aprilie 27, 2024

Frankie Dettori: Jockey se alătură lui Holly Doyle și Richard Kingscott în echipa germană de derby a lui Marcus Kluge, în timp ce antrenorul trimite șapte | Știri despre curse

Frankie Dettori: Jockey se alătură lui Holly Doyle și Richard Kingscott în echipa germană de derby a lui Marcus Kluge, în timp ce antrenorul trimite șapte |  Știri despre curse

Antrenorul Marcus Kluge s-a transformat într-un grup de cicliști din Marea Britanie în timp ce se pregătește să călătorească pentru șapte călăreți în Deutsches Derby-ul din acest an.

Riderul născut în România a câștigat trei din ultimele 10 renovări ale Hamburg Classic, luând primul său titlu cu Sea The Moon în 2014, înainte ca Windstoss să câștige în 2017, iar Weltstar să păstreze trofeul în curte anul următor.

Holly Doyle, acum câștigătoare a Clasicului, după ce a condus Nashwa la gloria Franței la începutul acestei luni, este rezervată să călătorească Wagnis-ul Adlerflug.

Bay a alergat de două ori până acum și a câștigat în ambele ocazii, câștigând o milă la startul ei la doar doi ani, înainte de a exploda de la un pas înainte când Diana a luptat cu al treilea set de încercare la Hoppegarten cu un impresionant cinci. lungimi

„A câștigat al treilea set foarte ușor la Berlin și este greu de spus cât de bună a fost împotriva mânzilor, dar cu siguranță este suficient de bună pentru primii patru”, a spus Kluge.

Pupa așteaptă acum o nouă creștere a distanței, Clujul fiind încrezător că va rămâne, deoarece este bine poziționată pentru a moșteni rezistența din ambele părți ale descendenței sale.

„Sunt sigur că e mai bine pentru ea… 2.400 de metri (o milă și jumătate)… mai bine pentru ea decât 2.000”, a spus el. „Ea este de Adlerflug, calul care a rămas mereu, iar mama s-a antrenat și a fost rezidentă și a câștigat peste 2.800 de curse pe pistă. Sunt sigur că nu are nicio problemă cu distanța.”

imagine:
Holly Doyle a obținut primul ei clasic la bordul Nashwa în Derby-ul francez luna aceasta

Doyle a fost rezervată să călătorească pe Wagnis în aceeași zi în care a câștigat cursa French Oaks, o performanță Clujul a fost impresionat de vizionat din Germania la televizor.

READ  Raport sportiv: Clippers într-un playoff familiar

„Am fost în Germania, dar am urmărit cursa și a fost bine, foarte bine, foarte bine”, a spus el.

Fostul câștigător clujean Sea The Moon este nativ So Moonstruck, actualul favorit la reînnoire anul acesta după ce a fost lovit în cap în Grupa B Sparkasse KolnBonn Union-Rennen la Köln la începutul lunii iunie.

Folosirea biciului de către jockey Andrasch Starke în cursă l-a lăsat suspendat pentru 14 zile, lăsându-l în imposibilitatea de a alege dintre alergătorii Klug de duminică.

Drept urmare, Kluge, care se antrenează în apropiere de Köln, l-a recrutat pe Frankie Dettori pentru a participa la mânz, un călăreț despre care se așteaptă să acumuleze o mulțime de mile de aer în acest sezon și următorul după „vacanța” sa bine documentată din parteneriatul cu John. și Taddy Gosden la Newmarket.

Utilizați browserul Chrome pentru un player video accesibil

Matt Chapman de la Sky Sports Racing a respins orice idee despre retragerea lui Frankie Dettori drept „prostii totală”.

Kluge a spus: „Jocheul de grajd, Andrach Stark, nu poate călăre, am căutat un jocheu bun din Anglia să călărească și suntem norocoși că Frankie poate conduce – sunt fericit! Este un cal foarte bun și cred că are o lovitură bună, devine din ce în ce mai bun cu fiecare început.”

Richard Kingscott, jocheul care a câștigat deja derby-ul după victoria sa de la Epsom la bordul Desert Crown, va ocupa locul doi în fața AD și vicecampionul German 1000 Guineas.

Putica, la fel de gri ca tatăl ei The Grey Gatsby, a fost învinsă doar pe trei sferturi din lungime în ultima cursă și a alergat o milă, dar Clujul are îndoieli cu privire la rezistența ei pentru că nu s-a confruntat niciodată cu călătoria supraviețuirii.

Richard Kingscott
imagine:
Richard Kingscott a călărit Desert Crown pentru a câștiga Derby-ul de la Epsom

„Este o puiă foarte bună, a câștigat un proces în aprilie împotriva Colts, al treilea set (Dr. Bush-Memorial)”, a spus Kluge. „E cam greu de spus că a păstrat distanța, nu a alergat niciodată mai mult de 1.700 de metri. Cred că 2000 nu este o problemă pentru ea, 2400, nu sunt sigur.

READ  Pronostic final ATP Antwerp - Fils vs Bublik

„Cred că 2000 și 2200 sunt perfecte pentru ea și are multă clasă, e o pușcă bună, poate asta se poate. Am șapte cai în cursă, unii dintre ei au șanse mari, o să vedem!”