aprilie 19, 2024

Italia a scos jocul de rugby împotriva României

Italia a învins România pentru prima dată în 31 de ani, învingându-i pe Oaks cu 45-13 la Arcul de Triumf.

Confirmată săptămâna aceasta pentru Cupa Mondială de Rugby 2023, România a început puternic și a luat conducerea cu 6-5 vineri.

Dar Italia s-a reafirmat chiar înainte de pauză cu două încercări în două minute pentru a conduce cu 19-6.

Încă patru încercări și un al doilea la centrarea lui Tommaso Menoncello, au oferit Italiei prima victorie în România din 1991 și doar a treia victorie acolo.

Flancărul lui Oaks, Vlad Neculao, a fost eliminat târziu pentru un tackle înalt pe Renato Giammarioli, dar l-au înlocuit pe Alexandre Chavin cu o încercare de consolare.

Italia a reținut doar trei jucători după ce s-a luptat cu 38-31 împotriva Portugaliei la Lisabona weekendul trecut, dar a câștigat al treilea test consecutiv. Italienii își încheie turneul de vară împotriva Georgiei la Batumi weekendul viitor.

Menoncello a marcat prima încercare a Italiei, dar Florin Price, jucând la cea de-a 129-a probă și primul din martie 2021, a lovit două penalty-uri pentru a pune gazdele în frunte.

Italia a irosit două aliniamente de atac și a ratat penalty-ul lui Tommaso Allen, făcând primul său start din februarie 2020, dar a marcat încercări de la flyhalf nr. 8 la Halafihi și debutantul scrumhalf Alessandro Corbisi.

Un minut mai târziu, suportul Ivan Neymar a trecut prin sprijinul prostituatului Gianmarco Lucchesi și a lovit Niccolò Cannon cu capul.

După pauză, Pierre Bruno a încheiat o evadare a fratelui mai mic al lui Paolo Curbisi, care i s-a alăturat în minutul 58.

Contraatacul lui Ange Capuzzo a dus la a doua încercare a lui Menoncello, în timp ce Allan a pus o încercare pentru mijlocașul Marco Janon, înainte ca înlocuitorul Giacomo Nicotera să treacă linia.