mai 4, 2024

Darcy Graham a marcat patru încercări în timp ce scoțienii au stabilit decisiv în Irlanda

Darcy Graham și-a luat numărul de încercări din Scoția la 24

Cupa Mondială de Rugby 2023: Grupa B: Scoția v România

Scoția (42) 84

Încerca: Watson, Price, Graham 4, M. Fagerson, Harris, Smith, Healy, Matthews, Darge. contra: Healy 11, Horn

România (0) 0

Rampant Scotland a alergat în 12 încercări pentru a zdrobi România cu 84-0 și a organizat o potențială lovituri de departajare în Grupa B cu Irlanda La Cupa Mondială de Rugby.

Darcy Graham a marcat un hat-trick în prima repriză, Hamish Watson, Ali Price și Matt Fagerson încrucișând înainte de pauză.

Chris Harris, Olly Smith, Ben Healy, noua semnătură Jonny Matthews, Rory Darge și Graham s-au adăugat la scoruri în repriza secundă, Healy și George Horne menținând un record perfect cu cizma.

Scoțienii au terminat la cinci puncte distanță de cea mai mare victorie din vreodată la Cupa Mondială împotriva Coastei de Fildeș în 1995.

cu Africa de Sud Scoția, mare favorită pentru a învinge Tonga cu un punct bonus duminică, avea nevoie de maximum cinci puncte la Lille pentru a-și oferi cele mai bune șanse de a ajunge în fazele eliminatorii.

Echipa lui Gregor Townsend va trebui probabil să învingă Irlanda și să-i refuze echipei lui Andy Farrell un punct bonus la Paris sâmbătă viitoare.

Satisfăcător pentru scoțieni, dar incomod pentru rugby

Scoția a putut depăși doar ceea ce avea în fața lor, dar această anihilare absolută a fost un tur de antrenament ușor în comparație cu ceea ce vor înfrunta Irlanda la Paris weekendul viitor. A fost un test de rugby doar cu numele. A fost satisfăcător pentru scoțieni, dar foarte incomod pentru jocul în ansamblu.

READ  Primul cap de serie, Scary, în pragul finalei de la Sankt Petersburg

Echipa lui Townsend va face această călătorie cu suflet bun și mult efort, așa cum era de așteptat. România este o echipă subfinanțată, cu o echipă de jucători mediocri, dar lipsă de disciplină în mix și rezultatul este o înfrângere zdrobitoare.

Obținerea a trei rezervări în prima repriză, două dintre ele pentru incidente directe, dintre care niciunul nu a fost trecut în roșu de către societatea secretă din pirogă, cu greu le-a ajutat cauza. Scoția ar fi trebuit să înscrie mai mult. Dacă ar fi fost crescuți cu un secol în urmă, nu ar fi fost flatați.

Au avut o atitudine bună de la început. Watson a dat tonul devreme cu câteva mișcări pline de viață și a fost extrema care a jucat pentru timpul jocului împotriva Irlandei cea care a început derularea. Ollie Smith și Cam Redpath au făcut break-urile inițiale, iar Watson a părut lat pentru a termina odată ce apărarea romană s-a înăsprit.

Lovitura lui Healy a fost imaculată toată noaptea și a trântit o conversie dificilă. Chiar și în acel moment, România sufla în aer. Dar cum au suferit după aceea?

Înainte ca scorul să înceapă, Graham a oferit o asistență în timp ce a alergat în spațiu și a hrănit Price. A fost grozav și prea mult pentru România. Healy a pus în plus și scorul a fost 14-0 după 18 minute.

Dezavantajul pentru Scoția, Irlanda s-ar uita la mingi aruncate, atingeri ratate și unele dintre liniile neclare cu interes, dar în cea mai mare parte a fost trafic cu sens unic. Graham a lovit un corner minunat de la pasa lui Price și a alergat în largul lui pentru a înscrie primul și al treilea gol pentru Scoția.

READ  „Talent deosebit” Emmanuel Yeboah, în vârstă de 19 ani, impresionează la giganții români CFR Cluj - Ultimele știri despre fotbal din Ghana, scoruri live, scoruri

Galben, dar surprinzător nici roșu pentru România

După trei încercări care au fost convertite la zero, tot ce trebuia să facă România a fost să înceapă să piardă bărbați la gunoi, ceea ce a făcut în mod corespunzător. Hookerul Robert Iremescu l-a lovit pe Healy sus și a plecat. Explicând de ce galbenul nu a devenit roșu, arbitrul Wayne Barnes a spus: „Nu este un nivel ridicat de pericol”.

La scurt timp, numărul a scăzut la 13 când Florian Rousseau a venit alături de un atacant care se îndrepta spre linia lui. Scoția i-a pedepsit rapid, excelentul Harris l-a pregătit pe Graham pentru al doilea. Acesta a fost un punct bonus în geantă.

Presiunea constantă și dezavantajul de a avea doi bărbați au dus la înfrângerea României. Fagerson a preluat conducerea chiar înainte de pauză, iar Graham a completat un hat-trick în ultimele secunde ale primei reprize, Harris performând din nou strălucit.

Între aceste scoruri, un al treilea român a dispărut la gunoi după ce umărul fundașului lateral Marius Simionescu s-a izbit de capul lui Smith. Această culoare a rămas galbenă, deși a fost greu de găsit o modalitate de a o lumina cu un telescop.

Încercările au continuat să vină în valuri. Harris și-a meritat rezultatul la începutul noii reprize după o lovitură transversală a impresionantului Healy. Smith a luat o lovitură liberă pentru România din propria jumătate și a mers pe linia de poartă. Apoi a marcat Healy. Asta a fost Scoția după marca de 60 de puncte.

Matthews a intrat și prostitua zgomotoasă a făcut ceea ce probabil că toată lumea se aștepta să facă. O pauză minunată din adânc a lui Blair Kinghorn și o simplă descărcare a lui George Horne l-au pus pe omul mare în locul lui și a mâncat pământul până la linia de poartă.

READ  Agenția Mondială Antidoping a fost de acord să ridice restricțiile privind testele analitice pentru laboratorul din România

Minute mai târziu, prostituatorul care încerca să marcheze goluri s-a transformat într-un prostituat care încerca să ajute când a dat o pasă care l-a văzut pe Darge să treacă. Scorul a fost 77-0, dar România nu a ieșit tocmai din mizerie. Graham și-a făcut drum pentru al patrulea gol și a fost un 80 de puncte.

România arăta ca niște bărbați care se roagă pentru fluierul final. Scoția părea înfometată de mai mult și era pregătită pentru o excursie la Paris, o altă lume a rugby-ului, desigur, dar merg acolo cu speranță.