aprilie 28, 2024

Echipa națională feminină de handbal a României s-a calificat în semifinalele Campionatului European U19

Echipa feminină de handbal a României s-a calificat în semifinalele Campionatului European U19

Echipa națională feminină de handbal a României s-a calificat recent în semifinalele Campionatului European Under-19 după o diferență de 16 ani, potrivit Federației Române de Handbal.

Victoria cu Elveția, 41 la 36, ​​a asigurat locul doi în grupa principală, iar România va juca vineri în semifinale cu Ungaria.

Echipa României s-a chinuit în prima repriză și a câștigat un mic avantaj (21-20). Românii au dominat repriza secundă și au câștigat fără nicio dificultate G4 Media.

România a câștigat a treia victorie consecutivă și a patra în cinci meciuri cu 77 de goluri. Ambele echipe s-au concentrat pe atacuri în timpul meciului.

Jucatoarele Luminita Dinu, Valentina Ardian Elise, Maria Diana Lixandrou au marcat 10 goluri, Alicia Lorena Poisiuk 8, Anamaria Mihaela Gregor 6, Mariam Nadia Mohamed 5, Mihaela Andrea Mihai 5, Sorina Belor 2.

România va înfrunta Ungaria, iar Portugalia va înfrunta Danemarca în semifinale.