martie 29, 2024

Echipele de hochei feminin a României și Bulgariei au acumulat 554 de pims

Dacă nu ați urmărit hocheiul feminin IIHF Divizia III. De ce nu? Pentru că acele fete au făcut un spectacol cu ​​suficiente minute de penalizare pentru a-l face de rușine pe Dave „The Hammer” Schultz.

Campionatele Mondiale de grupe IIHF feminin Divizia III a avut loc săptămâna trecută. După aspectul site-ului IIHF, turneul a folosit un format round-robin, Hong Kong luând titlul.

Totuși, jocul care i-a făcut pe toată lumea să vorbească a fost cel final din program. Meciul a fost pentru locul 4 în turneu și le-a înfruntat pe rivale acum fierbinți, România și Bulgaria.

Un partaj de 10-2 a văzut România să înscrie șapte goluri în a treia repriză, cu o explozie ofensivă. Dar în lupta finală, o luptă cu pucul în colț a dus la o ceartă legitimă de curățare a bancii care i-ar fi putut da marcatorului oficial un caz grav de sindrom de tunel carpian.

Puteți vedea câțiva jucători bulgari sărind unul dintre români și apoi jocul coboară în haos.

România și Bulgaria au împreună peste 550 de PIM-uri

Așa e, copii: 554 de minute de penalizare.

Recordul NHL pentru cele mai multe minute de penalizare combinate este deținut de Philadelphia Flyers și Ottawa Senators. „Doar” 419 pe 5 martie 2004.

Acum, este de remarcat faptul că pedeapsa pentru luptă este mai severă atunci când se joacă conform regulilor IIHF. În NHL, aceasta este o majoră de 5 minute și, de obicei, previne un minor în plus pentru abatere sau incitare.

READ  Retailerul grec de jucării Jumbo va deschide 11 noi magazine în România în cinci ani

Privind pe foaia de scor, 18 jucători au primit 25 de minute o piesă pentru luptă (altul a primit 25 de minute pentru lovire ilegală/brutizare), în timp ce România a primit o penalizare de 20 de minute pentru echipă pentru abuz de un oficial.

Pare un joc de stridii. Există o mulțime de penalități pe tot parcursul jocului, dar mai ales pentru minori.

Acum că s-au terminat meciurile, trebuie să te gândești că nici una dintre acele amenzi nu s-a dat, poate niște suspendări sau chiar niște amenzi.

Urmărește pe Twitter: @Matt_Reigle