aprilie 26, 2024

Adolescenții Popovici și Mackintosh fură spectacolul cu victorii de aur când Dressel renunță

Eastbourne, Anglia: Serena Williams și-a intensificat revenirea în timp ce starul american a reușit să obțină a doua victorie consecutivă la Eastbourne Double cu partenerul Anas Jaber miercuri.

Williams și Jaber din Tunisia i-au învins pe Shoko Aoyama și Chan Hao Ching cu 6-2 și 6-4 în sferturile de finală ale amicalei de la Wimbledon din Devonshire Park.

Serena, campioana de 23 de ori de Grand Slam la simplu, joacă primul ei turneu de la ieșirea de la Wimbledon anul trecut din cauza lacrimilor de accidentare.

Williams, în vârstă de 40 de ani, a părut inițial ruginită la prima ei apariție în 12 luni în victoria de marți în fața Sarah Soribis Tormo și Marie Bozkova.

Dar ea a crescut în acel meci și semăna foarte mult cu ea veche pe a doua treaptă pe drumul de întoarcere.

I-au trebuit doar două minute americanului să servească un as înainte ca mai multe mingi de aer clinice să facă prima repriză.

Setul de deschidere a fost încheiat în 25 de minute și un alt break inspirat de Serena în al nouălea joc din setul secund i-a pus în pragul victoriei.

Un alt as a ajutat numărul lui Williams să o depășească pe ea și pe Gabor, care sunt acum la doar două victorii distanță de a câștiga titlul.

„Nu știu dacă știi numele echipei? Este „OnSerena”!”, a spus Serena despre parteneriatul ei cu Jaber, care nu a jucat niciodată pentru americanca până în această săptămână.

„Am avut un antrenament foarte bun înainte de Wimbledon și în acest turneu și am lovit mingea foarte bine. Simt că am servit foarte bine, așa că a fost foarte bine.

READ  Harry și Meghan ar fi trebuit să caute pe Google numele câinelui lor pentru că românii râd de el ca fiind „nepoliticos”

„A fost de fapt să joc un joc bun și să joc jocul, care este exact ceea ce aveam nevoie. Nu puteam cere mai mult.”

Serena a recunoscut marți că are îndoieli dacă se va întoarce vreodată după ce s-a terminat accidentarea, dar sucul ei competitiv curge din nou cu Wimbledon la orizont.

„Întotdeauna mă voi bucura de partea competitivă. Există o parte din mine care va fi întotdeauna dorită, indiferent de ce s-ar întâmpla”, a spus ea.

„Tocmai îmi reveneam și îmi făceam pauze mentale. Acum, când mă întorc, e ca și cum, mai ales în acest meci în special, ei bine, îți amintești cu adevărat că ai fost competitiv.”

Înainte de anunțul surpriză al lui Williams cu privire la revenirea ei săptămâna trecută, zvonurile despre pensionarea ei s-au învârtit de luni de zile.

Dar cu Wimbledonul care începe pe 27 iunie, cariera lui Williams a reluat în sfârșit.

Ea a primit un wildcard pentru a juca în simplu la Wimbledon, în timp ce își reia spectacolul de istorie.

Williams este la o coroană de Grand Slam de a egala recordul australian Margaret Court de 24 de titluri de Grand Slam la simplu.

Ultimul ei dintre cele 23 de titluri de Grand Slam a venit la Australian Open în 2017.

De atunci, ea a pierdut patru finale de Grand Slam, inclusiv Wimbledon în 2018 și 2019.

Williams a câștigat al șaptelea și ultimul din șapte titluri de simplu la Wimbledon în 2016.

Serena, care a devenit mamă în 2017, a scăzut la 1.204 în clasamentul WTA din cauza pauzei sale.

READ  „Vrem să scăpăm de imaginea comedianului pentru a face impresie ca muzician”, spune Raja Saju.

Miercuri mai devreme, Petra Kvitova a intrat în sferturile de finală de simplu feminin la Eastbourne în timp ce se lupta cu fosta campioană de la Wimbledon pentru a o învinge pe britanică Katie Poulter cu 5-7 6-0 7-5.

Kvitova, care a câștigat Wimbledon în 2011 și 2014, a fost în pericol de a suferi o înfrângere șoc în fața lui Poulter, după ce numărul 127 mondial a cucerit primul set din optimile de finală.

Poulter a eliminat-o anul trecut pe vicecampioana de la Wimbledon, Karolina Pliskova, în runda precedentă.

Dar fostul număr doi mondial Kvitova și-a arătat clasa când a luat al doilea set într-o cafenea.

Cehia, care a ajuns ultima oară în finala de Grand Slam din Australia în 2019, și-a presat nervii într-o finală tensionată pentru a câștiga în două ore și 23 de minute.

La simplu masculin, Cameron Norrie l-a învins pe Brandon Nakashima cu 6-4, 6-2 pentru a câștiga prima sa victorie pe iarbă a sezonului.