțate.

O Padusa emoționată a refuzat să o învinuiască pentru înfrângere și a spus că Halep a jucat un meci „perfect”.

Nu este cel mai bun moment acum”, a spus Padusa, plângând.

„foarte rău. Nu știu. Greu de pierdut acasă.

„A fost și o săptămână grea. Foarte stresantă, multe lucruri. O remiză grea, de asemenea. Dar lucrurile merg așa cum sunt și trebuie să accept”.

„Cred că am nevoie de zile libere, pentru că sunt niște ligi care arată ca cinci, și așa este acum”.

Mai devreme, fostul număr unu mondial Victoria Azarenka a revenit dintr-un set pentru a o învinge pe semifinalista de anul trecut Tamara Zidansek la Roland Garros cu 3-6, 6-1, 6-3 în două ore și 20 de minute și o înfruntă pe americancă. Urmează Amanda Anisimova.

READ  Joshua vs Usyk: Florian Marko a fost dat afară de securitate după ce l-a împins pe adversarul Maxime Proudan | știri de box

Anisimova, în vârstă de 20 de ani, fostă semifinalistă la Roland Garros, a trecut prin trei seturi grele împotriva veteranului croat Petra Martic cu 3-6, 6-3, 6-2. – Agenția de presă din Franța