aprilie 26, 2024

Kontaveit Plimbare în jurul Tallinn Open

Tânăra de 26 de ani a câștigat cinci din ultimele șase meciuri când a pătruns în primul set, înainte de a-și asigura locul în sferturile de finală cu un al doilea set impresionant în care a spart-o pe Martinkova de patru ori.

De asemenea, colega ei estonă Kaia Kanepi s-a calificat în sferturile de finală după ce a câștigat cu 7-5, 7-5 pe Ann Lee.

Numărul 32 mondial a găsit o pauză crucială când a egalat meciul de deschidere cu 5-5 când a luat primul set, înainte de a o sparge pe Lee de trei ori în al doilea set pentru a-și pecetlui victoria.

A opta cap de serie Donna Vekic a pierdut în fața Shuai Zhang cu 6-2 și 6-4, în timp ce coechipiera Jill Teichmann și-a văzut și ea încheiată turneul, când Jesalyn Bonaventura a câștigat cu 7-6 (10-8) 6-3.

La Parma Women’s Open, cap de serie Maria Scari a revenit dintr-un set jos pentru al doilea meci la rând pentru a o învinge pe Marina Zaniewska și a ajuns în semifinale.

Zaniewska și-a ridicat speranța unei surprize, deoarece numărul șapte mondial s-a spart de trei ori în drumul spre câștigarea primului set.

Dar Scary s-a îmbunătățit în a doua repriză pentru a egala meciul, înainte de a învinge două break-uri de la adversara ei belgiană pentru a câștiga șase din ultimele șapte meciuri și a câștiga cu 2-6, 6-4, 6-4.

Scari o va întâlni în semifinale pe Danka Kovinic, după victoria cu 6-4, 6-4 a tânărului de 27 de ani în fața italianului Yasmine Paolini.

Siria de 12 victorii consecutive a Irinei Camelia Peugeot pe zgură s-a încheiat, fiind învinsă cu 6-2 7-6 (8-6) de Anna Bogdan într-o confruntare între romani.

READ  Cum să obțineți acces anticipat la EA Sports PGA Tour

Adversara lui Bogdan în sferturile de finală va fi Mayar Sharif, care a învins-o pe americanca Lauren Davis cu 7-6 (7-2), 6-3.