iunie 17, 2024

Christa Dyer a câștigat medalia de argint la Campionatele Mondiale de Wushu – The Royal Gazette

Actualizat: 22 noiembrie 2023 la 5:45 p.m

Christa Dyer (stânga) își ia cu mândrie locul pe podium la Campionatele Mondiale de Wushu

Christa Dyer a câștigat prima ei medalie la a treia apariție la Campionatele Mondiale de Wushu bienale din Fort Worth, Texas.

Tânăra de 35 de ani a luat acasă o medalie de argint la Sanda după ce a concurat la categoria feminină de 65 kg la turneul desfășurat la Fort Worth Convention Center în perioada 16-20 noiembrie.

„Sunt foarte fericit că am putut să-mi reprezint echipa, sala de sport, clubul și țara mea atât de bine”, a spus un Dyer încântat.

„În general, competiția a fost foarte bine organizată și Fort Worth a fost un loc grozav pentru a organiza acest eveniment.”

Jucătoarea cu experiență s-a calificat în finală după o victorie cu 2-0 în fața australianului Nicole Lowe-Tarbert în competiția de deschidere.

„Am jucat două meciuri, primul l-am câștigat împotriva Australiei [Lowe-Tarbert]a adăugat Dyer. „Ea a fost o adversară dură, în primul rând o practicantă de Muay Thai și, ca mulți dintre noi, participă la mai multe sporturi de luptă doar pentru a obține faimă și a-și păstra avantajul competitiv.

Christa Dyer (stânga) pozează cu colegii săi medaliați la Campionatele Mondiale de Wushu

„Am obținut această victorie, am câștigat-o în primele două runde. Nu pot spune că sunt atât de fericit de mult.

În cele din urmă, bermudianul a rămas fără glorie după ce a pierdut în finală cu 2-0 în fața româncei Anna Maria Bale.

READ  „Te trezeai și plângeai” - Simona Halep dezvăluie cea mai deprimantă parte a carierei sale

„Celălalt meci a fost împotriva României și am câștigat”, a spus Dyer. „Ea a fost grozavă în a controla distanța și a combina combinații pentru a obține puncte, așa cum arbitrii doreau să le vadă, așa că acel meci anume a fost foarte dificil, deși nu cred că am fost superior ei.”

Dyer a avut motive duble să sărbătorească după ce și-a asigurat și locul la viitoarele Campionate Mondiale de Wushu, care sunt programate provizoriu să fie găzduite de Brazilia în 2025.

Reprezentând insula la recentul eveniment din Texas a fost și Kaylin Cox, care a concurat în Wushu Taolu contemporan și s-a clasat pe locul 27 în Southern Sword și pe locul 29 în formatul Southern Open Hand.

„A fost o perioadă distractivă și, evident, echipa s-a descurcat foarte bine”, a spus Jaron Wilkinson, președintele Bermuda Sancho Association, care i-a antrenat pe Dyer și Cox la eveniment.

„Practic, eram pregătiți. Krista și Kaylyn au lucrat din greu ca o echipă și a fost frumos să putem lucra cu ei în pre-sezon.

„Eram într-o condiție fizică bună, nu există nicio îndoială în acest sens, și atunci era vorba doar de a putea performa.”

Christa Dyer își ia cu mândrie locul pe podium la Campionatele Mondiale de Wushu