mai 3, 2024

Irlanda a învins cu 12 încercări România cu 82-8 în meciul de la Cupa Mondială | Ultimele știri despre rugby

Irlanda a învins cu 12 încercări România cu 82-8 în meciul de la Cupa Mondială |  Ultimele știri despre rugby

Irlanda și-a început campania la Cupa Mondială cu stil la Bordeaux, cu o bataie de 82-8 a României, rulând în 12 încercări, cu repatriatul Johnny Sexton trăgând sforile și centralul Bundy Aki în curs de revoltă.

România a luat o scurtă conducere împotriva numărului unu mondial în meciul de sâmbătă (duminică AEST), după ce a retras o lovitură de depărtare și l-a trimis pe mijlocaș Gabriel Rubanu în al doilea minut.

Urmărește fiecare meci al Cupei Mondiale de Rugby în direct pe Stan Sport. Începeți să vizionați Stan Sport acum.

Dar asta a fost la fel de bine pentru România, deoarece Irlanda s-a apucat de joc și a marcat încercări pentru Jamison Gibson-Park, Hugo Keenan, Tadg Beirne (2), Aki (2), Sexton (2) și Rob Herring. , Peter O’Mahony (2) și Joe McCarthy.

Până când Sexton a plecat cu ovație în picioare la jumătatea celei de-a doua reprize, jocul a fost mult timp un concurs.

Încercarea lui Rubanu a uluit mulțimea numeroasă de fani irlandezi, dar i-a încântat pe neutrii din mulțime, nu a servit decât să-i stimuleze pe irlandezi la acțiune, iar aceștia au răspuns în două minute pentru a asigura o victorie unilaterală și de record.

Ei aveau 25 de puncte de avans la pauză și ar căuta să câștige, totuși, un început bun pentru campania grupului B, cu teste mult mai grele în față împotriva deținătoarelor Cupei Mondiale, Africa de Sud și Scoția.

Linia lor din spate a alergat la România cu fiecare ocazie și au marcat prima încercare prin Gibson-Park în minutul cinci, urmată de efortul lui Keenan în minutul 13 sub stâlpi.

READ  Banca centrală a României va ridica rata de refinanțare la 7%

Beirne, Aki și căpitanul Sexton, care s-au întors la echipă după suspendare și aproape șase luni în afara acțiunii, au marcat al doilea după ce Sexton a depășit ora în prima repriză.

Atașul senior O’Mahony a marcat două încercări în a doua repriză, care a început cu un penalty pe bandă mai întâi către Hooker Herring.

Puterea lui Aggie a fost, de asemenea, impresionantă, trecând chiar prin goluri și înscriind a doua încercare șase minute mai târziu pentru a-l împinge pe irlandez peste 70 de puncte. Beirne a pus cireșea deasupra cu o despicare adâncă în timpul pauzei.

Sexton a făcut șapte conversii pentru un total de 24 de puncte, egalând recordul irlandez de puncte al lui David Humphreys într-un meci de la Cupa Mondială, într-o înfrângere în 1999 cu Argentina la Lens. Înlocuitorul lui Sexton, Jack Crowley, i-a lovit pe ceilalți patru.

O marjă de 74 de puncte de victoria asupra Namibiei la Sydney în finala din 2003 este victoria record a Irlandei în turneu.

Irlanda se confruntă cu Tonga la Nantes sâmbăta viitoare, în timp ce România revine la Bordeaux cu Africa de Sud duminică, 17 septembrie.

Sexton a dat ovație în picioare la jumătatea reprizei secunde

Sexton, care a făcut șapte din cele opt modificări, se află acum la nouă puncte în spatele recordului național de puncte al lui Ronan O’Gara, de 1083.

„Mă bucur că m-am întors pentru a avea o astfel de experiență. A trecut mult timp”, a spus Sexton.

„Poți să exersezi tot ce vrei, dar nu te testează cu adevărat până când nu ești în meciul potrivit. Sunt doar fericit să am câteva minute sub centură.”