aprilie 30, 2024

Prelungiri înseamnă încă două jocuri complete în Qatar

„Gândiți-vă la un meci cu trei goluri în prima repriză”, a spus Pierluigi Collina, fostul oficial italian și președinte al Comisiei de Arbitri FIFA, săptămâna trecută, la o conferință de presă înaintea Cupei Mondiale.

„De obicei, o sărbătoare durează de la un minut la un minut și jumătate. Cu trei goluri, pierzi cinci sau șase minute. Așa că ceea ce vrem cu adevărat să facem este să calculăm cu exactitate timpul de adăugat. Scopul este să oferim mai multe performanțe celor care urmăresc. Cupa Mondială.

„Ceea ce vrem să evităm este să avem un meci care durează 42, 43, 44, 45 de minute de joc activ. Asta nu este acceptabil.”

Cât de bine funcționează, însă, rămâne de văzut. La ultima Cupă Mondială din Rusia, potrivit unei analize statistice, mingea a fost în joc doar între 52 și 58 din cele 90 de minute ale sale – dar în primele nouă meciuri ale Qatarului au trecut doar două jocuri după 60 de minute din timpul de joc al mingii.

Se încarcă

Au existat deja câteva pauze lungi în această Cupă Mondială – din motive reale, cum ar fi accidentarea la genunchi a lui Lucas Hernandez în victoria cu 4-1 a Franței în fața Australiei, când fundașul saudit Yasir Al-Shahrani și-a lovit portarul, precum și deciziile VAR – că a dus la o deviere.Numerele și, prin urmare, percepțiile despre cât de succes a avut până acum.

Consiliul Asociației Internaționale de Fotbal (IFAB), care este organismul legislativ al fotbalului, a respins propunerile anterioare ca fotbalul să folosească un cronometru oprire-pornire de 60 de minute, ca în baschet.

READ  Varianta Omicron COVID: CHO dezvăluie o pauză necesară pentru redeschiderea granițelor pentru a monitoriza virusul