aprilie 26, 2024

Iga Swiatek își extinde seria de victorii la 36, ​​iar Gauff câștigă și el

Numărul unu mondial, Iga Swiatek, a revenit dintr-o scădere în setul doi pentru a învinge-o pe croația calificată Jana Vet cu 6-0, 6-3 marți la Wimbledon, extinzându-și victoria la 36 de meciuri.

Campioana de juniori din 2018, care a fost eliminată în turf în runda a patra anul trecut, a avut onoarea de a deschide jocul din ziua a doua pe terenul central, în absența retrasului Ash Party, care a câștigat titlul în 2021.

În ciuda unei brize puternice care se învârte pe terenul principal, polonezul Swiatek a trecut de primul set fără să piardă niciun joc – înregistrând un set de 6-0 pentru a 17-a oară în acest an.

Dar problemele legate de nașterea ei au început devreme în al doilea set, când tânăra de 25 de ani, clasată pe locul 252 în lume, a luat avans cu 3-1. Cu toate acestea, Swiatek și-a recăpătat rapid concentrarea pentru a câștiga următoarele cinci meciuri.

Un prim serviciu puternic a ajutat-o ​​pe Swiatek să câștige primul ei punct de meci și va întâlni wildcard-ul britanic Sonay Kartal sau norocosul învins olandez Lesley Pattinama Kerkhove pentru un loc în turul al treilea.

Gauff se luptă să ajungă în turul doi de la Wimbledon

Coco Gauff a avut un început dur și a reușit să transforme doar patru dintre cele 25 de puncte de break, dar acele decalaje nu au fost suficiente pentru a o deraia, când a ajuns în turul doi de la Wimbledon cu scorul de 2-6, 6-3, 7-. 5 victorie împotriva româncei Elena-Gabriela Rossa în ziua de marți.

Americanca de 18 ani este cea mai tânără jucătoare din tragerea la simplu și după ce a terminat pe locul al doilea la French Open luna aceasta, mulți o îndrumă să meargă la All England Club.

Cu toate acestea, când pierde primele șapte puncte împotriva puțin-cunoscutului Roman, inclusiv serviciul ei în dragoste, tatăl ei și antrenorul Cory pot fi văzuți morocănos pe terenul al doilea îmbibat de soare.

Când a 11-a cap de serie Gauff a continuat să câștige și să piardă patru puncte de break în deschiderea lui Ross, ea a dat tonul epocii frustrante a familiei ei.

Celebra adolescentă, care a captat atenția lumii când a ajuns în turul al patrulea de la Wimbledon, în 2019, ca școală de 15 ani, și-a luat în sfârșit un loc în meci când a spart avantajul de 4-2 în setul doi. Pre-decontare într-un singur grup toate.

Ross, în vârstă de 24 de ani, s-a luptat de la 3-1 în setul final până la nivelul 3-3, dar Gave a rezistat, în ciuda faptului că a continuat să rateze la punctele de break și a câștigat când adversara ei a lovit un forehand lung la punctul de meci. .

Data viitoare o va infrunta pe romanca Mihaela Buzarnescu.