mai 2, 2024

În meciul de la Campionatul Mondial feminin izbucnește o încăierare

Un meci de campionat mondial feminin dintre România și Bulgaria a provocat haos duminică. (Imagine prin Hockey Worldwide/Twitter)

Lucrurile s-ar putea să se încălzească în NHL, pe măsură ce echipele se luptă pentru un loc în playoff, cu mai puțin de o săptămână rămasă în sezonul regulat, dar punctul culminant al weekendului în lumea hocheiului vine dintr-o sursă foarte puțin probabilă.

Duminică, au apărut filmări cu încăierarea dintre Bulgaria și România din finala Grupei A a Ligii Mondiale de Hochei Feminin din Brașov, România.

În cea de-a treia perioadă a unui meci dezechilibrat, România a explodat cu șapte goluri pentru a pecetlui o victorie cu 10-2 în ceea ce era deja un meci dur între cele două națiuni. Bulgariei i s-au impus două greșeli și un penalty combativ pe tot parcursul meciului, dar lucrurile au scăpat de sub control în ultimele momente ale meciului.

La buzzerul final, doi jucători s-au încurcat în spatele fileului echipei Bulgariei, iar diferența a crescut rapid pe măsură ce fiecare jucător s-a îngrămădit pe gheață.

Oficialii cu greu au făcut un efort să-l rupă, deoarece au fost copleșiți și depășiți numeric de toți jucătorii care s-au alăturat în scrum, aruncând deoparte mănușile și bastoanele în timp ce toată lumea prindea un partener de dans. Chiar și portarii s-au implicat în distracție, dacă se poate spune așa.

Odată ce oficialii au reușit să separe cele două echipe și să controleze încăierarea pentru a degaja banca, 19 jucători au primit un penalty de 25 de minute, în timp ce României i s-a impus și o penalizare de 20 de minute pentru abuzul oficialilor. În total, pentru ambele echipe au fost evaluate 554 de minute de penalizare și, deși turneul s-a încheiat, există posibilitatea ca Federația Internațională de Hochei pe Gheață să suspende și să amendeze participanții.

READ  Nenorocitul lui Daniel Radcliffe din Orașul pierdut a fost inspirat de Tim Curry și Alan Cumming

Meciul urma să determine cine va termina pe locul patru în clasamentul campionatului. Hong Kong a luat aurul, în timp ce Ucraina și Lituania au luat acasă argintul și, respectiv, bronzul.