aprilie 29, 2024

Anas Jabeur a finalizat o revenire în runda a doua la Cincinnati

Credit: Albert Cesare-USA TODAY Sports

Cap de serie nr. 5 a Tunisiei, Ons Jabeur, a revenit dintr-un deficit uriaș în setul al treilea pentru a-și asigura o victorie cu 6-3 6-7(2), 7-6(2) în fața ucrainenei Anhelina Kalinina în meciul din turul doi pe teren. Western & Southern Open marți în Mason, Ohio.

După ce i s-a acordat un meci din primul tur, Jabeur a jucat primul ei meci de când a pierdut cu cehia Marketa Vondrousova în finala de la Wimbledon pe 15 iulie. Ea a preluat conducerea devreme, lovind patru yarzi zdrobitoare pentru a câștiga primul set înainte ca Kalinina să egaleze meciul.

Kalinina a purtat acel impuls în setul al treilea, sărind la un avantaj de 5-1. Dar Jabeur a luat următoarele cinci jocuri, forțând în cele din urmă o departajare și prevenind un accident în turneul din Regiunea Cincinnati.

„Sunt foarte fericit să câștig”, a spus Jaber. „A fost foarte greu, dar mă bucur că am continuat să lupt, am continuat să joc punct după punct și mă bucur că am câștigat până la urmă”.

Jaber a terminat meciul cu șase ași. Kalinina a salvat 14 din cele 21 de puncte de break, dar a fost împiedicată de 13 greșeli duble.

„Unele dintre situațiile prin care am trecut în timpul acestui meci m-au ajutat cu siguranță să mă întorc în sezonul hard court”, a spus Jaber. „Voi încerca să continui să joc mai multe meciuri. Cu cât joc mai multe meciuri, cu atât mai bine.”

READ  Eric Johanna a semnat pentru clubul român de top Utah Arad din Thailanda

Un alt meci din turul al doilea a fost programat pentru mai târziu, marți, cu a șasea cap de serie Caroline Garcia din Franța pregătită să o înfrunte pe Sloane Stephens din Statele Unite.

Cehicele Petra Kvitova și Vondrousova și Daria Kasatkina au reușit să evite problemele marți.

Kvitova, cap de serie, a învins-o pe rusoaica Anna Blinkova cu 7-6 (2), 6-0, iar Vondrousova, cap de serie nr. 10, a învins-o pe compatriota Katerina Siniakova cu 7-5, 6-4. Kasatkina, a paisprezecea cap de serie, l-a învins pe americanul Peyton Stearns cu 6-2, 6-1.

Barbora Krejkova, numărul 11 ​​din Cehia, nu a fost la fel de norocoasă, pierzând cu 6-3, 7-5, în fața bielorusei Victoria Azarenka. Elvețiana a 13-a cap de serie Belinda Bencic, a 13-a cap de serie, a fost, de asemenea, învinsă de o adversară fără cap de serie, pierzând cu 6-4, 3-6, 2-6 în fața spaniolei Christina Buxa.

Alte câștigătoare din primul tur de marți au fost românca Sorana Cîrstea, Marie Bouzkova din Cehia, Mayar Sharif din Egipt, Varvara Gracheva din Franța, letona Jelena Ostapenko și italianca Martina Trevisan.

Au obținut victorii și croații Donna Vekic și Petra Martic și americanii Anne Lee și Daniel Collins.

Alte două meciuri au fost programate pentru mai târziu marți – americanca Madison Keys, cap de serie, pe locul 15, împotriva belgiei Elise Mertens, și a cehiei Linda Noskova împotriva rusoaicei Lyudmila Samsonova.