decembrie 5, 2022

Obiectiv Jurnalul de Tulcea – Citeste ce vrei sa afli

Informații despre România. Selectați subiectele despre care doriți să aflați mai multe

FNE Oscar Watch 2023: Filme din țările partenere ale FNE selectate ca nominalizate la Oscar

Varșovia: Mai jos este o listă a titlurilor selectate de țările partenere ale FNE ca nominalizate pentru al 95-lea Premiu al Academiei de Arte și Științe Cinematografice la categoria Cel mai bun lungmetraj internațional. Șase dintre aceste șaptesprezece titluri sunt filme de debut.

O listă scurtă de 15 titluri va fi anunțată pe 21 decembrie 2022, urmată de anunțul nominalizaților pe 24 ianuarie 2023.

Cea de-a 95-a ediție a Premiilor Academiei este programată să aibă loc la Dolby Theatre din Hollywood pe 12 martie 2023.

Filme din țările partenere ale FNE selectate ca nominalizate la Premiile Academiei 2023:

Bosnia si Hertegovina
Poem (Bosnia și Herțegovina, Franța)
Regizat de Aida Bejic
Produs de filmul House
Coproducție Les Films de l’Après Midi

Bulgaria
în inima mașinii (Bulgaria)
Regizat de Martin Makarev
produs de Redirecționați imagini de divertisment

Croaţia
Loc sigur / Sigurno mjesto (Croația, Slovenia)
Regizat de Juraj Leroti
produs de Pipser
Coproducție de Zelena zraka în colaborare cu Slovenia Dec
Sprijinit de Centrul audiovizual croat (HAVC), Radioteleviziunea Croată (HR), The Centrul de film sloven

Republica Cehă
El Boemo (Republica Cehă, Italia și Slovacia)
Regizat de Peter Vaclav
produs de Filmul Mimesis
Produs de Dugong Films, film emoționantThe TV cehSi Laboratorul de magie
Susținută de Fondul de film cehEuropa Creativă – Media și Fondul de film din Pragazona Pilsen, și Fondul de film din Moravia de SudThe Fondul Audiovizual Slovacși Fundația de Film, Arte, MIBAC (Ministero della Cultura), Fondul de Film Liguria, Fondul de Film Veneto, Fondul de Film Sicilia

READ  Manager oficial Ligue 1!

Estonia
Calif (Estonia)
Regizat de Uwe Mustang
produs de FilmUgri. film
Susținută de Institutul Estonian de FilmThe Estonia Cultural EndowmentThe Ministerul Culturii din EstoniaThe Fondul de film de la Riga si Centrul Național de Film din Letonia Prin scheme de reduceri în numerar în Letonia

Georgia
Pauza lunga / Didi Schesvinpa (Georgia)
Regizat de David Pertskhalava
produs de peliculă milimetrică
Susținută de Centrul Național de Film Georgian

Ungaria
asediu (Ungaria)
Regia: dám Tsér
produs de film pozitiv
Susținută de Institutul Național de Film – Ungaria

Letonia
ianuarie (Letonia, Lituania, Polonia)
Regizat de Viesturs Kairišs
produs de Misteros Media
Produs de ArtboxSi filmul Staron
Susținută de Centrul Național de Film din LetoniaThe Ministerul Culturii al Republicii LetoniaThe Centrul de film lituanianThe Institutul Polonez de FilmUrimag Latvijas Mobilais TelefonsSi TV letonăSi Fundația LetoniaSi Departamentul pentru Cultură și Sport al Consiliului Local al orașului Riga

Lituania
Pelerini / Piligrimai (Lituania)
Regizat de Laurynas Bareiša
produs de dupa scoala
Susținută de Centrul de film lituanian

Muntenegru
Elegia lui Laurel (Muntenegru, Serbia)
Regizat de Dusan Casaleka
Produs de Meander Film
Produs de Filme nealiniate
Susținută de Centrul de film din MuntenegruSi Centrul de film din Serbia

Malta
Carmen (Malta, Canada)
Regizat de Valerie Pohagjar
produs de Falkon.filme
Produs de Aiken Heart Films
Susținută de Malta Film Fund

Macedonia de Nord
Cel mai fericit om din lume (Macedonia de Nord, Slovenia, Croația, Belgia, Bosnia și Herțegovina, Danemarca)
Regizat de Teona Strogar Mitievska
produs de Surorile și fratele Mitevski
Produs de vertijClădirea 3, Entre Chien et Loup, SCCA / Pro.babiofilm
Cu sprijinul programului Europa Creativă – MEDIA, UrimagThe Agenția de Film Macedonia de NordInstitutul Danez de Film, Adăpostul Fiscal Belgian și Centrul audiovizual croatSi Film cutie de la Sarajevo

READ  Fâșiile Deadlift trișează?

Polonia
EO (Polonia, Italia)
Regizat de Jerzy Skolimowski
Produs de Skopia Film
Coproducție de Alia Film
Susținută de Institutul Polonez de FilmThe Fondul Regional de Film SubcarpaticThe cutie de film Warmia Masuria

România
Taher / imaculat (România)
Regizat de Monica Stan și George Chipper Lillmark
Produs de Axel Film
Susținută de Centrul Filmului RomânescEuropa Creativă – Media

Serbia
întunericul (Serbia, Danemarca, Bulgaria, Italia, Grecia)
Regizat de Dusan Milic
Produs de Deluxe International
Produs de Asta și aia pentru producțieSiFirefly ProductionsNațiunea rachetei spațiale RFF InternationalA_LAB, Graal
susținută de Centrul de film din SerbiaInstitutul Danez de Film Centrul Național de Film din BulgariaFondul audiovizual FVG, Fondul de film Friuli Venezia Giulia, Centrul de film grecesc, UrimagMEDIA Europa Creativă

Slovacia
Victima / Obet’ (Slovacia, Republica Cehă, Germania)
Regizat de Michel Blachko
produs de nutprodukciaSi producția de nuci
Produs de Electric Sheep și TV cehSi RTVS
Susținută de Fondul Audiovizual SlovacThe Fondul de film cehSi UrimagHamburg Film Fund, German Federal Film Fund, programul Creative Europe MEDIA și Fondul de film din Moravia de Sudregiunile , Stecký și Plzeň

Slovenia
orchestra / orchestra (Slovenia, Croația)
Regizat de Mativo Lozar
produs de filmul lui Gustav
Coproducție de Napravi Film, RTV SloveniaPihalniorkester Svea – Zagorje, NoellaCo, Orașul Zagorje Ob Savi, Orașul Slovenia Gradec, Gata de instalare, Sndkt și Unicasting
Susținută de Centrul de film slovenstudio Film FIBA