mai 18, 2024

Citiți povestea completă la Sportslook – Japonia cade în fața României la Campionatul Mondial IIHF de hochei pe gheață, dar evită eliminarea

Japonia a pierdut cu 4-2 în fața României Campionatul Mondial IIHF de hochei pe gheață 2024 Sâmbătă, 4 mai, dar a evitat retrogradarea pentru turneul de anul viitor.

În Divizia I, meciul din Grupa A s-a disputat pe Arena Sparkasse din Bolzano, Italia. Tu sato El a marcat la 6 minute și 21 de secunde în a treia repriză pentru a trage Japonia într-un gol.

Noul antrenor al Japoniei, Jarrod Schalte, a ales să-l retragă pe portarul Yuta Narizawa după trei minute, dar Matthias Haranen a marcat într-o poartă goală pentru a sigila victoria.

Hochei pe gheata
Fundașul japonez Kotaro Yamada marchează un gol împotriva României pe 4 mai. (Federația Japoniei de Hochei pe Gheață)

Rezultatul a lăsat Japonia cu o victorie, o înfrângere în prelungiri și trei înfrângeri la patru puncte. Coreea de Sud a pierdut cu 8-1 în fața Italiei în ultima zi și a lăsat Japonia pe ultimul loc în clasament, cu trei puncte.

România a câștigat cu 1-0 când Roberto Cliga a învins-o pe Narisawa la patru minute de la începutul primei reprize.

Japonia a egalat până târziu în prima repriză împotriva României

Sotha Isokai Japonia a egalat la sfârșitul primei reprize, când pasa sa centrată a sărit de pe patina unui fundaș și a trecut neasistat de portarul României Soltan Dok.

A fost al treilea gol al turneului al lui Isokai. Atacantul rapid a terminat pe locul al treilea în turneu cu cinci puncte în cinci jocuri.

Atacantul Chota Isokai a avut cinci puncte în concurs, inclusiv trei goluri. (Federația Japoniei de Hochei pe Gheață)

Japonia ar fi fost într-o poziție bună pentru a renunța la nivelul primei perioade, dar Yevgeny Skachkov și-a adus echipa cu 2-1 la 18 secunde de la începutul meciului după golul lui Isoka.

READ  Tory Deal sa întâlnit cu Emanuel Nagu în România și a băut cu bunica lui

Szilard Rogali a făcut 3-1 cu România la jumătatea celei de-a doua reprize cu un backhand care l-a învins pe Narisawa și a rămas fără gol până când Sato a marcat în a treia.

Continuați să citiți întreaga poveste la Sportslook.