aprilie 27, 2024

Anas Jabeur devine prima femeie africană care ajunge într-o finală de simplu de Grand Slam, Elena Rybakina vs Simona Halep, ultimele actualizări

Ons Jabeur a devenit prima femeie africană din era deschisă care a ajuns joi într-o finală de simplu de Grand Slam, când a învins-o pe cea mai bună prietenă a ei Tatiana Maria în semifinalele de la Wimbledon.

Tunisia, numărul doi mondial în vârstă de 27 de ani, s-a impus cu 6-2, 3-6, 6-1 și o va înfrunta sâmbătă în meciul de campionat pe Elena Rybakina.

Urmărește tenisul în direct cu beIN SPORTS pe Kayo. Acoperire live a turneelor ​​ATP + WTA, inclusiv fiecare meci final. Nou în Kayo? Începeți încercarea gratuită acum>

Rybakina, de origine rusă, reprezentând Kazahstan, a învins-o pe campioana din 2019 Simona Halep cu 6-3, 6-3.

„Sunt o tunisiană mândră că stau aici”, a spus Jaber, care a fost prima jucătoare arabă care a ajuns în semifinalele unui Grand Slam.

Înainte de joi, sud-africana Erin Powder-Peacock, la Openul Francez din 1927, și Rene Schuurmann, la Australian Open 1959, au fost singurele femei africane care au ajuns în finala probei de simplu.

„Este un vis devenit realitate din ani de muncă și sacrificii. Sunt fericit că a dat roade și voi continua cu un alt meci”, a spus Jaber.

„Fizic, Tatjana este o bestie, nu renunță – am crezut că o va face – atingerea ei, serviciul ei și totul pe teren este impresionant. Sper să continue așa.

Să nu ne mai jucăm, acum sunt bine.

„Știu că în Tunisia o iau razna chiar acum. Vreau să văd mai mulți jucători arabi și africani în turneu. Îmi place jocul și vreau să împărtășesc experiența cu ei.”

Jaber a reușit să treacă de primul set împotriva Mariei, o mamă a doi copii, cu o fractură în al treilea și al șaptelea joc.

Sămânța nr. 1 refuză să joace din cauza cârligului | 00:54

READ  Pacific a semnat golul lui Venom Easton Ongaro

Mai multă acoperire

Marea întrebare a lui Rafa care nu poate fi ignorată în marea controversă a tenisului

„De ce nu încă unul?”: Mesajul lui Kyrgios pentru Rafa în timp ce lumea tenisului reacționează la șocul de la Wimbledon

Este ciudat: Djokovic „inhalează” din sticlă pe măsură ce apare teoria „zâmbitului”

Tunisiana a înregistrat 15 câștigători, față de șase pentru adversara ei din prima grupă, fără să se confrunte cu niciun punct de break.

Cu toate acestea, Mariah, pe care Jaber l-a numit „prietenul său de grătar”, a reușit în cele din urmă să spargă scorul de 3-1 în setul doi din spatele unei serii de felii subțiri.

Jaber a făcut 17 erori neforțate în al doilea set față de șase dintre cei mai precisi germani, care au egalat în competiție.

Dar nu a existat nicio victorie surpriză, deoarece provocarea Mariei, cea de-a 103-a cap de serie, a fost anulată.

Jaber a luat o pauză dublă pentru a câștiga un avantaj cu 5-0 înainte de a-și asigura locul în istorie cu un al doilea punct de meci.

Rybakina a învins-o pe fosta campioană Halep, spargându-l pe Roman de patru ori într-o etapă dominantă pe terenul central.

„A fost foarte bine – astăzi am fost pregătit mental și am făcut tot ce am putut și a fost un meci grozav”, a spus tânărul de 23 de ani.

„Cred că va fi un meci grozav (împotriva lui Jaber). Este o jucătoare grozavă și o jucătoare foarte complicată. Nu va fi ușor să joci împotriva loviturilor și atacurilor ei.”

Fostul număr unu mondial Halep nu scăpase niciun set înainte de meciul de joi, dar a intrat imediat sub presiune împotriva capului de serie a 17-a, cu un serviciu mare.

READ  Cum a făcut Simone Biles World Champions Center America's Best Gym
Elena Rybakina a ajuns în finală după ce a învins-o pe Simona Halep. (Fotografia de Ryan Percy/Getty Images)Sursa: Getty Images

Rybakina, care are șase picioare (1,84 metri), a condus cu 3-0 cu o evaziune timpurie și a câștigat puncte de break în toate meciurile de servire ale primului set ale lui Halep.

Halep, care este cu un loc deasupra adversarei ei, a făcut o treabă bună menținând legătura, dar nu a reușit să obțină niciun punct de break în primul set.

Rybakina, prima femeie care a reprezentat Kazahstanul care a ajuns în semifinalele unui Grand Slam, nu a arătat milă la începutul celui de-al doilea set, spărgând din nou pentru a-și dovedi pumnul de fier.

Halep a spart Love în al patrulea joc pentru a stabili un punct de sprijin, dar o dublă greșeală în jocul următor a restabilit avantajul adversarului ei.

Rybakina, liderul campionatului feminin, a obținut o victorie uluitoare la primul ei punct de meci cu o lovitură din revers pe linia de poartă pentru a o sparge din nou pe Halep, încheind meciul în 76 de minute.

Starul kazah a învins-o și pe australianca Agla Tomljanovic în sferturile de finală în drum spre marele dans.

Tânăra de 23 de ani și-a schimbat cetățenia în Kazahstan în 2018 pentru a beneficia de o asistență financiară mai mare.

Jucătorilor ruși și belarusi li s-a interzis să participe la Wimbledon din acest an după invazia Ucrainei.