aprilie 27, 2024

Manchester United a intrat în playoff-ul Europa League

Eric Ten Hag a recunoscut că Manchester United a fost „dezamăgită” după ce nu a reușit să ajungă în fruntea grupei lor în Europa League, în ciuda victoriei cu 1-0 în fața Real Sociedad.

O victorie cu două sau mai multe goluri joi l-ar fi adus pe United să avanseze ca câștigători ai Grupei E, datorită recordului lor superior față de La Real.

Golul lui Alejandro Garnacho din minutul 17 a dat speranță lui United, dar s-a dovedit a fi singurul său șut pe poartă în timpul unei afișări slabe la Real Arena.

Ten Hag va trebui acum să joace un play-off împotriva unei ieșiri din Liga Campionilor cu Barcelona, ​​​​Juventus și fostul club Ajax printre potențialii adversari.

El a spus pentru BT Sport: „Nu întotdeauna primești ceea ce meriți.

„Desigur, suntem dezamăgiți că nu am marcat două goluri pentru că de asta aveam nevoie. Ne dorim mereu să fim numărul unu, iar când nu suntem, suntem dezamăgiți”.

Ten Hag a valorificat câteva aspecte pozitive ale meciului, evidențiind afișarea lui Garnacho după ce tânărul de 18 ani a devenit cel mai tânăr marcator non-englez al United într-o competiție europeană majoră, luând recordul pentru legenda clubului George Best.

„Astăzi am câștigat și sunt mulțumit de asta și de alte lucruri precum performanța lui Alejandro Garnacho”, a adăugat olandezul.

Bruno Fernandez a spus că obiectivul lor era să câștige cu 2, dar nu a fost cazul.

„Am încercat totul, am riscat la final să încercăm să înscriem al doilea gol.

„Am câștigat meciul împotriva unui mare adversar; nu a fost suficient să câștigăm setul, dar este o victorie.”

READ  Un club de fotbal din România ajută câinii fără stăpân să-și găsească case

La Londra, golul lui Kieran Tierney în prima repriză i-a asigurat lui Arsenal victoria cu 1-0 pe teren propriu în fața lui FC Zurich și vârful grupei A în Europa League.

Superba lovitură de 25 de metri a lui Tierney a decis victoria într-un joc pe care l-au controlat în mare măsură, dar au fost nevoiți să preia presiune din partea elveției în cele din urmă pentru a termina ambii la 15 puncte, cu două înaintea PSV Eindhoven, locul doi.

Echipa lui Mikel Arteta a fost dezamăgită în ultimul lor meci european după o înfrângere cu 2-0 în fața PSV Eindhoven, dar a răspuns cu o performanță mult mai bună pentru a se asigura că a trecut de rundele eliminatorii ale competiției.

În alte meciuri, liderii Bundesliga, Union Berlin, s-au impus cu 1-0 pe Stadionul St-Geloise pentru a urma țara gazdă belgiană în playoff.

Sven Michel și-a întins piciorul pentru a devia o minge lungă de la Sheraldo Becker în colțul din dreapta jos, la șase minute de la începutul jocului, în favoarea învingătorului.

Feyenoord a învins-o pe Lazio cu 1-0, iar Midtjylland a învins Sturm Graz cu 2-0 pentru a urca din Grupa F.

Fostul câștigător, Feyenoord, l-a învins pe înlocuitorul Santiago Jimenez în minutul 64, în timp ce Anders Dreyer a marcat în minutele 15 și 72 pentru danezii din Midtjylland.

Lazio și Graz au pierdut conducerea, Feyenoord câștigând setul pentru a avansa în optimile de finală.

Midtjylland joacă un playoff împotriva celui de-al treilea loc în Liga Campionilor, în timp ce Lazio iese pe locul trei într-un playoff al ligii de conferințe.

READ  WTA Tenerife astăzi 1 predicții, inclusiv Zidansek vs Cristian

Cei opt câștigători de grupă avansează în optimile de finală, în timp ce vicecampionatul concurează în playoff. Tragerea la sorți pentru etapa următoare va avea loc luni.

Între timp, West Ham înșiși a tăiat o mică bucată din istoria europeană cu o victorie cu 3-0 în fața echipei române FCSB la București.

Două goluri ale lui Pablo Fornals și un efort eșuat al tânărului titular Devin Mubama au asigurat că Hammers, care ajunseseră deja în optimile de finală din Liga Conferinței Europene, să devină prima echipă din competiție care a câștigat toate cele șase meciuri din faza grupelor.