iulie 1, 2022

Obiectiv Jurnalul de Tulcea – Citeste ce vrei sa afli

Informații despre România. Selectați subiectele despre care doriți să aflați mai multe

Euro Elite Under 19 2021/22: Austria, Anglia, Franța, Israel, Italia, România, Serbia se califică

Runda de elită a Campionatului European Campionatul UEFA Under-19 s-a încheiat, câștigătorii diviziei alăturându-se gazdelor Slovaciei în finala din 18 iunie până la 1 iulie.

Șase echipe au jucat în martie, Austria, Anglia, Franța, Israel, Italia și România în fruntea diviziilor lor pentru calificare. Apoi, restul mini-meciului a avut loc în prima săptămână a lunii iunie, după ce Serbia a terminat în față Ucraina, în ordinea punctelor (10 avertismente la 13), în funcție de diferența totală de goluri și golurile generale.

Finala, care are loc joi, 28 aprilie, la X-Pionic Spear din Chamorin-Silisto, va servi drept calificarea Europei pentru Cupa Mondială FIFA U – 20 2023 din Indonezia.

În turul de Elită, echipele ieșite din turul de calificare au ocupat primul loc în Portugalia intrând în această etapă.

Echipele meciului final

Grupa a: Slovacia (gazde), România, Italia, Franța

Grupa B: Anglia, Israel, Serbia, Austria

  • Spania a câștigat ultima versiune în 2018/19, dar a ratat Austria în această rundă.
  • Bosnia și Herțegovina nu a ajuns în finală după ce a trecut cu 2-1 de Franța în ultimele șapte minute pentru a câștiga finala Grupei 2.

Toate rezultatele

Grupuri runde de elită

Grupa 1
Calificat ca câștigători ai echipei: Israel
De asemenea, în grupă: Ungaria (gazde), Scoția, Turcia

Grupa 2
Câștigătorii echipei: Franța (gazde)
De asemenea, în grupă: Bosnia și Herțegovina, Cehia, Suedia

Grupa 3
Câștigătorii echipei: Anglia (gazde)
De asemenea, în grup: Portugalia, Republica Irlanda, Armenia

Grupa 4
Calificat ca Câștigători echipe: România
De asemenea, în grupă: Islanda, Georgia, Croația (gazde)


Italia s-a calificat în FinlandaGetty Images

Grupa 5
Calificat ca câștigători ai echipei: Italia
De asemenea, în grupă: Belgia, Finlanda (gazde), Germania

Grupa 6
Echipa calificată ca câștigătoare: Serbia
De asemenea, în grupă: Ucraina, Norvegia, Olanda (gazde)

Grupa 7 *
Calificarea ca câștigători ai echipei: Austria
De asemenea, în grupă: Spania (gazde), Danemarca

* Transfer în Grupa 7 din cauza suspendării Rusiei

READ  Un arbitru român a cerut Olandei un autograf