aprilie 18, 2024

Emma Raducano a ajuns în sferturile de finală la Transilvania Open învingând-o pe Anna Bogdan

Emma Radocano și-a cimentat prima victorie WTA cu o victorie directă în fața Anna Bogdan pentru a ajunge în sferturile de finală la Transilvania Open.

Cap de serie britanică, care a luptat cu Bologna Herkog în trei seturi în meciul ei de deschidere, a fost la îndemână împotriva lui Bogdan și a început să dea o privire asupra nivelului care a măturat-o pentru a câștiga titlul US Open luna trecută.

O pauză timpurie în primul set l-a pus pe Raducano ferm pe scaunul de conducere la Cluj.

Românca Bogdan este un adversar serios în ciuda ratingului său scăzut de 106, dar a fost depășită constant de tânăra de 18 ani din Kent.

Raducano a spart din nou la începutul reprizei secunde și, deși Bogdan a recuperat, britanicul a răspuns spate la spate pentru a câștiga cu 6-3 6-4.

O altă victorie înseamnă că Răducanu trebuie să amâne vizita pentru a-și vedea bunica.

Tatăl lui Raducano, care călătorește cu fiica sa săptămâna aceasta, este român și plănuiește să-și viziteze familia la București după terminarea turneului ei.

România l-a luat la inimă pe Raducano săptămâna aceasta, spunând în interviul său în instanță: „A fost foarte bine să joc românesc aici.

„Fără fani, din păcate, dar sunt toți voluntarii care au făcut posibil acest turneu și mi-a plăcut să joc din nou cu hype, împotriva Annei, care este o adversară grozavă.

„Cred că durează ceva timp să-mi găsesc picioarele stabile. Învăț din fiecare joc pe care îl joc și nu cred că sunt încă produsul final, dar învăț și îmi place timpul petrecut în acest turneu.”

READ  Top 15 podcasturi sportive | POPSUGAR FITNESS CENTER

În sferturile de finală, Radokano se va confrunta cu o altă adolescentă, ucraineanca de 19 ani, Marta Kostyuk.