aprilie 28, 2024

China nu este mulțumită de începutul perfect pentru Asian Swimming Meet

HANGZHOU – Recordurile au continuat să scadă la Centrul Acvatic din Parcul Sportiv Olimpic Hangzhou, deoarece China sa bucurat de un început perfect al programului său de înot la Jocurile Asiatice, câștigând toate cele șapte medalii de aur duminică.

Aproximativ 6.000 de oameni s-au înghesuit în tribune, în timp ce jurnaliştii au ieşit de pe podiumul aglomerat al presei pentru a se aşeza pe trepte, asistând la o demonstraţie remarcabilă de forţă, când primele patru finale au văzut gazdele luând aur şi argint.

După un spectacol de lumini digitale, campioana olimpică și mondială chineză Zhang Yufei a strălucit în prima finală – 200 m fluture feminin – stabilind un record de 2:5,57 secunde, depășind nota anterioară de 2:05,79 stabilită de compatriotul său Jiao Liuyang în 2014. 2010. Prima ei medalie de aur în ceea ce ar fi un program de nouă evenimente pentru tânăra de 25 de ani.

Yu Lian a câștigat argintul cu un timp de 2:08.31 minute, în timp ce japoneza Hiroko Makino a luat bronzul cu un timp de 2:09.22 minute.

Mai târziu, Zhang a condus la victorie echipa feminină de 4 x 100 de metri stil liber și a spus: „Mă simt foarte bine. Prima mea misiune a fost să obțin medalia de aur pentru China, iar apoi următoarea mea misiune a fost să bat recorduri la Jocuri și noi am făcut asta.” „De asemenea. De fapt, am simțit că piscina este puțin lent pentru mine și i-am spus antrenorului meu că nu mă simt bine. Aș fi putut merge mai repede.”

În ciuda prosperității de aur, a existat o nuanță de dezamăgire. Pan Zanli (19 ani) a devenit primul bărbat de pe continent care a alergat pe o distanță de mai puțin de 47 de secunde la 100 de metri liber masculin și a câștigat cursa în 46,97 secunde, depășind recordul său anterior de 47,43 secunde, dar a tocmai a ratat recordul mondial stabilit de românul David Popovici, care este de 46,86 secunde. .

READ  România ripostează împotriva vetoului Schengen al Austriei, ȘTIE

Pe locul doi s-a clasat colegul său Wang Haoyu cu un timp de 48,02 secunde, iar coreeanul Hwang Sun Woo a luat bronzul cu un timp de 48,04 secunde.

Pan a spus că recordul asiatic nu pare „excepțional”, adăugând: „Am avut ochii pe recordul mondial, așa că a fost regretabil să îl ratez cu 0,11 secunde”.

Un alt campion olimpic chinez, Wang Shun, și-a păstrat titlul în proba individuală de 200 m mixt masculin când și-a rescris propriul record asiatic, atingând primul zidul în 1:54.62 pentru a depăși cel mai bun record anterior de 1:55.00.

Chen Haiyang a câștigat argintul cu un timp de 1:57.41 minute, în timp ce Tokyo Daya Seto a luat bronzul cu un timp de 1:58.35 minute. Chen, un expert în brază și campion mondial, a înfuriat și el mulțimea și aproape că a provocat o mică brumă când și-a aruncat buchetul în tribune.

În finala feminină de 1.500 de metri stil liber, Li Bingjie a câștigat medalia de aur într-un record de 15:51,18 minute, cu mai mult de două secunde în spatele marcajului lui Wang Jianjiahe din 2018 de 15:53,68 minute.

Gao Weizhong, în vârstă de 15 ani, a câștigat medalia de argint cu un timp de 16:05.73 minute, în timp ce japoneza Yukimi Moriyama a ajuns pe locul trei cu un timp de 16:17.78 minute.
China a terminat cu 1-2 doar de două ori din șase finale de simplu și doar un meci nu a reușit să atingă un minim record.

Tang Qianting a câștigat proba feminină de 50 m bras, luând aurul în 29,96 secunde, dar înotătorul de 19 ani a fost cu 0,04 secunde mai rapid în serii de dimineață pentru a stabili un record asiatic. Japoneza Satomi Suzuki a ocupat locul doi cu un timp de 30,14 secunde, în timp ce Siobhan Hogi din Hong Kong a luat bronzul cu un timp de 30,36 secunde.

READ  Românca Sorana Cîrstea atacă marketingul sexist în tenis - „Mai bine să fii frumoasă și top 20 decât urâtă și să fii numărul 1”

Xu Jiayu și-a păstrat apoi titlul la 100 de metri spate masculin, stabilind un record de 52,23 secunde, depășind vechea notă de 52,34 secunde pe care a împărțit-o cu japonezul Ryosuke Iri, care a câștigat medalia de argint în 53,46 secunde, în timp ce sud-coreeanul Lee Joo a câștigat, ia bronzul în 53,54 secunde. .

Noaptea fantastică a Chinei a fost completată de echipa de ștafetă feminină de 4×100 m, formată din Yang Junxuan, Cheng Yujie, Wu Qingfeng și radiodifuzorul Zhang, cvartetul câștigând cu un record de 3:33,96 la Jocurile pentru a îmbunătăți nota Japoniei din 2018 de 3:36,52.

Chinezii au dominat grupul în șase din șapte întâlniri din 1990, când au întrerupt șirul Japoniei de nouă consecutive în fruntea clasamentului de înot. Cu toate acestea, în 2018, au fost depășiți de japonezi pentru a ocupa primul loc la medaliile de argint, după ce ambele țări au câștigat 19 medalii de aur.

Chiar și cu încă 34 de medalii de aur rămase și încă cinci nopți de curse, începutul impresionant al Chinei sugerează că își pot reafirma dominația într-un mod răsunător.