mai 6, 2024

Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022: România ocupă locul trei în clasamentul medaliilor

S-au adunat înotători români Nouă medalii La Campionatele Europene de juniori 2022 de la Otopeni, săptămâna trecută, România s-a clasat pe locul al treilea în clasamentul final de medalii. Una dintre vedetele țării la competiție a fost de două ori campion mondial David Popovici, care a câștigat patru titluri și o medalie de argint. Dar și Vlad Stanko a avut o performanță grozavă, câștigând două medalii de aur și două de argint.

Ungaria a ocupat primul loc în clasamentul medaliilor, urmată de Polonia și România. In conformitate cu Comitetul Olimpic și Sportiv RomânDin cele 42 de țări participante, 25 de țări au câștigat cel puțin o medalie la Otopeni.

România a început Campionatele Europene de juniori de înot cu o medalie de aur la ștafeta 4 x 100 metri liber masculin. Cei patru înotători români care au cucerit aurul în ziua deschiderii au fost Davide Popovici, Vlad Ştefan Stancu, Ştefan Kuzma şi Patrick Sebastian Dinu.

Starul înotului David Popovici a câștigat apoi la 200 m liber, 50 m liber și 100 m liber, iar Vlad Stanko a luat aurul la 1.500 m liber.

Echipa României a câștigat și patru medalii de argint la Campionatele Europene de juniori. Stafeta mixta (formata din David Popovici, Patrick Sebastian Denu, Bianca Costea, Rebecca Emi Diaconescu, Stefan Kuzma, Anastasia Paco si Irina Preda) a obtinut medalia de argint la proba 4×100 metri liber, iar Bianca Costea a luat medalia de argint la proba de 50. liniuță de metru. Argint la proba liberă, iar Vlad Stanko a terminat pe locul doi la 400 de metri liber și 800 de metri liber.

READ  Echipa „Guerreras” a căzut în fața României și i-a pus pe locul trei în Cupa Carpaților

Campionatele Europene de juniori de înot 2022 s-au desfășurat la Complexul Olimpic de Înot Otopeni în perioada 5-10 iulie. La acest eveniment au concurat 494 de sportivi din 42 de țări, iar 26 de înotători au reprezentat România.