aprilie 28, 2024

Adolescentul Pan conduce China să câștige aurul la ștafeta 4×100 metri mixt

Tânărul adolescent Pan Zhanli a înotat stilul liber cu o viteză record mondială pentru a conduce China la medalia de aur la ștafeta 4×100 m mixt masculin la Jocurile Asiatice, marți, după ce echipa gazdă a câștigat titlul de top în debutul oficial al eSports în cadrul evenimentului multisport. . La două nopți după ce a devenit primul înotător asiatic care a depășit bariera de 47 de secunde la 100 m stil liber, Pan, în vârstă de 19 ani, a alergat 46,65 secunde, în timp ce China amenința recordul mondial al SUA. Timpul lui Pan a fost cu 0,21 secunde mai rapid decât recordul mondial de 100 m. Este deținut de un alt geniu de 19 ani, românul David Popovici. Cu campionul mondial Chen Haiyang înotând brasa în 57,63 secunde, mai repede decât recordul asiatic, China a câștigat în trei minute și 27,01 secunde, depășind recordul mondial american de 3:26,78 la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2021. Record mondial la 50 m, 100 m și 200 m. bras: „Trebuie să așteptăm până anul viitor pentru a ne apropia de recordul mondial, așa că în seara asta ne-am descurcat foarte bine. Trebuie să existe un obiectiv mai mare. Scopul nostru a fost întotdeauna să câștigăm aurul la Jocurile Olimpice.” Paris anul viitor. China a dominat bazinul de la Hangzhou – și Jocurile în general. Medaliata olimpică cu bronz Li Bingjie a câștigat proba 400 liber feminin pentru a-și adăuga medaliile. Siobhan Haughey din Hong Kong, totuși, a fost un bastion al rezistenței la dominația chineză. Ea a obținut primul O medalie olimpică la înot pentru fosta colonie britanică, câștigând proba de 100 de metri liber. Ea a stabilit un record asiatic de înot de 52,17 secunde, la o zi după ce a câștigat titlul de 200 de metri. „Asta dovedește că încă nu am atins apogeul. ” China și-a extins avantajul la medalii câștigând medalii de aur în punctele sale forte obișnuite în gimnastică, tenis de masă și tir. De două ori campion mondial și favorit acasă, gimnastul Zhang Boheng, și-a câștigat medaliile de aur. O a doua medalie de aur adăugând titlul individual la victoria echipei sale masculine de duminică. Zhang a fost neînvins în fiecare rundă, ajungând cu succes bara orizontală pentru a termina cu un scor total de 89.299, cu două puncte înaintea vice-campionului japonez Takeru Kitazono. Delegația nord-coreeană a obținut un mare succes la prima apariție într-un turneu multisport. S-a întâmplat de la Jakarta în urmă cu cinci ani. Luni, trei trăgători nord-coreeni au refuzat să se alăture concurenților lor sud-coreeni într-o fotografie de grup cu câștigătorii medaliilor după ce au pierdut medalia de aur. Între timp, steagul nord-coreean ar trebui să fie interzis la toate evenimentele majore din afara Jocurilor Olimpice din cauza antidopingului. Coreea de Sud nu a reușit să ridice drapelul cu mândrie la Jocuri. Agenția Mondială Antidoping a declarat că a lansat o „acțiune de conformitate” împotriva Consiliului Olimpic din Asia (OCA) în privința steagului. Organizația Olimpică din Asia nu a comentat. De asemenea, a fost prezentă și delegația sud-coreeană, iar în centrul atenției din cauza comportamentului sportivilor, judoka Lee Hae-kyung a fost descalificată din semifinalele feminine de 48 kg pentru că a pălmuit în față un concurent kazah în timpul unui meci de duminică, în timp ce tenisul masculin jucătorul Kwon Sun-woo a fost descalificat luni. Și-a distrus racheta într-un acces epic de furie după ce a pierdut în fața unui adversar thailandez de rang inferior. Kwon, care a ignorat și o strângere de mână după meci, a vizitat cantonamentul din Thailanda pentru a-și cere scuze, a declarat marți pentru Yonhap un oficial al Asociației de Tenis din Coreea de Sud. A avut o notă regală când prințesa thailandeză Sirivannavari Mahidol a călărit un cal numit „Samba King S Phangar” în cadrul evenimentului de dresaj al echipei. Cu Thailanda pe locul cinci – în spatele medaliatei cu aur a Indiei -, fiica în vârstă de 36 de ani a regelui Vajiralongkorn nu a putut… „Din fericire tatăl nostru ne sprijină”, a adăugat prințesa, care a jucat badminton la Jocurile Asiatice din 2006 și a concurat în ecvestră la ediția 2014. . Badminton.”