aprilie 28, 2024

Gauff îl zdrobește pe Ostapenko și ajunge în semifinalele US Open

NEW YORK (Reuters) – A șasea cap de serie americană Coco Gauff și-a sporit speranțele de a-și asigura primul titlu de Grand Slam cu o victorie cu 6-0, 6-2, în fața letonei Jelena Ostapenko, marți, pentru a ajunge în semifinalele US Open. -finale.

Gauff, care a câștigat titluri la US Open pe terenuri dure din Washington și Cincinnati, a transformat șase dintre cele șapte puncte de break și a scăzut doar o singură dată în timpul unui meci plin de acțiune de 67 de minute pe Arthur Ashe Court, unde temperatura a urcat peste 90 Fahrenheit (32,2). grade Celsius). Celsius).

„Se simte grozav, sunt atât de fericit”, a spus Gove în timpul interviului ei pe teren. „Anul trecut am pierdut în sferturile de finală și am vrut să mă descurc mai bine anul acesta.

„Sunt fericit și gata să mă întorc la muncă data viitoare”.

Ostapenko a intrat în meci plin de încredere, după ce în turul precedent a învins-o pe numărul unu mondial pe Iga Swiatek, dar împotriva lui Gauff, cap de serie a 20-a din Letonia, nu a reușit să-și găsească forma și a produs o performanță plină de erori.

Gauff a dominat meciul de la început, producând o acoperire excelentă pe teren, în timp ce a trimis un flux constant de mingi în corner în drumul său spre câștigarea primului set în 20 de minute pentru a-l limita pe Ostapenko la șapte puncte.

READ  Previzualizare: West Ham United vs FCSB - pronostic, știri echipe, formații

Fosta campioană a Openului francez Ostapenko, care se afla în primul ei sfert de finală la US Open, a revenit la egalarea setului al doilea la 1-1, dar Gauff nu a șovăit niciodată și a rupt pentru a merge înainte cu 2-1 cu o lovitură din rever. câştigător.

Ostapenko a ținut serviciul pentru prima dată în minutul 49 al meciului, dar Gauff, în vârstă de 19 ani, a spart de două ori pentru a lua conducerea cu 5-2 înainte de a termina meciul cu un serviciu în care a trebuit să revină după o cădere. În spatele 0-30.

Până la sfârșit, Ostapenko comisese 36 de erori neforțate față de 14 a lui Goff.

Cu această victorie, Gauff și-a răzbunat pierderea din optimile de finală împotriva jucătoarei letone la Australian Open de anul acesta, ceea ce a lăsat-o în lacrimi pe jucătoarea americană.

În ciuda unei victorii neregulate pentru a ajunge în a doua semifinală a carierei, Gauff a spus că nu s-a simțit niciodată confortabil pe teren împotriva lui Ostapenko.

„Cunosc cum joacă și are capacitatea de a reveni indiferent de scor, așa că chiar încercam să obțin fiecare punct, încercând să joc fiecare minge”, a spus Gauff.

„Este foarte greu împotriva ei pentru că nu poți fi cu adevărat agresiv, așa că făceam tot posibilul să fiu agresiv când puteam și de cele mai multe ori încercam doar să bag mingea adânc.”

Gauff, cea mai tânără americană care a ajuns în semifinalele US Open de la Serena Williams în 2001, se va confrunta fie cu cea de-a 10-a cap de serie a Cehiei și pe vicecampioana la Openul Francez, Karolina Muchova, fie cu cea de-a 30-a cap de serie a României, Sorana Cîrstea.