aprilie 27, 2024

Înot olimpic Scoruri live, actualizări și repere din ziua a doua a Jocurilor din Tokyo din 2021

Unul dintre cele mai așteptate meciuri ale Jocurilor Olimpice de la Tokyo din 2021 este programat duminică seară.

Vedeta americană de înot Katie Ledecky va concura la 400 m liber feminin, dar anul acesta nu ar avea sens să câștige aurul. Australianul Ariarne Titmus a fost cel mai rapid înotător din lume la eveniment în 2021. Chiar și cu Ledecky care a înregistrat cel mai rapid timp în competițiile preliminare, această cursă ar putea merge la orice înotător.

Acesta nu ar fi singurul ultim eveniment din acea noapte. Deținătorul recordului mondial, Adam Petty, va câștiga aurul în a 100-a brasă masculină, iar Tori Hosk speră să crească numărul medaliilor americane atunci când înoată în finala de 100 de fluturi feminină. Noaptea se va încheia cu bărbați americani care se luptă strâns cu Italia și Australia pentru aur în releu 4×100 liber.

Sports Grind Entertainment va oferi actualizări live și momente importante de la fiecare eveniment în a doua zi a finalei olimpice de înot.

Mai mult: Urmăriți live olimpiadele din 2021 cu fuboTV (perioadă de încercare gratuită de 7 zile)

Rezultatele olimpice de înot

ora (ora de est) S-a întâmplat câştigător Al doilea A treia
21:30 100 de fluturi feminin (finală) Maggie McNeill (Canada) Zhang Yufei (China) Emma McKeown (Australia)
21:37 200 liberi masculin (semifinala 1) Martin Malyutin (Rusia) David Popovici (România) Fernando Scheffer (Brazilia)
21:43 200 liberi masculin (semifinala 2) Duncan Scott (Marea Britanie) Kieran Smith (SUA) Astăzi Rapsys (Lituania)
21:50 100 de bras feminin (semifinala 1) Lydia Jacoby (SUA) Sophie Hanson (Suedia) Julia Efimova (Rusia)
21:56 100 de bras feminin (semifinale 2) Tatiana Schoenmaker (Africa de Sud) Lily King (SUA) Martina Carraro (Italia)
22:12 100 de bras masculin (finală) Adam Petty (Marea Britanie) Arno Kamenga (Olanda) Niccolo Martinini (Italia)
22:20 400 libere feminin (finală)
22:31 100 spate masculin (semifinala 1)
22:37 100 spate masculin (semifinale 2)
22:53 100 spate feminin (semifinala 1)
22:59 100 spate feminin (semifinale 2)
23:05 Ștafetă 4 x 100 masculin liber (finală)

Actualizări înot live, puncte culminante de la Jocurile Olimpice din 2021

Finala 400 liber feminin

22:27: El este însetat de medalia de aur. L-am învins pe Lydecky în 400 de liber. Li Bingjie (China) este al treilea în cursă.

READ  Un cetățean român a fost arestat sub suspiciunea că a furat peste 5 milioane de dolari din fonduri de ajutorare a coronavirusului

22:26: Titmus conduce acum la prelungirea finală.

22:26: Titmus l-a achiziționat pe Ledecky. Gloanțele au scăzut la 0,16 secunde. Ei au gât și gât cu 100 de plecare.

22:25: Lydecky continuă să-și extindă progresul. Acum lovește 0,66 secunde pe Titmus peste marca 250.

22:24: Ledecky avansează până la aproximativ jumătate de secundă la 150.

22:24: Ledecky a intervenit cu Titmus și McIntosh chiar în spatele ei.

22:23: Canada Summer Macintosh este lider după primele 50 de ani.

22:23: Cursele nocturne sunt oprite.

22:19: Katie Ledecky. Ariarn Titmus. Cine va câștiga medalia de aur olimpică la 400 liber? Titmus a câștigat-o la cele mai recente campionate mondiale, dar Ledecky deține atât recorduri mondiale cât și olimpice în cursă.

Finala 100 de bărbați la sân

22:18: Nu ar fi un record mondial sau olimpic, dar Adam Petty a câștigat aurul cu 57,37. Kamminga s-a clasat pe locul doi la 58.00, iar Martinenghi a fost pe locul trei cu 58.33. Andrew ratează aproximativ o jumătate de secundă cu un timp de 58.84.

22:16: Petti a câștigat aurul la brața 100. Arno Kamenga (Olanda) a câștigat argintul, iar Niccol Martinengi (Italia) a câștigat bronzul. Michael Andrew (SUA) ocupă locul patru în cursă.

22:16: Petty conduce după primii 50 de metri de cursă.

22:15: Înotătorii sunt opriți.

22:13: Deținătorul recordului mondial și olimpic Adam Peaty a realizat 15 cele mai bune 100 de sute din toate timpurile. Se pare că va fi în curând a doua medalie olimpică de aur consecutivă.

100 de bras feminin (semifinale 2)

22:02: Schoenmaker ocupă primul loc în timpul general la 1: 05.07, urmat de King la 1: 05.40 și timpul lui Jacobi de 1: 05.72 în prima manșă. Carraro a terminat pe locul trei cu un timp de 1: 06.50 pe locul șapte.

10:00 seara: Sud-africanul Tatiana Schoenmaker lovește zidul în fața lui King pentru a câștiga semifinalele. Cei doi se vor califica în finala cursei, unde cei doi au terminat primul și al doilea. Italiana Martina Carraro a intrat pe locul trei.

21:59: Ar putea medaliatul cu aur Lily King să se întoarcă la Jocurile Olimpice în 100 de brațe? Acum își începe cursa.

100 de bras feminin (semifinala 1)

21:55: Timpul lui Jacobi de 1: 05.72 este marca pe care trebuie să o batem până acum. Hanson este pe locul doi cu un timp de 1: 05.81 și Efimova este pe locul trei cu un timp de 1: 06.34.

21:54: La 50 de ani, Jacoby era al patrulea. Și a obținut un final puternic pentru a câștiga semifinalele cu suedeza Sophie Hansson pe locul doi și rusoaica Yulia Efimova pe locul trei.

21:52: Atenție la prima înotătoare din Alaska care se califică la Jocurile Olimpice, Lydia Jacoby. A făcut o mare înot în competiții, câștigând al doilea cel mai rapid timp general de 1: 05.52.

200 liberi masculin (semifinala 2)

21:49: Timpul de 1: 44,60 al lui Scott îl face cel mai bun înotător general din finala de 200 de liber. Smith va fi al doilea cu un timp de 1: 45.07 și Rapsys în al treilea cu un timp de 1: 45.32. Doar trei înotători din prima semifinală au ajuns în finală în 200 de liber, ceea ce înseamnă că Haas ar lipsi calificarea.

21:48: Scott câștigă a doua semifinală, iar Smith este al doilea. Danas Rapsis din Lituania a ocupat locul trei în cursă.

21:47: Smith depășește primele 100, înotând înotători din Marea Britanie, Duncan Scott și Tom Dean.

21:46: Kieran Smith concurează pe banda superioară în a doua semifinală.

200 liberi masculin (semifinala 1)

21:43: Cel mai bun timp în cursă a fost Malutain, cu un timp de 1: 45.45. Popovici (1: 45,68), Scheffer (1: 45,71) și australianul Thomas Neill (1: 45,74) sunt toți sub 1:46. Haas stă la 1: 46.07 și era încă cu puțin peste 0.6sec de pe primul loc.

21:41: Pe locul doi s-au clasat rusul Martin Malyutin și românul David Popovici. Scheffer al treilea și Haas al cincilea. A fost o cursă strânsă, dar el se află într-o poziție dificilă, sperând să se califice în finală la acest eveniment.

21:40: După prima sută, brazilianul Fernando Scheffer conduce terenul.

21:40: Prima rundă de semifinaliste concurează la 200 de liber. Townley Haas este reprezentantul Statelor Unite în această semifinală.

READ  Actrița Alina Amanda Garros spune că trupul ei tocmai a ieșit la iveală după ce și-a făcut cascadorii

100 de fluturi feminin (finală)

21:35: Această cursă a fost foarte aproape. Cei mai buni șase înotători au fost separați cu mai puțin de o secundă. Timpul de 55.59 al lui McNeill a fost câștigătorul, Juve a terminat pe locul doi la 55.64, McNeill a fost al treilea la 55.72, iar Husky a fost al patrulea la 55.73.

21:33: Canadiana Maggie McNeill câștigă o cursă incredibil de strânsă în 100 de fluturi, depășind chinezul Zhang Yufei și australianul Emma McKeon. Americanul Torri Huske a terminat pe locul patru.

21:33: Primul meci final începe noaptea.

Programul de înot olimpic 2021

Cu excepția 31 iulie, fiecare zi va începe cu calificarea care începe la 6 a.m. ET și se va încheia cu cursele finale care încep la 9:30 p.m. ET. USA Network va desfășura playoff-urile în Statele Unite, iar NBC va rula finala, în timp ce CBC va asigura acoperirea ambelor în Canada.

Cei din Statele Unite care speră să urmărească reluarea calificării se pot regla la NBC în fiecare după-amiază pentru a vedea cum se comportă înotătorii de dimineață.