mai 6, 2024

Dramă la București: România a mai luat 3 puncte în preliminariile Campionatului European împotriva Belarusului

Cândva cel mai strălucit rege al fotbalului al României, Gheorghe Hagi a avut un palmares solid în meciurile de calificare la Campionatul European. El a marcat în patru versiuni diferite de-a lungul carierei sale de decenii înainte de a-și tăia pantoful în 2001.

Acum, în vârstă de 58 de ani, expertul în fotbal care conduce clubul de prima divizie Farol Constanța a fost prezent când tricolorul a uimit peste 27.800 de participanți la Arena Națională, București, cu o afișare impresionantă într-o seară rece și ploioasă împotriva Belarusului în a doua calificare la Euro 2024. … meci.

Pariul tactic al lui Edi Iordănescu a scos tot ce e mai bun în Denis Alibec și partenerii săi în timpul competiției strânse în care a fost implicat VAR. Trecând de la o afișare de 4-2-3-1 împotriva Andorrei la o afișare solidă de 4-3-3, fostul antrenor CFR Cluj Dennis Mann și Olympio Moruan s-au împins în față pentru a forma un trio cu Alibek, care a marcat în meciul precedent. .

Ionuț Radu a fost din nou în spatele porții, urmat de patru fundași – Radu Drăgușin, Andrei Burc, Cristian Manea și Raul Opruț. Rozvan Marin, Nicolae Stanciu și Todor Polo au ocupat posturile de mijloc.

În minutul 17, lovitura liberă a lui Stanciu dintr-un unghi strâns s-a transformat în gol și a trimis mulțimea în avantaj. Cel de-al 10-lea cap de serie al României a marcat primul său scor internațional din septembrie 2021. La scurt timp după aceea, o minge lungă a lui Marin a întâlnit piciorul drept al lui Borcu și a trimis acasă din voleu.

READ  România U-20 a ieșit învingătoare la Arad cu o victorie cu 2-0 în fața Poloniei

Nivelul de optimism al bărbaților White Wings a crescut în ultimele 10 minute după meci. Au uimit echipa gazdă după ce Vladislav Morozov a reușit să-și treacă numele pe foaia de scor în minutul 86, pe care arbitrii video trebuiau să-l confirme.

Acum, România se află confortabil pe locul doi în Grupa A. Ei vor înfrunta Kosovo și Elveția în iunie, în timp ce liderii Elveției au învins și Israelul cu 3-0.