aprilie 26, 2024

Bradley face o schimbare în timp ce Toronto FC se califică pentru a-l apăra pe campionul SUA Columbus cu 2-0

ORLANDO, FL – După un început dur al sezonului de fotbal din Liga Majoră, Toronto Football Club miercuri a dat semne că s-a întors pe drumul cel bun.

Căpitanul Michael Bradley a marcat un gol și l-a ajutat pe celălalt, Toronto (1-2-1) a învins-o pe campioana MLS Columbus SC cu 2-0 în prima lor victorie în liga din sezonul de tineret.

Echipajul era deficitar noaptea și se sapă în ardezie pentru a umple găuri.

În debutul său, jucătorul proaspăt numit Yeferson Soteldo a arătat o privire asupra motivului pentru care TFC i-a împrumutat 6 milioane de dolari comision de transfer. Vedeta din față a fost Josie Altidore, care și-a revenit după o boală și a marcat de pe bancă.

„A fost o performanță completă a echipei”, a spus Chris Armas după ce a câștigat prima sa victorie în liga ca antrenor pentru Toronto.

Bradley a adăugat: „A fost un mare câștig și nu există două modalități de a face acest lucru”.

Bradley a adus Toronto conducerea în minutul 13, iar Altidore a adăugat un gol de securitate în minutul 87, după ce Omar Gonzalez a marcat o lovitură liberă de la Bradley către puternicul atacant care a marcat.

Scorul ar fi putut fi ușor dezechilibrat, deoarece Toronto a lovit bara de două ori. TFC a primit, de asemenea, un apel pentru o lovitură de pedeapsă care a fost respinsă în minutul 82.

Armas a obținut performanțe mult îmbunătățite de la echipa sa. TFC părea mai echilibrat și mai puțin predispus la erori decât în ​​meciurile din liga anterioară.

„A fost un început nebunesc de an”, a spus Bradley, care și-a început echipa de pre-sezon în iarna de la Toronto, apoi a deschis un magazin în Florida înainte de câteva meciuri din Liga Campionilor CONCACAF din Scotiabank, cu probleme de stomac. Prin echipă în timpul unei călătorii în Mexic.

READ  Gestul secret al lui Ash Party către un fost concurent a fost dezvăluit

„Nu vrem simpatia nimănui. Nu sunt scuze”, a spus Bradley. – Dar cu asta a trebuit să ne ocupăm.

„Avem standarde ridicate și așteptări mari”, a adăugat el. „Și când nu obții punctele dorite, când nu câștigi meciuri, te mănâncă”.

Bradley, care avea mai multă libertate să avanseze sub Armas, a jucat un joc bun, cu un gol rar și cu o joacă pricepută.

Sotildo, care a scăpat la 34 de minute de pe bancă la debutul său în weekend, și-a început primul joc pentru Toronto și a părut periculos în prima repriză. Internaționalul venezuelean a fost înlocuit în minutul 64, după un început liniștit în repriza a doua, iar noul internațional jamaican Kimar Lawrence a sosit pentru prima dată la TFC.

Sotildo de 121 de kilograme, care a alternat aripile stânga și dreapta, precum și în spatele atacantului Iu Aquinola, a lansat din timp o lovitură liberă de investigație și a arătat o atingere bună. Adept la manipularea mingii, el promite să fie o mână de apărători ai MLS.

„Puteți vedea că în ultima treime (de teren) poate fi dezechilibrat și este periculos”, a spus Armas. „Este un jucător foarte inteligent … Ascultă, cred că ceea ce adaugă echipei este o calitate reală – dar și o credință adevărată. Simți că șansele tale sunt mai bune la jucători de genul acesta”.

Sotildo aproape a deschis scorul în minutul 26 când șutul lui Nick Dillion a lovit bara transversală și a căzut împotriva venezueleanului. Șutul său s-a îndreptat spre poarta goală până când Saad Abdel Salam a ajuns cu piciorul pe minge, determinându-l pe Sotildo să privească cerul cu neîncredere.

Bradley a marcat devreme, încercând să transforme a doua încercare de lovitură în plasă, deoarece mingea a lovit cel puțin zece cadavre după o lovitură de colț pentru Soteldo.

Acesta a fost al treisprezecelea gol al lui Bradley în cariera sa la MLS și primul din 7 septembrie 2019. A fost, de asemenea, al doilea gol pe care Columb la înscris în patru meciuri din Liga Majoră în acest sezon.

Toronto, care a intrat în meci după ce a câștigat o singură dată (1-4-2) în toate competițiile în 2021, și-a finalizat 86,2 la sută din pasele sale, comparativ cu 65 la sută în weekend împotriva New York Red Bulls.

Echipa părea să găsească un echilibru mai bun în momentul creșterii căldurii în ceea ce privește metoda de presiune preferată de Armas pe minge.

Armas a făcut o schimbare de la startul 11, care a fost învinsă cu 2-0 sâmbătă la Red Bulls din New York, Sotildo înlocuindu-l pe tânărul Jayden Nelson. Altidore a intrat în minutul 62 și a lovit bara transversală în minutul 75, după ce a liberat camera pentru un șut precis.

Atacantul Dom Dwyer, care a fost adăugat oficial la lista TFC marți, nu a fost îmbrăcat.

A fost prima pierdere a lui Columb în acest sezon (1-1-2), care a ratat un număr mare de jucători accidentați. Lovirea căldurii din Florida în ziua meciului probabil că nu a ajutat.

„Nu eu sunt cel care scuză”, a spus antrenorul Caleb Porter. „Pentru mine trebuie să găsim o modalitate de a câștiga, indiferent de ce … Și nu am reușit”.

Renunțarea la obiectivele stabilite nu i-a mers bine lui Porter.

„Acest lucru este inacceptabil”, a spus el.

Echipa a ajuns neînvinsă în opt meciuri consecutive (6-0-2) după calificările din sezonul trecut. Ultima pierdere MLS a lui Columb a fost o pierdere cu 2-1 în Orlando, pe 4 noiembrie 2020.

Porter a făcut cinci schimbări echipei care a trimis DC United 3-1 în weekend.

READ  Patru australieni intră în principala egalitate franceză

Ambele cluburi au trebuit să echilibreze jocul MLS și Liga Campionilor CONCACAF în timp ce se confruntau cu o lungă listă de accidentări.

Alejandro Pozuelo (coapsa) nu a apărut încă în liga de conducere din Toronto în acest sezon, dar se pare că este aproape de o revenire. Mijlocașul Jonathan Osorio (coapsă), o altă parte importantă a puzzle-ului TFC, nu a fost încă îmbrăcat.

Columbus a fost fără Kevin Molino (hamstrings), Aidan Morris (genunchi), Marlon Hurston (genunchi), Perry Kitchen (coapsă) și Milton Valenzuela (coapsă), Pedro Santos (genunchi) și fostul fundaș TFC Josh Williams (umăr).

Abdel Salam și mijlocașul român Alex Matan au început primul lor meci cu echipajul. Columb a purtat doar șase înlocuiri, comparativ cu nouă pentru Toronto.

Meciul de miercuri a fost al patrulea al lui Columb în 12 zile. Toronto a jucat al treilea joc în nouă zile, cu un meci pe stadionul de fotbal din New York, sâmbătă.

Toronto a deschis sezonul MLS cu o înfrângere cu 4-2 în fața Montrealului înainte de egalul 2-2 al Vancouver Whitecaps, pierzând în fața Red Bulls. A fost prima dată când TFC a început un sezon MLS fără victorie în primele sale trei meciuri din 2012.

Columbus a jucat Philadelphia Union și CF Montreal pentru o remiză fără goluri înainte ca DC United să cadă.

Acest raport a fost publicat pentru prima dată de The Canadian Press pe 12 mai 2021