mai 10, 2024

Expo Stars League / Al Duhail l-a învins pe Muaither cu 4-1 în a doua săptămână

Al-Duhail și-a zdrobit oaspetele, promovatul Muaither, cu 4-1 în meciul de deschidere al celei de-a doua săptămâni a Expo Stars League 2023-2024 de pe Stadionul Internațional Khalifa, vineri. Aceasta este a doua victorie consecutivă pentru campioana apărătoare în noul sezon. Și în timp ce speranțele începătorului Muaither au reînviat oarecum, odată cu revenirea după ce a fost lovit de primul gol, Cavalerii Roșii l-au întrecut în a doua sesiune. Cele două echipe au egalat 1-1 în prima repriză, iar starul Al-Duhail Michael Olonga a marcat o dublă, în timp ce Al-Moez Ali a făcut un hat-trick pentru învingători, iar Olonga a marcat în minutele nouă și 76 ale meciului. Ibrahima Diallo a marcat în minutul 68, apoi înlocuitorul Isaac Lihagi a trimis mingea în plasă în timpul opririi (90 + 7). Cât despre Muaither, atacantul român Denis Alibic a marcat singurul său gol în minutul 37. În timp ce Al Qawi a marcat, Al Duhail și-a arătat rafinamentul și calmul, iar Muaither s-a remarcat și prin abilitățile sale de luptă. Al Duhail a deschis scorul devreme, Al Moez și Olonga făcând echipă eficient și acesta din urmă a profitat cu piciorul stâng în fața porții ca atâția jucători Al Duhail. Un gol pe care l-a marcat în primul meci împotriva lui Al-Ahly. Apoi Muaither a profitat de o ocazie grozavă, căci o pierdere defensivă a lui Mohammed Khaled Al-Nuaimi a dus la cursa liniștită a lui Alibek din centrul suprafeței de pedeapsă să înscrie. Apoi părea că Muaither o va face. Al Duhail a luptat din greu înainte de pauză cu scorul de 1-1. Cu toate acestea, Al-Duhail a ieșit pe foc și și-a redus la tăcere concurenții. Diallo l-a readus în față pe Al-Duhail (2-1) după ce echipa a trecut de linia de apărare, iar Al-Moez i-a trimis mingea jucătorului nemarcat să tragă de la mijlocul porții. pătrat în colțul din dreapta jos. Olonga a revenit apoi la marele joc pentru a cu capul centrarea lui Al Moez din apropiere pe dreapta (3-1). Tânărul francez Lihagy s-a alăturat apoi bucuriei de marcare cu piciorul stâng. Loviți în interiorul stâlpului din stânga înainte de a intra. El a fost ajutat de Kim Moon Hwan, care mai devreme își forțase drum prin apărători. Muaither a avut ocazii, dar i-au lipsit atacurile finale. În minutul 39, Jamal Hamed Mayor a ratat o centrare perfectă în fața porții, în timp ce în minutul 87, Guy Mpenza nu a reușit să-l oprească pe rivalul său Salah Zakaria. Golul este anulat pentru că jucătorul a atins mingea la revenire înainte ca lovitura să fie executată. (Qena)

READ  Obișnuia să mă agreseze. - Sorana Kirstia se deschide despre aura Serenei Williams înainte de meciul de tenis