aprilie 26, 2024

Alumină de baschet feminin, numită după echipa olimpică margariană română

București, România – Cel mai bun golgheter al tuturor timpurilor din baschetul feminin Trexel, Gabriel Marginian, a fost selectat pentru echipa olimpică a României. Va concura la turneul de baschet 3×3, care a debutat ca sport olimpic.

Un meci 3×3 este un eveniment în aer liber care implică patru membri dintr-o echipă de câte patru. Acesta este un joc pe jumătate de teren în care echipele trag în același coș, dar trebuie să degajeze mingea deasupra curbei pentru a începe un set de atac. Succesul se obține prin atingerea a 21 de puncte sau preluarea conducerii la sfârșitul unei perioade de 10 minute. Se folosește un ceas de 12 secunde.

Echipele joacă un turneu de șapte jocuri round-robin, concurând în două jocuri pe zi în perioada 24-27 iulie. Șase echipe avansează în runda medaliilor, primele două echipe câștigând plăcinta. Sferturile de finală vor avea loc pe 27 iulie cu semifinale, medalii de bronz și jocuri cu medalii de aur pe 28 iulie.

Timp de mai bine de 10 ani după cariera sa în sport, Morkinian a fost golgheterul din toate timpurile pentru Drexel cu 2.581 de puncte. El se clasează pe primul loc în clasamentul carierei Dragonii în goluri de teren, aruncări libere și procente de aruncări libere, în timp ce al doilea în reporniri totale. A treia rundă de selecție a WNBA Minnesota Links, de atunci a construit o puternică carieră profesională în Europa.

România, cele patru semințe din turneu, va găzdui meciul de deschidere împotriva Chinei pe 24 iulie la 10:40 ora locală (23 iulie la 21:40 în Philadelphia) înainte de sfârșitul meciului din prima zi împotriva gazdelor Japonia la 2 : 25 pm (1:25 am). EST).