aprilie 20, 2024

Fanii își exprimă frustrarea – SportsUnfold

Fanii și-au exprimat frustrarea față de jucătoarea română de tenis Emma Raducano

Fanii își exprimă frustrarea față de jucătoarea română de tenis Emma Răducanu: această mișcare este de obicei considerată costisitoare pentru adversara lui Răducanu deoarece îi permite celuilalt jucător să revină în joc. Fanii tenisului sunt dezamăgiți de decizia ei și speră că va putea avansa data viitoare.

În ciuda avantajului față de rivala ei, Grigoriana Raducano s-a retras din meciul de campionat cu Jelena Ostapenko după meciul de semifinale de sâmbătă. Românca nu a scăpat niciun set pe tot parcursul turneului înaintea ieșirii sale dezamăgitoare în mâinile lui Ostapenko.

Raducano a început meciul împotriva lui Ostapenko cu o deschidere puternică, în ciuda faptului că Ostapenko a luat primul set. Avantajul ei a fost extins și mai mult, când a marcat o pauză în al doilea set, dar a experimentat curând o strângere care i-a limitat mișcarea după acel punct.

Ostapenko și-a pierdut impulsul, ceea ce a dus la o confruntare istovitoare. Scorul s-a apropiat rapid în setul doi și s-au trezit conducând cu 3-0 în al treilea. Raducanu a decis insa sa demisioneze cu scorul de 4-6, 6-3, 3-0 (retras).

Raducano s-a retras pentru a patra oară la jumătatea meciului din acest sezon, din cauza unei accidentări la coapsa stângă, a unei leziuni la spate și a unei alte accidentări la coaste. Pentru ultimele trei persoane, toate s-au datorat unor răni la partea stângă a lui Răducanu.

Mulți fani de tenis au fost nemulțumiți de raționamentul ei și și-au exprimat nemulțumirea față de retragerea ei frecventă la mijlocul meciului. Un fan i-a sugerat tânărului britanic să-și găsească o nouă profesie.

READ  Paula Badosa vs Tamara Zidansek previzualizare, față în față și predicție

Deși unii nu au fost de acord cu asta, mai multe ultime strigăte au răsunat în momentul în care am fost lovit, inclusiv că suna clar de unde mă uitam. Au încercat să continue să joace după accidentare, dar nu au putut alerga corespunzător din cauza lipsei de control pe picioarele ei.

La US Open din 2021, Emma Radocano a făcut istorie devenind prima calificată care a câștigat un turneu de Grand Slam. Românca și-a câștigat toate meciurile fără să piardă niciun set pe tot parcursul evenimentului.

Anul trecut a fost o luptă pentru Răducanu, cu doar 17 victorii și 18 înfrângeri. Cele mai bune rezultate ale ei au fost să ajungă în sferturile de finală la Stuttgart Open și City Open, precum și să ajungă în semifinale la Korean Open.

Cu doar câteva zile înainte la US Open, unde a fost campioană apărătoare, ea s-a retras în runda de deschidere cu o înfrângere în fața lui Alize Cornet. Înfrângerea a făcut-o pe fosta clasată pe locul 10 mondial, pe locul 83 în clasamentul mondial. Deși de atunci a cunoscut o ușoară recuperare, acum se află pe locul 77.