mai 6, 2024

Comportament problematic al fanilor români

O evoluție îngrijorătoare în cultura fotbalistică românească

Recent, fotbalul românesc a fost afectat de o problemă tot mai mare. Comportamentul deranjant al fanilor, în special în timpul meciurilor echipei naționale, a devenit o tendință îngrijorătoare. Această problemă a atins un nou minim în timpul ultimelor meciuri din Kosovo și București.

Incidente din Kosovo și București

Meciul de la București a fost oprit brusc în minutul 18 pentru că „ultrei” români au ridicat un banner pe care scria „Kosovo este Serbia” și au desfășurat multe dispozitive de foc. Pe măsură ce haosul a escaladat în tribune, echipa s-a întors la vestiar. Acest incident reflectă un eveniment similar în timpul unui meci anterior din Kosovo, în iunie, unde secțiunea de vizitare a trebuit să fie evacuată din cauza unui comportament perturbator similar.

Schimbarea vinei: răspunsul presei din România

În loc să recunoască potențiala legitimitate a pedepsei UEFA pentru aceste acțiuni, presa din România a arătat cu degetul spre Ungaria. Portalul sportiv românesc, sport.ro, sugerează că Federația Maghiară ar fi trebuit să fie pedepsită pentru steagul „Ungariei Mari” care a fost afișat în timpul unui meci cu Estonia în martie trecut. Această schimbare a vinei evidențiază tensiunea de bază dintre România și Ungaria în lumea fotbalului.

Consecințele comportamentului indisciplinat al fanilor

Meciul a reluat la București după o pauză forțată de 45 de minute, dar repriza secundă a fost la fel de fierbinte. Kosovo a scăzut la zece jucători până la sfârșitul primei reprize din cauza comportamentului nesăbuit al lui Vedat Moruki. La final, România a câștigat meciul cu 2-0. Cu toate acestea, victoria a fost umbrită de comportamentul indisciplinat al fanilor.

Sancțiunile UEFA se profilează

Problemele predominante cu comportamentul fanilor la meciurile din România vor duce probabil la pedepse UEFA. Comportamentul suporterilor români nu numai că a perturbat meciul, dar a încălcat și principiile sportivității și respectului, care ar putea justifica acțiuni stricte din partea UEFA.

Tensiuni între țări în fotbal

Redirecționarea vina de către presa română către Ungaria evidențiază și mai mult relațiile tensionate dintre cele două țări în contextul fotbalului. Acest incident, împreună cu afișarea controversată a steaguri și bannere, evidențiază modul în care meciurile de fotbal pot deveni arene pentru exprimarea sentimentelor naționaliste și politice, deseori escaladând într-un comportament subversiv sau violent.