aprilie 28, 2024

Britanicii au învins România pentru a avansa

Marea Britanie a depășit o performanță plină de spirit a României în fruntea Grupei H de calificare olimpice masculine. O victorie cu 7-4 duminică seara a completat un weekend perfect pentru națiunea gazdă, care trece în etapa finală de calificare la sfârșitul lunii august. China a terminat pe locul al treilea în grupă după ce a învins Serbia mai devreme.

Marea Britanie 7 România 4 (2-1, 3-1, 2-2)
România a rămas în joc până în perioada a doua. Cu toate acestea, două goluri rapide la sfârșitul cadrului mijlociu au condus Marea Britanie la o victorie decisivă.

În jocurile sale anterioare, România a început încet. În seara asta, lucrurile au stat altfel. A fost un pas în calitate de la ambele echipe, iar cei din afară s-au asigurat că au fost foarte în joc încă de la început. În 90 de secunde, Albert Zagitulin a forțat o salvare inteligentă de la Ben Bounce.

Chiar și după ce GB a deschis scorul la 8:07 – Ben Lake l-a eliberat pe Brett Berlini pentru o luptă de succes cu Zoltan Dok – România a răspuns imediat. A fost nevoie de doar 22 de secunde pentru Otto Sandor Szekli pentru a pune acasă pucul liber, după un mare revenire la un șut pe lângă stânga și pucul a sărit pe lângă.

Un oarecare scepticism s-a strecurat printre mulțimea gazdă, dar un joc de putere la sfârșitul primei perioade a dat impuls Marii Britanii. La patru secunde după ce Matyas Kovacs a revenit în joc, Lake a transformat o explozie Ben O'Connor în plasă pentru a-l trimite pe GB în prima pauză cu un avantaj zvelt.

La începutul celui de-al doilea, Lake și Berlini s-au combinat din nou pentru a extinde acest avantaj, dar România a continuat să pună întrebări. Meciul a fost egal atunci când Yevgeny Skachkov a lovit un șut fulgerător la primul joc de putere al echipei sale.

READ  Bogdan Aurescu a devenit primul judecător român al Curții Internaționale de Justiție

Cu toate acestea, două goluri rapide spre finalul cadrului de mijloc le-au oferit britanicilor un avans de netrecut. Mai întâi, Sam Jones a ieșit de pe linia albastră pentru a ridica un puc care a sărit prin patinele lui Kate Nielsen. Sutul fundașului a trecut prin trafic pentru a face 4-2. La mai puțin de un minut mai târziu, un alt șut la fața locului a adus al cincilea gol, efortul lui Sean Norris deviat în plasă de Sam Rupp.

Marea Britanie și-a extins avantajul în a treia perioadă, cu goluri ale lui Liam Kirk și Kate Nielsen, duo-ul mutand la 10 (3+7) puncte în fruntea clasamentului competiției. Între timp, Hugo Gekse a retras unul pentru România. Cu toate acestea, starea de sărbătoare s-a stins cu opt minute de joc, când românul Vladislav Deimriuk a marcat o victorie puternică în fața lui Rub. Britanicul Ivan Mossy a încercat să riposteze și ambii jucători au fost excluși din meci pentru încăierare.

România a primit un gol de consolare în jocul de putere cu patru minute rămase, dar bilanțul lui Mathias Haranen nu a putut schimba rezultatul.

China 7 Serbia 5 (3-2, 0-2, 4-1)
Înaintea confruntării decisive de duminică seara, China și Serbia s-au luptat pentru a decide locul trei. Echipele au primit doar două goluri între ele în primele două zile ale turneului, dar 12 au fost schimbate când s-au dus cap la cap.

Conducătorul și-a schimbat mâinile în mod repetat într-o luptă distractivă. În primul rând, Serbia a luat conducerea cu 2-0. La jumătatea primei reprize, lovitura de la punctul lui Pavel Podunavac a produs primul gol al țării sale la Cardiff. Două minute mai târziu, Marko Dragovic a adăugat un gol cu ​​mâna scurtă care avea mai multe șanse să ajungă într-un set de bloopers decât într-o bobină de evidențiere pe măsură ce apărarea chineză s-a dezintegrat.

READ  Watchdog a impus sancțiuni fără precedent celui mai mare asigurător din România

China a marcat două goluri în doar 30 de secunde. Zheng Mingju a primit un joc înapoi într-un joc care semăna cu un penalty. Podunavac și-a folosit apoi brațul pentru a îngheța pucul în pliu, iar Zhang Jessen a transformat un penalty adevărat pentru a egala meciul. Apoi, cu 12 secunde rămase în prima, Guo Jianing a trecut prin spate și a tras un final grozav în colțul de sus dintr-un unghi strâns pentru a trimite China în pauză cu un avans de 3-2.

Serbia a ripostat în a doua perioadă. Cel de-al doilea joc al lui Dragovic a egalat scorul la jumătatea sesiunii, după ce portarul chinez Sun Jehao i-a dat pucul în centrul zonei. Și a existat o apărare chineză mai ezitant, când Lazar Lestaric a trimis Serbia înapoi în avantaj.

China are obiceiul de a marca în ritm și a făcut exact asta la începutul celui de-al treilea. O altă cursă solo marca, de data aceasta de la Yan Ruinen, a egalat la 40:42. La mai puțin de 20 de secunde mai târziu, Zheng Pengfei a îndreptat cu capul acasă alimentația lui Ho Yuuyang din colț pentru a face 5-4. La jumătatea celui de-al treilea joc, chinezii au primit puțin timp de respirație când Zhong Hanming a devenit cel mai recent jucător care a marcat într-o evadă.

În timp ce steaguri roșii zburau, echipa chineză și-a ridicat vocea în arenă și a început să sărbătorească. Au urmat însă momente curioase: Marko Mladenovic a deviat o lovitură prin perne de soare, iar China a trebuit să elimine un penalty târziu înainte ca Guo să găsească poarta goală pentru a finaliza victoria.