august 8, 2022

Italia a scos jocul de rugby împotriva României

Italia a învins România pentru prima dată în 31 de ani, învingându-i pe Oaks cu 45-13 la Arcul de Triumf.

Confirmată săptămâna aceasta pentru Cupa Mondială de Rugby 2023, România a început puternic și a luat conducerea cu 6-5 vineri.

Dar Italia s-a reafirmat chiar înainte de pauză cu două încercări în două minute pentru a conduce cu 19-6.

Încă patru încercări și un al doilea la centrarea lui Tommaso Menoncello, au oferit Italiei prima victorie în România din 1991 și doar a treia victorie acolo.

Flancărul lui Oaks, Vlad Neculao, a fost eliminat târziu pentru un tackle înalt pe Renato Giammarioli, dar l-au înlocuit pe Alexandre Chavin cu o încercare de consolare.

Italia a reținut doar trei jucători după ce s-a luptat cu 38-31 împotriva Portugaliei la Lisabona weekendul trecut, dar a câștigat al treilea test consecutiv. Italienii își încheie turneul de vară împotriva Georgiei la Batumi weekendul viitor.

Menoncello a marcat prima încercare a Italiei, dar Florin Price, jucând la cea de-a 129-a probă și primul din martie 2021, a lovit două penalty-uri pentru a pune gazdele în frunte.

Italia a irosit două aliniamente de atac și a ratat penalty-ul lui Tommaso Allen, făcând primul său start din februarie 2020, dar a marcat încercări de la flyhalf nr. 8 la Halafihi și debutantul scrumhalf Alessandro Corbisi.

Un minut mai târziu, suportul Ivan Neymar a trecut prin sprijinul prostituatului Gianmarco Lucchesi și a lovit Niccolò Cannon cu capul.

După pauză, Pierre Bruno a încheiat o evadare a fratelui mai mic al lui Paolo Curbisi, care i s-a alăturat în minutul 58.

Contraatacul lui Ange Capuzzo a dus la a doua încercare a lui Menoncello, în timp ce Allan a pus o încercare pentru mijlocașul Marco Janon, înainte ca înlocuitorul Giacomo Nicotera să treacă linia.

READ  Consiliul Național de Securitate al României ar trebui să spună în cele din urmă ceva despre operatorii de rețea 5G

Allen a terminat cu 15 puncte, iar Italia a înregistrat a doua cea mai mare marjă împotriva României.

România călătorește în Uruguay pentru două meciuri de testare la Montevideo.